Canan Tekstil, Anatolian Weavers Halılarının Yüzde 85’ini İhraç Ediyor

Girişimci, değişime açık, ürün ve hizmetleri ile tanınan evrensel bir kuruluş olma vizyonuyla hareket eden Canan Tekstil, sektörün en iyilerinden biri olmayı vazgeçilmez hedefleri arasında tutuyor.

Canan Tekstil, Anatolian Weavers Halılarının Yüzde 85’ini İhraç Ediyor

Girişimci, değişime açık, ürün ve hizmetleri ile tanınan evrensel bir kuruluş olma vizyonuyla hareket eden Canan Tekstil, sektörün en iyilerinden biri olmayı vazgeçilmez hedefleri arasında tutuyor.

Gaziantep’in ilk polipropilen üreticilerinden biri olarak 1996 yılında üretim hayatına başlayan Canan Tekstil, 2002 yılında polipropilen ipliklere ilave akrilik, karışımlı iplikler ve el örgü iplikleri ile üretimlerine devam etti.

Dergimizin ‘Halı Endüstrisi ve Teknolojileri’ dosyasına özel, Canan Tekstil İhracat Satış Sorumlusu Engin Salman ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda Canan Tekstil’in çalışmaları hakkında konuşarak Anatolian Weavers Halı’nın faaliyetlerinden bahsettik.

Firmanızın çalışmalarından, üretim kapasitesinden, halıya yönelik üretimlerinden genel itibarı ile bahsedebilir misiniz?

Akrilik ve yünlü karışımlar, poliamitli, naylonlu türde ipliklerde karışım yapan bir firmayız. Git gide kapasitemizi artırdık. Bugün geldiğimiz konumda da aylık bin ton civarında akrilik ve yünlü iplikler yapıyoruz. Altı sene öncesinde halı yatırımı yaptık. Akrilik, polipropilen, polyester bazlı jüt ve pamuk tabanlı dokuma halı üretimimiz bulunuyor. Şu an da hâlihazırda halı dokuma tesisimiz 8 tezgâhlıdır, yeni yatırımlarımızla beraber halı dokuma kapasitemizi yüzde 25 artırmayı düşünüyoruz. Geldiğimiz noktada Canan Tekstil ailesinde toplam 1100 çalışanımız var. 40’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Son birkaç yıldır yüzde 85 oranında ihracat yapan bir firmayız.

Başlıca hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Ana pazarımız olan Avrupa’da ürün satmadığımız ülke yok, diyebiliriz. Sonrasında; Orta Doğu, Amerika, Rusya ülkelerine ihracat yapıyoruz.

Makine yatırımları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Güncel trendlere özellikle dikkat ediyoruz. Neredeyse her sene farklı tarzda makine yatırımları yapıyoruz. Gidişata, trende ve ipliklerin kalınlık inceliklerine, şardonuna, renklerine, boyamalarına göre yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Ya da müşterilerimizin minimum renk başına taleplerine göre daha küçük çapta üretimlerin yapılabildiği yatırımlar da yapıyoruz. Son zamanlarda 30-40 kilolara kadar el boyama butik tarzda üretimlerde gerçekleştiriyoruz.

Halı sektörü alanında ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

İç piyasada markalaşma yolunda ilerliyoruz. Anatolian Halı adında bir markamız var. Şu an da halı tarafında yüzde 85 oranlarında ihracat gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika pazarına yönelik çalışıyoruz. Gittikçe büyüyen, dinamiklerini koruyan ve sektöre ayak uyduran bir firmayız.

Anatolian Weavers halılarının özellikleri nelerdir?

Anatolian Weavers klasik ya da modern tarzdaki üretimleriyle her zevke hitap ediyor. Halılarda sıkça kullanılan kaymaz taban özelliği, halının arka yüzeyinde özel bir doku yaratarak halının yer ile ilişkisini sağlamlaştırıyor. Sıvı iticilik özelliği sayesinde halılar kolay kolay leke tutmuyor. Lekeye müdahale sonrası bir iz kalsa bile güneş ışığı veya ortamın aydınlatmasını kullanarak zaman içerisinde kendi kendini temizleyerek leke barındırmıyor. Halıda görülen bir leke olmasa bile kendi kendini sürekli temizleyerek yıllarca ilk günkü gibi kalıyor. Sigara, duman, is, ayak kiri gibi yaşam içerisinde bulunan gözle görünmeyen kirleri barındırmıyor. Böylece kullanıcılarının; bakteri, mayt ve mantarlardan kurtulmasına yardımcı oluyor. Halıda bulunan doğal bir iletkenlik özelliği de vücuttaki statik elektriği alarak stresin azalmasını sağlıyor.

Alpaka koleksiyonunda kullandığınız alpaka yününü tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

En önemli özelliği ipeğimsi yumuşak dokusu olan alpakanın, lifleri minimum düzeyde lanolin içerdiği için yüne karşı alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmasında bir sakınca bulunmuyor. Alpakanın değerli olmasına yol açan diğer özellikleri arasında parlaklığı, dayanıklılığı, ısıyı çok iyi koruması, (koyun yününe oranla 7 kat daha fazla ısı koruma özelliği) dökümlülüğü ve boyayı çok iyi alması sayılabilir. Su itici olan Alpaka yünü, ıslakken bile termaldir ve güneş ışını radyasyonuna karşı dayanıklıdır.

Canan Tekstil olarak bu seneden beklentileriniz nelerdir?

Dünyadaki salgın sebebiyle iptal olan, katılamayacağımız fuarlar olsa da kendimize yönelik önlemlerimizi alıyoruz. Bu sene gidişatımız hakkında olumlu düşünüyoruz. Genel anlamda performansımız ve kendimize güvenimiz, Ar-Ge’miz ve alt yapımız kuvvetli olduğu için gelişen olaylardan daha az etkileneceğimizi düşünüyoruz. Son olarak içerisinde bulunduğumuz bu salgın sürecini ülke olarak en az hasarla atlatmayı umuyor ve devletimizin direktifleri doğrultusunda bizler de Canan Tekstil ailesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz.

Röportaj: Kübra KARACA

COMMENTS