Tekstil ve Konfeksiyon Sektörünün En Çok İhraç Edilen 10 Ülkesi

Ekonomik büyümenin göz korkutucu bir görev olduğu durgunluk çağında, tek bir parlak nokta vardı - İhracat Piyasaları. Tekstil ve konfeksiyon ihracat pazarı her zaman yükselişe geçti.

Tekstil ve Konfeksiyon Sektörünün En Çok İhraç Edilen 10 Ülkesi

Sektördeki zorlukların üstesinden gelinen tekstil, rekabetçi pazardaki köklü sektörlerden biridir. Ülkeler çok sayıda fayda sağlamak için tekstil ve hazır giyim ihracatını takip ediyor.

Aşağıda 2018’de ihraç edilen değerlerine göre en çok ihracat yapan 10 ülke yer almaktadır. 10 ile 1 arasındaki sıralamalarına göre bu ülkelere bakalım.

10) İspanya:

Tekstil ve tekstil makineleri imalatı, İspanya’nın en büyük endüstrilerinden biridir. İplikçilikten, dokuma giysilerden boyama ve terbiye’ye kadar her türlü makineyi üretiyorlar. İspanya, 20.20 milyar ABD Doları değerinde 10’uncu en büyük ihracatçıdır. İspanya’nın tekstil ticareti ve yaratılması da onu moda için bir alan haline getirdi. Tekstil ve moda dünyasında yeni zirvelere ulaşmak için sürekli ilerliyor.

9) Hong Kong, Çin:

Hong Kong’un tekstil endüstrisi boyalı ve baskılı kumaşlarıyla ünlüdür. Ayrıca, ülke en büyük pamuk ipliği üreticisi, ihracatçısı, denim dokuması, örgüye göre panel örgüsü ve ince pamuklu örgüsü ihracatçısıdır. İhraç değeri 20.43 milyar ABD doları olan Hong-Kong, dünyanın en büyük 9. tekstil ve konfeksiyon ihracatçısıdır. Hong-Kong, Orijinal Tasarım Üreticisi (ODM) ve Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ile yerel ve uluslararası pazarın taleplerini karşılayan pazar değeri ölçeğini artırıyor.

8) Amerika Birleşik Devletleri:

Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında rekabetçi bir üretici ve tekstil hammaddeleri , kumaşlar, iplikler, hazır giyim, ev eşyaları ve diğer tekstil ürünleri ihracatçısıdır. ABD, ihraç edilen değeri 27,14 milyar ABD doları olan 8. en büyük tekstil ihracatçısıdır. ABD tekstilinin gücü nonwoven, özel ve endüstriyel kumaşlar, medikal tekstiller ve koruyucu giysilerde yatmaktadır. Ayrıca ABD, şirketlerin ABD tekstil pazarına yatırım yapmalarını sağlayan tekstil ve konfeksiyon sektöründe teknik olarak çok ilerliyor.

7) Türkiye:

Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörü, yüksek standartlarda ve geniş bir ürün yelpazesinde buluşma kabiliyeti ile dünya tekstil ticaretinde önemli bir role sahiptir. Türk sanayisinin üretim ve ihracatı, düşük katma değerli metalardan yüksek katma değerli imal edilmiş ürünlere ve modaya uygun ürünlere doğru kaymıştır. Türkiye tekstil endüstrisinin ihracat değeri 27,56 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Türkiye, tekstil ve konfeksiyon sektörünü şaşırtıcı tasarım kapasitesi, yüksek teknoloji çözümleri, dinamik ve esnek üretim kapasitesi ve kalite, sağlık ve çevre ile ilgili kaygıyla hızlandırıyor.

6) İtalya:

İtalyan tekstil endüstrisi, giyim ve moda dünyasına hakimdir. İtalya pamuk, keten, ipek ve yün ile tüm elyaf çeşitlerini kapsar. İtalyan tekstil endüstrisi, 36.57 milyar ABD doları ihracat değerinde güçlü bir ihracata yöneliktir. Endüstri, yenilikçi teknolojilerle daha sağlam bir üretim yapısı göstermektedir. İtalya’nın ürün yeniliği tamamen uygulama alanlarını genişletmek için kumaşların ve ipliklerin teknik performansına odaklanmıştır. İtalya, kullanıcıya fayda sağlamak için yeni teknolojilerle geniş bir yelpazede E-tekstil üretiyor.

5) Hindistan:

Hindistan’da tekstil ve konfeksiyon endüstrisi dünyanın en büyük üreticileri ve ihracatı arasında. Hint Tekstil Endüstrisi genel olarak iki bölüme ayrılmıştır: İlk olarak, örgütlenmemiş sektör, geleneksel araçlar ve yöntemler uygulayan küçük bir ölçekte işletilen el dokuma, el sanatları ve ipekçilikten oluşmaktadır. İkincisi, modern makine ve ölçek ekonomileri gibi teknikleri uygulayan örgütlüdür. Yüksek maliyetli ürünler, değer zincirine maliyet baskısı ekleyerek iplik, kumaş ve konfeksiyon ihracatını daha az rekabetçi hale getirir. Hindistan, 37.11 milyar $ ‘lık ihracat cirosuyla 5. büyük ülkede bulunuyor. Hindistan, tekstil ürünlerinin seri üretimi için eğirme, dokuma, işleme ve konfeksiyon olmak üzere yoğun bir teknoloji kullanıyor.

4) Vietnam:

Vietnam’ın tekstil endüstrisi, üreticilerin ve alıcıların tedarik zincirlerini çeşitlendirmelerine, düşük işçilik maliyetleriyle desteklenmiş ve sektörün uzmanlaşma, modernizasyon ve artan katma değere odaklanmasıyla desteklenmiştir. 37.93 milyar ABD doları ihracat cirosuyla Vietnam, tekstil ve konfeksiyon sektörünün en büyük 4. ihracatçısı konumunda. Ülkenin ana odağı, küresel pazarda rekabet gücü yüksek öğeler üretmek ve hazır giyim ve tekstil tedarik zincirini geliştirmek. Hem yerel hem de küresel pazarda Vietnam’ın tekstil ve hazır giyim tüketimi, tekstil piyasasına daha derin bir giriş yapıyor.

3) Bangladeş:

Son yıllarda Bangladeş, giyim üretimi için bir güç merkezi olarak ortaya çıkmıştır. Ülkenin gücü, düşük iş gücü maliyeti ve geniş iş gücüdür. İleri teknoloji ve yüksek kaliteli ürünler birçok büyük perakende perakende markasını Bangladeş’e çekti. Ülke, cirosu 38.73 milyar USD olan lider bir tekstil ihracatçısıdır. Ayrıca, küresel markaların tedarik zincirlerinde daha fazla şeffaflık ve koordinasyon sağlamalarına yardımcı olan Bangladeş’in dikey kapasiteleri. Bangladeş’in tekstil endüstrisi, büyük küresel markaların katma değerli kalemlerinin toplu siparişi ile hızla büyüyor.

2) Almanya:

Almanya’nın tekstil ve giyim endüstrisi, uzun bir üretim, inovasyon ve esneklik geçmişine sahiptir. Almanya, 38,99 milyar $ ihracat değerinde örme konfeksiyon kumaşı, sentetik elyaf, sentetik iplik ve makine ihracatının en büyüklerinden biri. Ülke, dünyanın en büyük 2.tekstil ihracatçısı ve dünyadaki yüksek kaliteli ürünler ve tekstil ve giyim aksesuarlarıyla tanınıyor. Son yıllarda, ülke düşük maliyetli yüksek hacimli üretimini yüksek kaliteli ürünlere dönüştürmüştür.

1) Çin:

Çin’in tekstil endüstrisi, 266.41 milyar dolar ciro ile dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı. Sanayiyi yönlendiren faktörler – düşük maliyetli üretim, hammadde kalitesi, endüstriyel yapı, modern ileri teknoloji makineler, yerli tüketici ve küresel pazarda etiket geliştirme ve iş süreci . Çin’de tekstil endüstrisinin altı alt endüstrisi pamuk, kimyasal elyaf, yün tekstil ve boyama terbiye endüstrisi, tekstil – baskı ve boyama terbiye endüstrisi, keten tekstil ve ipek tekstil ve terbiye endüstrisi, bitmiş tekstil ürünleri imalatının yanı sıra örme ve dokuma ürün endüstrisi. Çin tekstil endüstrisinin üretim hacmi, küresel pazarın yarısından fazlasını oluşturuyor.

Bu ülkeler tüm dünyadaki tekstil ve konfeksiyon pazarının itici güçleridir. Başlıca oyuncular tekstil ve konfeksiyon endüstrisine evrim getiriyor. Yüksek teknolojili yeniliklerle, bu ülkeler tekstil ve konfeksiyon dünyasını şekillendiriyor.

Tekstilin geleceği, güçlü iç tüketim ve ihracat talebi nedeniyle umut verici görünüyor.

Kaynak: Fibre2Fashion, TexPro

COMMENTS