Türkiye, Örme Kumaş İhracatında Önemli Bir Noktada Yer Alıyor

Tekstil örme sektörü, Türkiye’de ve dünyada sayılı bir noktada bulunuyor. Son yıllarda gösterdiği ihracat performansıyla sektörde önemli bir yer edinen Türkiye, örme kumaş ihracatında dünyanın en büyük tedarikçileri arasında yer alıyor.

Türkiye, Örme Kumaş İhracatında Önemli Bir Noktada Yer Alıyor

Tekstil örme sektörü, Türkiye’de ve dünyada sayılı bir noktada bulunuyor. Son yıllarda gösterdiği ihracat performansıyla sektörde önemli bir yer edinen Türkiye, örme kumaş ihracatında dünyanın en büyük tedarikçileri arasında yer alıyor.

Tekstil sektöründeki büyümesini sürdüren örme sektörü, teknolojik açıdan durmadan gelişim gösteriyor. Günümüzde yuvarlak örme makineleri, yüksek üretim performansları nedeniyle, metre işi örülmüş örgü yüzeylerin üretiminde; düz örme makineleri ise fully fashion (forma göre örme) örgü yüzeylerin üretiminde daha çok kullanılıyor. Ayrıca örme makineleri, yüksek desenlendirme olanakları nedeniyle fantezi giyim ve dış giyim ürünlerinin üretiminde de yaygın olarak yer ediniyor.

Ürün grupları itibarıyla örme kumaş ihracatı; elyaf, iplik ve dokuma kumaş ihracatından sonra gelerek tekstil ve hammaddeleri ihracatının yüzde 15,2’sini oluşturdu.

1,5 milyar dolar değerinde örme kumaş ihracatı

Geçtiğimiz yılın Ocak ve Aralık arasındaki döneminde örme kumaş ihracatı, 1,5 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Aynı dönemde alt ürün grupları bazında örme kumaş ihracatında en önemli alt ürün grubu yaklaşık 857 milyon dolar ihracat değeri ile diğer örme kumaşlar oldu. Bu ürün grubu toplam örme kumaş ihracatında yüzde 56,7 payı alıyor.

En fazla ihracat İtalya’ya

2019 yılının Ocak ve Aralık arasındaki döneminde örme kumaş ihracatında en önemli ülke; 210 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilen İtalya oldu. Bu dönemde örme kumaş ihracatında öne çıkan diğer önemli ülkeler ise Bulgaristan ve Rusya oldu. Aynı dönem örme kumaş ihracatı yapılan ilk on ihracat pazarı arasında ihracatın en fazla yükseldiği ülke yüzde 287,7 oranında artış kaydedilen Kırgızistan’dı.

Örme kumaş ihracatında yüzde 49,5 oranında paya sahip AB(28) ülkelerine bakıldığında, geçtiğimiz yılın Ocak ve Aralık arasındaki döneminde ihracat 747 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Dünyanın, 160 ülkesine triko ihracatı yapılıyor

Türkiye, yılda 300 milyon adet triko ihraç ediyor. Yüzde 72 civarında Avrupa Birliği’ne olmak üzere dünyanın, 160 ülkesine triko ihracatı gerçekleştiriyor. Bu sene itibarıyla triko adına, 2 milyar 100 milyonluk ciro yakalandı ve adet bazında yüzde 9 oranında büyüme kaydedildi. Ülkemizin, hazır giyim adına da 3 milyar adet ihracatı bulunuyor.

Çorap sektöründe 2 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor

Çin’in ardından ikinci büyük çorap tedarikçisi olan Türkiye, geçtiğimiz yılı 1,1 milyar dolarlık ihracat ile kapattı. Sektörünün, en kısa sürede 2 milyar dolarlık ihracatı yakalaması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda; Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) ve Marmara Üniversitesi’nin katılımıyla yürütülen proje ile sektöre bir yılda en az 200 çorap örme operatörü kazandırılacak. Türkiye’de irili ufaklı 2 binin üzerinde işletmede yılda 2,5 milyar çiftin üzerinde çorap üretimi yapılıyor. Üretimin yaklaşık yüzde 90’ı ihraç ediliyor. 12 milyar dolarlık dünya çorap ihracatı pazarında Türkiye’nin yaklaşık yüzde 10 oranında payı bulunuyor.

COMMENTS