Türkiye Ticaret Merkezleri İhracata İvme Kazandıracak

Haber 921 kez okundu.

Türkiye Ticaret Merkezleri İhracata İvme Kazandıracak

Geride bıraktığımız Eylül ayında Türk ekonomisi için iki önemli adım atıldı. Bunlardan ilki ‘Yeni Ekonomi Programı’nın açıklanmasıydı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak`ın açıkladığı ekonomi programında en çok vurgu yapılan konu ihracat oldu. Özellikle ihracat için desteklerin yeniden yapılandırılması, yeni pazar, yeni ürün ve yeni ihracatçı hedefleri konulması önümüzdeki yıllarda ihracatın artacağının sinyallerini verdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de yaptığı açıklamada, en büyük sorumluluğun ihracatçılara düştüğünü belirterek, “İçinden geçtiğimiz sıkıntılı günleri daha fazla ihracat yaparak atlatacağız. Bu yıl hedefimiz 170 milyar doları aşmak. 2019 için belirlenen 182 milyar dolar mal ihracatı hedefini de yakalayacağımıza söz veriyoruz.” dedi.

Bir diğer önemli adım da İngiltere’nin başkenti Londra’da Türkiye Ticaret Merkezi’nin (TTM) açılmasıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı’nda işaret ettiği ve dünyanın dört bir yanında açılması planlanan TTM’ler ile hedef pazarlarda etkinliğin, ürün çeşitliliğinin artırılması ve Türkiye markasının tanıtılması hedefleniyor. Londra’daki Seramik Ofisi’nin yanı sıra ABD’de Şikago ve New York, İran’da Tahran ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’de olmak üzere 4 ülkedeki 5 farklı şehirde 12 Ticaret Merkezi faaliyete geçti. İsmail Gülle yeni dönemde 35 ülkede daha TTM ofislerinin açılacağının müjdesini verdi. TTM’ler sayesinde ihracatımızın büyük ivme kazanacağını umuyorum.

Eylül ayı Tekstil sektörü açısından da verimli geçti. Tekstil Teknoloji dergisi olarak Şanghay’da Techtextil Cinte Fuarı, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te CAİTME Fuarı, Tüyap’ta Konfeksiyon Makineleri ve Sign Fuarı’na katıldık. ITM 2020 tanıtımlarını gerçekleştirdiğimiz ve yayınlarımızı ziyaretçilerle buluşturduğumuz fuarlarda stantlarımıza gösterilen ilgi yüzümüzü güldürdü. Ekim de ise tekstil sektörü için önemli bir fuar olan ITMA Asia + Citme 2018 var. Teknik Fuarcılık A.Ş. olarak Şanghay’daki ITMA Asia + Citme Fuarı’nda yerimizi alacak ve gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Sizlerde bu sayıdaki ITMA Asia + Citme özel bölümünde firmaların ürün tanıtımlarını ve son teknolojik gelişmelerini okuyabilirsiniz.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, keyifli okumalar…