Demsan, Yeni Tasarladığı Paketleme Makinesini ITM 2022’de Sergileyecek

Demsan İhracat Müdürü Tuncay Demirci, “ITM 2022 Fuarı’na yeni tasarladığımız paketleme makinesi ve kumaş kalite kontrol rulo sarma makinelerimizle katılmayı planlıyoruz.” dedi.

Demsan, Yeni Tasarladığı Paketleme Makinesini ITM 2022’de Sergileyecek

Demsan, 1978 yılında metre katlama (palet yarda) makinesi ile faaliyetine başladı. Müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda kumaş kalite kontrol rulo sarma, dok sarma, pastal sallama, tambur sarma, pastal serme, paketleme makinelerini de ürün portföyü içerisinde aldı. Demsan yılların getirdiği köklü deneyimiyle Uzakdoğu, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerine makine ihracatı da yapıyor.

Tekstilin farklı alanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun makineler üreten Demsan, tekstil makineleri sektöründe konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi ile dünya piyasalarında kendine haklı bir yer edindi.

Tekstil Teknoloji dergimize açıklamalarda bulunan Tuncay Demirci, “Firmamızın bu sektörde söz sahibi olmasının başlıca sebepleri; kalitesi ile Avrupa seviyesinde, fiyatları ile de Avrupa ve Uzakdoğu arasında konumlanmasıdır. Tekstil makineleri üreticileri olarak dünya pazarında söz sahibi konuma geldik. Bu pazarda daha verimli, kalıcı ve aranılan firmalar olmak adına bu sektörde yer alan diğer imalatçılarımızla birlikte çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz.” diye konuştu.

“2021 Yılında Gerçekleştirdiğimiz Satışlar Son 8 Yılın Zirvesine Ulaştı.”

2021 yılında gerçekleştirdiklerin satışların son 8 yılın zirvesine ulaştığını söyleyen Demirci şöyle devam etti: “2022 yılında da bir adım daha öne giderek Demsan’ ın kuruluşundan bu yana yıllık en fazla satış adetini yakalamayı hedefliyoruz.

2021 yılında müşterilerimizden gelen siparişlerin artmasıyla beyaz ve mavi yaka personellerimizin sayısını arttırdık. Aynı zamanda fason ağımızı da genişleterek müşterilerimizle anlaşmış olduğumuz sevk tarihlerinden önce makinelerini kendilerine teslim ettik. 2021 yılında yapmış olduğumuz üretimi arttırmaya yönelik demirbaş yatırımları da gerçekleştirdik. Bu sayede daha hassas ve kaliteli üretim yapıyoruz.”

Pastal Serim Makinelerindeki Yenilikler

Yurt içi piyasasında üretilen pastal serim makinelerinin çoğunluğu rulodan gelen kumaşlar için kullanılıyor. Demsan’ın ürettiği pastal serim makinesi doktan gelen kumaşlar için kullanıyor. Bu sayede makine hiç durmadan yüzlerce metre serim yapabiliyor, bu da üretim zamanında çok büyük avantaj sağlıyor. Serim masasında maksimum kumaş serim yüksekliği 25 cm.’ dir. Demirci, “Bu makinede standart serim uzunluğumuz 12 metre olup yurtdışından gelen talepler doğrultusunda serim mesafesini uzatabilmek için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde bu konuda da başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Pastal serim makinelerimizde servo motor kontrollü serim grubu sayesinde daha hassas serim gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca yeni geliştirdiğimiz hava üfleme sistemi sayesinde makinenin toplam elektrik sarfiyatını yaklaşık %20 azalttık.” dedi.

Kumaş Kalite Kontrol Makinelerindeki Yenilikler

Programlanabilir tansiyon ayar sistemi sayesinde makinede kontrolü yapılacak kumaşların cinslerine göre kalibrasyonu yapılıyor ve PLC sistem sayesinde kumaş cinslerine göre reçeteler hazırlanıyor. Bu hazırlanan reçeteler sayesinde operatörün dokunmatik ekran üzerinden kumaş cinsini seçerek makineye herhangi bir ayar yapmadan çalışmaya devam ediyor, bu sayede metre farkları minimuma iniyor.

Palet Yarda Makinelerindeki Yenilikler

Tuncay Demirci, “Metre katlama makinelerimizde yıllardan beri volan sistemiyle hareket sistemini gerçekleştirdik. Gelişen teknolojiden yararlanarak bu sistem yerine servomotor ve plc sistemi sayesinde daha hassas serim gerçekleştirmekteyiz. Aynı zamanda mekanik bakım ihtiyacını minimum’ a indirdik.” ifadelerini kullandı.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS