“Dilmenler ve MBK Birbirini Tamamlıyor”

İplik ve kumaş boyama, kurutma ve terbiye makineleri üretimi konusunda uzmanlaşan Dilmenler, MBK firması ile ortaklaşa geliştirdiği Phoinix Rotary 4.0 ile üretim parkurununa rotasyon baskı teknolojisini ekledi. Makine ağını eksiksiz bir şekilde tamamlayan Dilmenler, üretimlerine son yenilikleriyle devam ediyor.

“Dilmenler ve MBK Birbirini Tamamlıyor”

İplik ve kumaş boyama, kurutma ve terbiye makineleri üretimi konusunda uzmanlaşan Dilmenler, MBK firması ile ortaklaşa geliştirdiği Phoinix Rotary 4.0 ile üretim parkurununa rotasyon baskı teknolojisini ekledi. Makine ağını eksiksiz bir şekilde tamamlayan Dilmenler, üretimlerine son yenilikleriyle devam ediyor.

Rotasyon baskı teknolojisinde 25 yıldan fazla deneyime, mühendislik ve iş gücüne sahip olan Avusturyalı MBK firması ile Dilmenler, ortaklaşa olarak Phoinix Rotary 4.0 makinesini üretti. İlk kez ITM 2018 Fuarı’nda tanıtımı yapılan makine; büyük ölçüde basitleştirilen ve minimize edilen mekanik yapısı, her bir baskı istasyonunda iki büyük dokunmatik tablet ekranı ve tam Endüstri 4.0 yapılandırması ile proses izleme, sistem analizi ve sürdürülebilirlikle ilgili çığır açan kabiliyetleri bünyesinde barındırıyor.

Dergimizin bu yıla ait son sayısında bulunan ‘Dijital Baskı Teknoloji’ dosyası için Dilmenler firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Servet Sırataş ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda Dilmenler’in faaliyetlerinden ve MBK firması ile ortak çalışmalarından bahsettik.

Dilmenler, Türk tekstil terbiye makinelerinin ihracatı noktasında lider firmalar arasında yer alıyor. MBK firması ile ortaklaşa geliştirilen ve ülkemizde ilk kez üretimi yapılan rotasyon baskı makinesi Phoinix Rotary 4.0’ı da geçtiğimiz yıllarda üretim parkuruna kattı. Bu iki firmadan, ortaklaşa üretim yapma kararından ve makinenin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Türk tekstil terbiye makineleri ihracat lideri Dilmenler Makine ve Avusturya merkezli mekatronik mühendisliği uzmanı MBK Maschinenbau Kufstein Gmbh, Phoinix Rotary 4.0 adıyla pazara sunulan yenilikçi teknolojisiyle kuralları değiştiren rotasyon baskı makinesi konseptinin tasarlanması ve geliştirilmesi amacıyla 2015 yılında bir ortaklık kurdu. İplik ve kumaş boyama, kurutma ve terbiye makineleri üretimi konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Dilmenler Makine için üretim parkuruna rotasyon baskı teknolojisinin eklenmesi, hâlihazırda çok kapsamlı olan üretim ağının tamamlanması adına yeni bir adım oldu. Bu yeni ürünle Dilmenler, boyama, terbiye ve baskı teknolojisi yelpazesini tek elden sunabiliyor.

MBK Maschinenbau Kufstein, mekanik ve elektrik tasarımı ve mühendisliği konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Yeni Phoinix baskı makinelerinde kullanılan döner baskı kafası birimleri gibi hassas makine parçaları, MBK tarafından Avusturya’da üretiliyor. MBK, rotasyon baskı teknolojisinde 25 yıldan fazla deneyime sahip bir mühendislik ve iş gücüne sahip. Firmanın son inovasyonu olan, yeni Phoinix Rotary 4.0 rotasyon baskı makinesi, Dilmenler ve MBK tarafından ortaklaşa üretildi ve ilk kez ITM 2018 Fuarı’nda tanıtıldı. ITM ziyaretçilerine yeni ve eşsiz bir görünümle hem elektronik hem de mekanik olarak belirgin ve radikal bir tasarım izlenimi verdi. Son teknolojiye sahip, insan makine arayüzü sunan Phoinix Rotary 4.0, büyük ölçüde basitleştirilen ve minimize edilen mekanik yapısı, her bir baskı istasyonunda iki büyük dokunmatik tablet ekranı ve tam Endüstri 4.0 yapılandırması ile proses izleme, sistem analizi ve sürdürülebilirlikle ilgili çığır açan kabiliyetleri bünyesinde barındırıyor.

Phoenix makineleri, tüm yaygın boya türlerini kullanarak teknik tekstil türleri de dâhil olmak üzere; örgü, dokuma ve nonwoven gibi her türlü kumaşa baskı yapabiliyor. Makinenin mekanik platform yapısı ve baskı kurutucu bölümü, Dilmenler’in Türkiye’deki büyük Çorlu yerleşkesinde üretiliyor. Yeni baskı makineleri için dünya çapındaki projeler, Dilmenler’in organizasyon ağı aracılığıyla yürütülüp sonuçlandırılıyor. Dilmenler’in 38 ülkede bulunan, deneyimli temsilciliği ile teknik servis noktaları tarafından yerel satış ve satış sonrası desteği sağlanıyor.

Dilmenler, tekstil terbiye makineleri alanında 30 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor. Terbiye sektöründeyken rotasyon baskı sektörüne yönelik çalışmalar yapmaya nasıl karar verdiniz?

Dilmenler ve MBK birbirini tamamlıyor. Dilmenler, boyama ve terbiye makineleri ile kasar, buharlama, kurutma, ram ve sanfor makineleri üreten bir firmadır. Sadece baskı makinesi eksiği olan Dilmenler, bu boşluğu MBK ile doldurdu. Rotary baskı makineleri alanında pazar kapasitesini gördük ve buradaki potansiyeli değerlendirmek adına bu adımı attık. Baskı teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunmak ve bu alanda yeni teknolojiler, çözümler sunmak adına premium bir rotasyon baskı sistemi üreterek pazara yeniden girmeyi planladık. Phoinix böylece doğmuş oldu.

Dilmenler’in Türk ve dünya pazarındaki hâkimiyeti, hedefleri ve ihracat rakamları hakkında bilgiler verebilir misiniz?

40 yıla yakın süredir tekstil boya ve terbiye makineleri yapıyoruz. Sadece ülkemize değil, global pazardaki tekstil firmalarına da en iyisini ürettiğimiz ürünlerimizi tanıtmayı, onlarla çalışmayı hedefimiz olarak görüyoruz. Bugün gelinen noktada bu hedefe ulaştığımızı samimiyetle söyleyebiliriz. 2018 yılı hedef ihracat rakamımız imalatın %70’i iken gerçekleşen rakam %78 oldu. İç piyasalardaki daralma ile birlikte yeni pazarlara ulaşma zorunluluğumuzun neticesinde gerçekleşen bu sonuç, bizim daha fazla üretim yapmamızı sağladı. TİM’in verilerine göre Dilmenler Makine, Türkiye’de 2018 yılı içinde en çok ihracat yapan ilk 1000 firma arasında 663. sırada yerini alırken Makine ve Aksamları kategorisinde 16. sırada bulundu. Bu yıl, çıtayı daha da yükselttiğimizi ve hedefleri yakaladığımızı gururla söyleyebiliriz. Tekstil makine ithalatının önünü keserek ülke ekonomimize katkı sağlamayı diğer bir hedefimiz olarak görüyoruz. Bir Türk imalatçısı olarak bu konudaki sorumluluk bizlere ve bizler gibi tüm yerli makine ve parça üreticilerine ait. Birkaç yıl içinde hem Dilmenler’in hem de diğer tekstil makineleri üreten firmaların, makine ithalatını daha da azaltacağını umuyoruz.

Şirketiniz, Endüstri 4.0 çözümlerine olan taleplere nasıl yaklaşıyor?

MBK ortaklı üretimine sahip olduğumuz rotasyon baskı makinemizi, Endüstri 4.0 olarak imal ediyoruz. Akıllı ileri teknoloji ürünü makineler üreterek hızlı üretim ve hızlı operasyon ile müşteri ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyoruz. Akıllı sistemi ile Phoinix Rotary 4.0 rotasyon baskı makinesi hangi aşamada, hangi hızda ve ne yapılması gerektiği konusunda ne üreteceğini biliyor. Ayrıca kumaş, elektrik, boya vb. tüketimini en aza indiriyor.

Dilmenler, üretimde sürdürülebilir bir yaklaşım benimseme konusunda ne gibi çalışmalar yapıyor?

Bizim için sürdürülebilir olmanın en önemli kuralı, düzendir. Biz, bu düzeni üretim hattımızı bölümlere ayırarak ve kalite yönetim sisteminden ödün vermeyerek sağlıyoruz. Son üç yıldır insan odaklı çalışarak bölüm arkadaşlarımızın, mesleki eğitim ve kalite güvence eğitimlerine periyodik olarak katılımlarını sağlıyoruz. Kalitenin sürdürülebilir olmasının, üretimde en önemli unsurlardan biri olduğunu biliyoruz. Biz, her makinede daha iyisini hedefleyen bir firma olduğumuz için bu kritere büyük önem veriyoruz.

Önümüzdeki birkaç yıla yönelik planlarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Uzun yıllardır yeni pazarlarda çalışmalar ve yatırımlar yapıyoruz. Geldiğimiz noktada, Dilmenler yıllardır yaptığı yatırımların meyvesini toplamaya başladı, diyebiliriz. Dilmenler ailesi olarak 38 ülkede bulunan temsilciliklerimiz ile tekstil firmalarına hizmet veriyoruz. Tekstil sektörünün olduğu her yerde Dilmenler’in de olduğunu söyleyebiliriz. Müşterilerimize her zaman daha hızlı ve kaliteli bir hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bunun için de temsilciliklerimize düzenli zaman aralıklarında yaptığımız eğitim ve seminerlerle makinelerimiz üzerinde yaptığımız inovasyonların bilgisini veriyoruz. Bu çalışma tarzını benimseyerek temsilciliklerimizi, teknik açıdan daha bilgili hale getirerek müşterilerimize verilen hizmet kalitesinin artmasını, ihracat rakamlarımızda belirlediğimizi çıtayı olumlu yönde arttırmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerle yaptığımız ortak Ar-Ge çalışmaları ile makinelerdeki inovasyonun sürekliliğini sağlıyoruz. Bu amaç ile çalışma sisteminde suya gereksinim duyan makinelerimizdeki su tüketimini azaltmayı, ekosistemimizi daha yaşanabilir hale getirmeyi, ürün yelpazemizi genişletip müşterilerimizin prosesleri doğrultusunda ihtiyaçları olan makineleri üretmeyi istiyoruz. Bu faaliyetlerin sonucunda Denizli’de bulunan Menderes Tekstil firmasına kurmuş olduğumuz ev tekstiline yönelik olan üretim hattımıza kattığımız merserize, kontinü kasar, buharlama makinelerimiz başarılı olarak çalışıyor. Ardından Denizli’de bulunan Halmer Tekstil firmasına da aynı hattı kurarak başarımızı pekiştirdik. Bu tür projelerin çeşitliliğini artırarak makineler ve prosesler üzerinde daha çok deneyim sahibi olmayı hedefliyoruz.

Röportaj: Kübra Karaca

COMMENTS