ITM Fuarı, Ülkemizi Dünyaya Tanıtmamız Açısından Büyük Bir Fırsat

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren dört ayrı ‘İhracatçılar Birliği’nin tek çatı altında toplandığı Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği (GAİB), ihracatçılarımızın yaşadığı sorunların çözümüne, ihracatın önündeki engellerin kaldırılmasına ve ülke ihracatının artırılmasına katkıda bulunuyor.

ITM Fuarı, Ülkemizi Dünyaya Tanıtmamız Açısından Büyük Bir Fırsat

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren dört ayrı ‘İhracatçılar Birliği’nin tek çatı altında toplandığı Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği (GAİB), ihracatçılarımızın yaşadığı sorunların çözümüne, ihracatın önündeki engellerin kaldırılmasına ve ülke ihracatının artırılmasına katkıda bulunuyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, özellikle dokumacılıkta köklü bir geçmişi bulunuyor. Osmanlı döneminde, bu bölgede dokunan kumaşlar ihraç edilmeye başlandı, sonraki yıllarda da bölgenin tekstil sektörüne katkıları artarak devam etti. Güneydoğu halı sektörü ihracatında, Türkiye genelinde zirvede yer alırken Tekstil ve Hammaddeleri sektörü ihracatında ise Türkiye genelinde ikinci sırada bulunuyor.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ITM News için sorularımızı yanıtladı.

Tekstilin önemli bir hacme sahip olduğu Güneydoğu illerinin ekonomimize, ihracatımıza ve dış ticaret hacmimize katkıları nelerdir?

2018 yılında tekstil için GAİB bazında 1 miyar 800 milyon dolarlık bir ihracat kaydı bulunuyor. Ocak-Ekim 2019 döneminde ise Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimizden 1,5 milyar dolarlık tekstil ihracatı yapıldı. Bu rakamla Türkiye genelinde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı yapan ikinci birlik konumundayız. İller bazında Türkiye geneli tekstil ihracatı dağılımına bakıldığında bölgemizin lider ili Gaziantep ikinci sırada yer alıyor. İthalat ve ihracat verileri bize gösteriyor ki Gaziantep için ihracatın, ithalatı karşılama oranı daima artıyor. Son verilere göre bu oran %152,5 oldu. Bölgemiz; tekstil endüstrisinin ve ihracatının kalbi olan Gaziantep başta olmak üzere tüm illeriyle tecrübesinden aldığı güç ile ihracatı daima ileriye taşımaya devam ediyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Pamuk ve Polyester İplikler İçin Yeni Tesisler Kuruldu

Güneydoğu Anadolu illerinde 2019 yılında tekstil sektöründe yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Geçtiğimiz yıl bölgemizde, pamuk ipliği, polyester ve karışımlı iplikler için yeni tesisler kuruldu. Kurulan bu modern tesisler kaliteli iplik ve kumaş tedariki sağlayan altyapımızı güçlendirecek. Diğer yandan bölgemizde yapılan konfeksiyon yatırımları da bulunuyor. Fabrikalarda baskı ve boya-terbiye departmanlarında revizyonlar görüyoruz. Önümüzdeki süreçte, yapılan bu yeni yatırımlarla üretim kapasitemizi arttıracağımızı ve böylelikle hedef pazarlarımızda daha fazla potansiyel müşteriye erişebileceğimizi düşünüyorum.

Güneydoğu Anadolu’nun özellikle tekstil alanında dış ticaret hacmimize ve ekonomimize olan katkısının arttırılması için Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri olarak yol haritanız ve projeleriniz nelerdir?

Öncelikle biz her platformda tekstil sektörünün bölgemiz ve ülkemiz için ne kadar önemli bir değer olduğunu anlatmaya ve bu endüstrinin katma değerli üretimle takviye edilerek geliştirilmesi gerektiğini söylemeye çalışıyoruz. Ancak tekstil alanında sahip olduğumuz değerin ve birikimin farkına varabilirsek dış ticaret hacmimize ve ekonomimize katabileceklerimizi görürüz. Bu bilinçle de katkıların artırılmasına yönelik bir yol çizeriz.

Biz İhracatçı Birlikleri olarak eğitimi önceliyor ve projelerimizi bu minvalde ilerletiyoruz. Biliyorsunuz, artık ticaret ve ihracat dijital platformlarda sürdürülüyor. Biz de bu değişime dikkat çekmek için başlattığımız ‘Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat’ eğitimleri ile bölgemizde bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bölge illerinde düzenlediğimiz bu farkındalık eğitimlerinin yanında, Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz ‘E-Ticaret Uzmanlığı’ eğitimimiz iki kere mezun vermiş bulunuyor. Üçüncüsü ise şu an devam ediyor. Bu tarz eğitim projelerimizin; tekstil sektörü de dâhil olmak üzere, çeşitli alanlarda üretim ve ihracat gerçekleştiren firmaların dijital dönüşümüne yardım edeceğine ve bu dönüşümün bize katma değer ve yüksek karlılık olarak döneceğine inanıyoruz.

Diğer yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi ile iş birliği içerisinde yürüttüğümüz ‘Inosuit- Inovasyon Odaklı Mentorluk Projesi’ kapsamında birliğimize üye iki tekstil firması inovatif dönüşümlerini sağlamak amacıyla şehrimizde bulunan bir üniversitenin akademisyenlerinden mentorluk hizmeti alıyor. Biz de Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak firmaların aldığı hizmetin bir kısmını karşılıyoruz. Devletimizin inovasyonu önceleyen politikalarına destek olmak anlamında bu tarz projeleri kıymetli buluyoruz.

Birlik olarak dâhil olduğumuz bir diğer proje ise; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altında faaliyet gösteren Tekstil, Konfeksiyon ve Deri İhracatçı Birlikleri tarafından üniversite sınavında tekstil ve deri mühendisliği bölümünü seçen öğrencilere asgari ücret tutarında burs verilmesi kampanyasıdır. Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak, kampanyanın duyurulması çalışmalarında aktif rol aldık ve çok güzel sonuçlar elde ettik. Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümü her yıl eksik kontenjanla eğitim verirken bu yıl tam kapasite ile eğitime başladı ve bölümün puanı, tüm mühendislikler içinde ikinci en yüksek tavan puanı oldu. Bu projeye mali destek sağlayan ikinci tekstil birliği konumundayız. Başarılı öğrencilerin tekstil sektörüne kazandırılması amacıyla başlatılan bu değerli projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Ayrıca, hedef pazarlarımıza yönelik çalışmalarımıza hız vermiş durumdayız. Önemli pazarlarımızdan olan Rusya ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu, Rusya’nın özellikle Ivanovo Bölgesinde tekstil ihracatına dair büyük bir potansiyel olduğunu fark ettik ve bu bölgeye Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden dokuma ve örgü kumaş, iplik, konfeksiyon gibi tekstilin alt dallarında iştigal eden firma temsilcilerinin yer aldığı bu heyet, Ivanovo’nun tekstil merkezlerini ziyaret ederek yerinde pazar araştırması yaptı ve potansiyel alıcılarla ikili iş görüşmelerinde bulundu. Tekstil alanında dış ticaret hacmimize ve ekonomimize daha fazla katkı sağlayabilmek için hedef pazarlarımıza dönük bu tarz çalışmalara devam edeceğiz.

Tekstil sektörünün lider markalarını ve en son teknolojileri bir araya getiren ITM fuarlarının Türkiye ekonomisi ve tekstil sektörüne katkılarıyla ilgili düşüncelerinizi sizden dinleyebilir miyiz?

Birçok fuara ev sahipliği yapması ve uluslararası arenada marka bir şehir olması dolayısıyla fuarın İstanbul’da yapılması büyük önem taşıyor. Fakat biz bölgesel çalışmaları da çok önemsiyoruz. Bu gibi yüksek katılımlı, köklü fuarlar her yıl farklı bir lokasyon belirlenerek yapılırsa ülkedeki çeşitliliği göstermesi açısından çok anlamlı olacaktır. Bu anlamda, Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı gibi artık alanında marka olmuş fuarlar Türkiye’nin başka büyük illerinde de düzenlenebilir, ülkemizin farklı renkleri gösterilebilir. ITM Fuarı’nın, gerek katılımcı ve ziyaretçi sayısı gerek ülke çeşitliliğine bakılırsa aslında bölgemizi dünyaya tanıtması açısından çok büyük bir fırsat. Fuar turizmi iyi yönetilirse çok güzel işler ortaya çıkıyor. Yerli firmaların, yabancılar ile kurduğu bağlantılar çoğu zaman fuarlarda gerçekleşiyor. Çünkü oralar alıcının ve satıcının doğrudan temas kurduğu ve güven ilişkisinin geliştiği alanlar.

ITM Gibi Büyük Çaplı Fuarlar Bölgemizde Daha Etkin Tanıtılmalı

Güneydoğu’da faaliyet gösteren tekstil üreticilerinin ITM fuarlarına katılımını yeterli buluyor musunuz? Firmalara bu konuda neler tavsiye edersiniz?

Katılımın daha fazla olması gerektiğine inanıyorum. Hele ki tekstil sektörü üretiminde bu kadar ilerlemiş bir bölgenin, ITM fuarlarına yüksek katılım ve ziyaret gerçekleştirmesi gerekir. Bu gibi büyük çaplı fuarlara bölgemizden çok daha etkin ve fazla katılım teşvik edilmeli.

Güneydoğu Anadolu’daki firmaların ITM gibi uluslararası büyük fuarlara daha fazla katılım sağlaması amacıyla birlik olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Bu tarz büyük çaplı fuarlar düzenleyen organizatörlerle ne tür iş birliklerinde bulunulabilir?

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri olarak en etkin yürüttüğümüz çalışmalardan biri fuarları üyelerimize duyurmak ve bu fuarlara katılımı organize etmektir. Birlik çatısı altında faaliyet gösteren sektörleri ilgilendiren fuarları tanıtıyor ve teşvik ediyoruz. Sektörler için önem arz eden büyük fuarlarda ‘info stant’ açıyor, hazırlamış olduğumuz tanıtım materyallerini potansiyel alıcılara dağıtıyoruz. Ek olarak; ITM gibi büyük fuarların olduğu tarihlerde alım heyetleri organizasyonu düzenliyor, yabancı firmalar ile üye firmalarımızı bu platformlarda buluşturuyoruz.

Fuar organizatörleri ile iş birliği içerisinde organize edilen alım heyetlerinin sayısında artış gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca, fuarla eş zamanlı fuar alanında hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin faydalanabileceği panel, konferans, yarışma vb. etkinlikler organize edebiliyoruz.

Aslında en büyük mesele birçok işte olduğu gibi fuar için de reklamın iyi yapılması. Bu noktada organizatörlere çok iş düşüyor. Fuara öyle ya da böyle katılımcı bulunup stantlar doldurulabilir fakat fuarın ziyaretçi tarafı tamamen fuar tanıtımını ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak değişir. Organizatörlerin en iyi tanıtım kanallarından biri ihracatçı birlikleri diyebiliriz. Çünkü bizim hali hazırda üreticiler ve ihracatçılar ağımız bulunuyor. Dijital ve basılı fuar tanıtım materyalleri etkin bir şekilde bize iletildiği takdirde bu ağı kullanarak fuarlara katılımı teşvik edebiliyoruz.

Bunun dışında biliyorsunuz ihracatçı birlikleri olarak gerek yurt içi gerekse yurt dışında gerçekleştirilen ve Ticaret Bakanlığı’nca destek kapsamına alınan fuarlara destek sağlıyoruz.

COMMENTS