2FAST Rapierli Dokuma Makinesi Üst Düzeyde Üretkenlik Sağlıyor

Smit firmasının yepyeni 2FAST isimli rapierli dokuma makinesi, en üst düzeyde üretkenlik için tasarlandı. Kompakt tasarımı ve maksimum çıktı hacmi, kalite ve çok yönlülük ile bu ünite sayesinde birleşiyor.

2FAST Rapierli Dokuma Makinesi Üst Düzeyde Üretkenlik Sağlıyor

İtalya’da üretilen 2FAST, aynı zamanda çevreye duyarlı rekabetçi performansıyla ülkenin motor sporlarındaki hız geleneklerini yansıtıyor.

2FAST, hız, kalite ve çok yönlülük ile performansı arttırıyor

FAST ismi, Esnek Gelişmiş Mekiksiz Teknoloji (Flexible Advanced Shuttleless Technology) anlamına geliyor ve 2FAST ünitesi, Smit firmasının gururu durumunda. Tüm makine genelinde en iyi yapısal konseptleri geliştirmeye odaklanan şirketin uzmanlığı 1938 yılına dayanıyor. Şirket bugün, mekanik, elektronik ve iletişim yönlerini bir arada ele alarak, en geniş uygulama aralığında yüksek kaliteli kumaşlar üretilebilmesi için optimum dokuma makinesi konfigürasyonları oluşturuyor.

Yarış ruhuna sadık…

Bir yarışın başlangıcında bir F1 otomobili veya üç saniyeden daha kısa sürede 100 km/s hıza ulaşan bir motosiklet hayal edin… İşte dokuma makinesi kategorisinde 2FAST’ın bulunduğu yer burasıdır. İlk atkı atımından itibaren en yüksek başlangıç ivmesini ve %100 vuruş verimi gösterir. Son derece ağır dökülme gereksinimleri için maksimum tork da mevcuttur ve en yüksek hızlara minimum titreşim ile birlikte optimum hızlanmayı garanti eder.

Bu özellikler, Smit firmasının ‘yarış makinesinin’ özel iplikler ve desenlerle giyim, ev tekstili, teknik uygulamalar ve kumaşlar üreten dokumacıları neden memnun ettiğini açıklıyor. Tüm uygulamalar minimum atkı kesme, aktarma ve bırakma hızlarından faydalanır. Küresel krank mili ve rapierli tahrik için dişli kademesi, atkı atmada en yüksek düzenliliği sağlar.

Hazır giyimden ev tekstiline ve daha fazlasına

Smit firmasının modülerlik konsepti, performans ve kalite ile birlikte en üst düzeyde çok yönlülük sağlıyor. Seçenekler, giyim ve denim dokumadan ev tekstili uygulamalarına kadar uzanıyor ve yepyeni leno-force sistemi çok çeşitli kumaş türlerine hızla uyarlanabiliyor. Dokumacılar, sahte kenar ve leno iplik geçişini, her bir taraf için bağımsız olarak ayrı ayrı programlayabiliyor. Bu sayede en yüksek çalışma hızlarından taviz vermeden atkı esnetme ve atkı kuyruğu azaltmayı kontrol etmede etkinliği en üst düzeye çıkarıyor.

Patentli yeni kavrayıcı tasarımı, tüm iplik ve kumaş türlerine uyuyor, azaltılmış enine kesit ve optimize edilmiş çözgü ağızlık geometrisi sağlıyor. 2FAST ünitesi ayrıca çok çeşitli atkı türleri ve sayıları gerektiren fantezi ürünleri yüksek hız ve hassasiyetle işleyebiliyor. En son yazılım kontrollü E-CUT/AWC, optimum kesme koşulları sağlıyor.

Smit firması Teknolojiden Sorumlu Başkanı Giuseppe Castelli, ‘‘Yazılım tabanlı kontrol ve otomasyon, akıllı algoritmalar ve veri analizi. İşte bunların tümü endüstri 4.0’a hazır olan bu rapierli dokuma tezgâhında yer alıyor,’’ diye konuşuyor.

Kalitede devamlılık, özel arkalık kontrol sistemi ile sağlanıyor. Çözgü gerilimi stabilitesi, yük hücresinin yeni düzeniyle sağlanıyor; böylece en yüksek performans oranlarında bile herhangi bir rezonans etkisi arkalıklı elastik geri çağırma sistemi tarafından önleniyor. Dolu kirişten boş kirişe tek tip gerilim, standart çözgü sapma silindiri tarafından sağlanıyor. Bu yeni özellikler üreticiler için üretim hacmi ve değer sağlıyor.

Çevreye duyarlı performans

Smit mühendisleri, tüm kritik süreçleri kapsayan kapsamlı bilgi birikimlerini kullanarak iddialı enerji tasarrufu hedeflerine öncelik veriyor. Örneğin, en yüksek güçle çalışırken bile çok az ısınan sabit mıknatıslı yüksek verimli fırçasız bir motor geliştirerek yardımcı soğutma sistemlerini ortadan kaldırmak için çaba gösterdiler. Bir başka sürdürülebilirlik avantajı da, Jakar sistemleriyle birlikte kullanılan düşük enerji tüketimini garanti ederken en yüksek düzenlilik elde edilmesini sağlayan yeni kısa mekanik şanzımanla elde edildi.

Çevreye duyarlı performans, kullanılan enerjinin ve atıkların azaltılması anlamına geliyor. 2SAVE, kumaş kenarlarının dışındaki atkı ipliği gerginliğini kontrol eden Smit çevreye duyarlı özelliğidir. 2SAVE, yanlış kenarları keserek üretim sırasında oluşan kumaş atıklarını azaltıyor. Aynı zamanda, bir başka sürdürülebilir katma değerli özellik olan atkı ipliği tasarrufu (sol ve sağ taraf) için en etkili sistemdir.

Smit Ar-Ge ekibi, test edilecek ve kanıtlanacak teknik çözümleri araştırırken dokunulmamış hiçbir ayrıntı bırakmaz. Bu nedenle 2FAST, İtalyan tekstil makineleri derneği tarafından ‘Çevre için Ürün Tasarımı’ metodolojisi ile geliştirilen makineler için ACIMIT Yeşil Etiketini kazandı.

Castelli sözlerine şu şekilde devam ediyor, ‘‘Yeni 2FAST’ın kompakt tasarımında yer alan tüm avantajlardan gurur duyuyoruz ve aynı zamanda makinenin kendisini daha da sessiz hale getirmek için ileri teknolojiyi kullansak da bu özelliğini yüksek sesle söylemekten mutluluk duyuyoruz.’’

COMMENTS