4D-KNIT Ürünleri Stil, Hafiflik ve Yumuşak Bir Dokunuş Sunuyor

4D-Knit sayesinde Karl Mayer, boşluklu çözgülü örme kumaş kavramının tanımını yeniden yaptı. Bu terim, geleneksel 3D çözgülü örme kumaşların temel yapısına dayanmakla birlikte, geleneksel tasarımlardan önemli ölçüde ayrılan tamamen yeni nesil boşluklu katman tekstilleri temsil ediyor.

4D-KNIT Ürünleri Stil, Hafiflik ve Yumuşak Bir Dokunuş Sunuyor

Boşluklu katman özellikle farklı yapıdadır: üst ve alt arasındaki boşluk, performans ve tasarımda benzeri görülmemiş efektler elde etmek adına hacimli elyafla doldurulabilir. Daha önce olduğu gibi pürüzsüz bir desene, iki tonlu renklendirmeye ve nefes alabilen ağ yüzeylerine ek olarak, iki yüzey, her biri ayrı yerleşim ve boyutlarda açıkça belirgin kabartma tasarımlara sahip olabilir. Dolgu miktarına ve plastik motiflerin tasarımına bağlı olarak, örneğin kışın sizi sıcacık tutan rahat dolgulu ceket kumaşlarından, fonksiyonel ayakkabılarda kullanılmak üzere nefes alabilen tekstillere kadar çok çeşitli parçalar elde etmek mümkündür.

Yeni çözgülü örme boşluklu kumaşlar, daha önce E 24 inceliğinde olan bir RDPJ 6/2 EL FB üzerinde üretiliyordu. Spor giyim ve dış giyim sektörünün potansiyelini keşfetmek adına, Karl Mayer firmasının tekstil ürün geliştiricileri, ilk 4D-KNIT ürünlerini E 28 inceliğinde çalışan jakarlı çift iğneli raylı raşel örgü makinesinde ürettiler.

Spor ve eğlence amaçlı kumaşların yeni ifadesi

 E 28 inceliğinde üretilen malzeme, ince elastik spor giyim ürünlerinin imalatında yaygın olarak kullanılıyor. Makineye ustaca vidalandıktan sonra elde edilen sonuç E 24 inceliğinde üretilen muadilinden önemli ölçüde daha hafif ve dokunuşta yumuşak hissettiren bir kumaştı. Dahası, işlevsel şık tasarım tam da doğru noktayı yakalayabiliyor.

İki jakar bandı sayesinde, RDPJ 6/2 EL FB, üst kısmın ön ve arka tarafını, tüm sofistike tasarım detaylarını içeren modaya uygun 3 boyutlu hacimli formda tek bir parça halinde üretiyor. Bu detaylar, kesik kenarları işaretlemek için konturları, parçaları ayırabilmek için düz bantları, açık ağ parçalarını ve küçük formatlı geometrik motiflerle dolgulu kabartma desenleri içeriyor. Alçak-yüksek şeklindeki efektlerin hafifçe tekrarı, kumaşın cilt üzerindeki temas alanını azaltıyor ve bu nedenle terin neden olduğu hoş olmayan yapışkanlığı en aza indirgiyor. Ayrıca, spor ve eğlence sırasında vücut ısısının mükemmel şekilde düzenlenmesi ve hareket özgürlüğü sunması adına geniş açıklıklara sahip nefes alabilen ağ yüzeyleri ve bütünleşik elastik bölgeler bulunuyor.

Karl Mayer‘deki çift iğneli raylı raşel makinelerinin Bölgesel Ürün Sahibi olan Yuji Yamamoto, yeni seriyi öncelikle moda ve spor giyim üreticilerine hitap etmek için kullanmak istiyor. Tekstil uzmanı Yamamoto konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor: ‘‘Özellikle hazır giyim sektörü, yeni geliştirilen 4D-Knit kumaşlarından büyük ölçüde faydalanabileceklerdir. Hafiflik ve yumuşaklık hissi, yüksek düzeyde giyim konforu garanti ediyor ve ara katmandaki elyaf malzeme, fırçalama veya kabartma işlemleri kullanmadığımız için son derece düşük mikroplastik parçacık deşarjı ile iyi yalıtım özellikleri sunuyor.’’

COMMENTS