Aksa Akrilik, Pandemide Net Kârını Yüzde 58 Artırdı

2020 finansal tablolarını açıklayan Aksa Akrilik, bir önceki yıla kıyasla yüzde 58 net kâr artışına ulaştı. Yönetim Kurulu hisse başına 87 kuruş kâr payı dağıtımı teklif edeceğini duyurdu.

Aksa Akrilik, Pandemide Net Kârını Yüzde 58 Artırdı

Açıklanan sonuçlara göre, Aksa Akrilik 2020’nin son çeyreğinde 257 milyon TL ve yıl toplamında 439 milyon TL net kâra ulaştı. Firma, 2019 yılına kıyasla kârlılığını yüzde 58 artırmış oldu.

2020’de 408 milyon TL yatırım yaptı

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, pandemi etkisinde geçen 2020’nin zorlu koşullarına rağmen yılı oldukça başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirtti. Kârlılıktaki yükselişi yorumlayan Taş, şunları söyledi; “Salgının yol açtığı belirsizlik ortamında finansal sürdürülebilirliği korumayı başardık. 2020’de 2. çeyrek hariç yılın tamamında tam kapasite üretim yapmayı başardık. Diğer taraftan, yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz 408 milyon TL tutarındaki yatırımımız sayesinde Türkiye ekonomisine ihracat ve istihdam alanlarında stratejik katkı sunduk. Dünya akrilik elyaf üretiminin beşte birini tek başımıza gerçekleştiriyoruz.”

Kadınların emeği ile yapılan el örgüsü atkı ve bereler raflarda

Dünyanın lider akrilik elyaf üreticilerinden biri olan Aksa Akrilik ve DAGİ, kadınlara istihdam yaratarak geleceğe umut verecek yeni bir sosyal sorumluluk projesinde bir araya geldi. Proje kapsamında öncelikle Aksa Akrilik tarafından üretilen Acryluna markalı renkleri solmayan, sıcak tutan, yumuşak ve doğa dostu el örgü ipliklerinin Beylikdüzü Belediyesi iş birliğiyle 80 kadına gönderilmesi sağlandı. Sonrasında katılımcı kadınlar tarafından örülen el emeği atkı ve bereler, DAGİ mağazalarında ve online satış sitelerinde yerini aldı. Atkı ve berelerin satışından elde edilecek gelir, üretici kadınlara verilecek. Atkı ve bereler, Acryluna markasıyla üretilen iplikler sayesinde özellikle daha uzun ömürlü ve soğuk havalarda yüksek yalıtım özelliğine sahip.

 

 

COMMENTS