Fadis, 2021 Yılında Siparişlerini Yüzde 35 Artırdı

Hassas sarım makineleri alanında büyük başarılara sahip olan Fadis firması, dünya genelinde 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Pandemi nedeniyle 2021 yılında firmanın siparişleri dalgalı bir seyir izlese de yılsonunda %35’lik bir artış gösterdi.

Fadis, 2021 Yılında Siparişlerini Yüzde 35 Artırdı

Fadis’in Genel Müdürü Raffaella Carabelli ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Carabelli’ye ilk olarak sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak yapmış oldukları yenilikleri sorduk. Carabelli, “Fadis, sürdürülebilirlik konusunda öncü bir firmadır ve “yeşil etiket” projesinin kurucu üyesi olmuştur. Makine tiplerimiz için sadece güç tüketimi konusu gündemdedir. Makinelerimiz bugün hâlâ, yapısal ve ergonomik konfigürasyonu ve düşük güç tüketen kademeli ve fırçasız motorların kullanılması sayesinde pazarda en düşük güç tüketen makinelerdir.” dedi.

Pandemi sürecinde Ar-Ge yatırımlarına devam ettiklerini dile getiren Carabelli, “Yeni makinelerin gelişimi ve kabiliyetleri sayesinde her geçen gün içinde bulundukları çevre ile daha fazla bağlantılı hale gelmektedirler. Verimliliği artırmak ve durma sürelerini en aza indirgemek için üretimin her adımı izlenmeli ve genel fabrika üretim süreciyle entegre edilmelidir.Bu dönemde geliştirmelerimizin çoğu Endistri 4.0 entegrasyonuna doğru oldu.” diye konuştu.

“Tedarik Zincirini Daha da Kısaltmak İstiyoruz”

2022 yılı beklentileri ve hedefleriyle ilgili olarak, “Otomatik depolar, otomatik kalıplama makineleri gibi üretim otomasyonu imkânlarımızı ve esnekliğimizi daha da artırmak adına yatırımların çoğu şirket içi yatırım olacak” diyen Carabelli şöyle devam etti. “Fadis firmasının tedarik zinciri, piyasadaki diğer emsal şirketlere kıyasla zaten çok kısa, ancak hedefimiz bunu daha da kısaltmak. Bu stratejinin 2021’de tedarik süreçlerindeki sıkıntıları azaltmak için çok verimli olduğu görüldü, bu yüzden aynı yönde devam etmek istiyoruz.”

“ITM 2022 Fuarı’na Çok Sayıda Türk Ziyaretçi Bekliyoruz”

Pandemi nedeniyle fuarların ertelenmesi veya iptal edilmesi sonucu çok uzun süredir müşterileriyle yüz yüze görüşemediklerini dile getiren Raffaella Carabelli, “ITM 2022 kesinlikle çok beklenen ve aranan bir fuar olacak. ITMA 2019’dan sonraki ilk ‘‘gerçek’’ ve önemli fuar diyebiliriz. Pandemi durumu izin verirse, ziyaretçilerimizin her zaman geldikleri olağan bölgelerin dışından, hatta ITM fuarı bölgesinden bile çok sayıda Türk ziyaretçi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özellikle büyük markalar tedarik zincirlerini son kullanıcılara daha yakın bir yere taşımaya çalıştıkları için Türkiye pazarının her geçen gün daha önemli hale geldiğinin altını çizen Carabelli şunları söyledi: “Türkiye, her türlü elyaf ve ürünü işleyen entegre bir pazar durumunda. Bu nedenle, SDY/FDY, PP, PES ipliği için benzersiz bir hava tekstüre makinesi konsepti olan, çok esnek, üretken, verimli ve kullanımı kolay en son ünitemiz AQUAJET’i fuara getirmeyi planlıyoruz. Bursa bölgesinde hâlihazırda zaten birçok makinemiz çok tatmin edici bir şekilde çalışıyor.”

Röportaj: Dilek HAYIRLI

 

 

COMMENTS