Halı Üretiminde Büyük Bir Atılım: Hibrit Makaslama Makinesi

İngiliz Tekstil Makineleri Birliği (BTMA) üyesi Sellers Textile Engineers firması, bu yıl 110. kuruluş yıldönümünü, nihai halı silindirlerinde iplik homojenliği ve 'yeni ürün' tazeliğini sağlamanın en temel son adımlarından olan halı makaslamada tamamen yeni bir konsepti tanıtarak kutluyor.

Halı Üretiminde Büyük Bir Atılım: Hibrit Makaslama Makinesi

Şirket uzun yıllar boyunca makaslama silindirlerinin üretiminde iki seçenek sunuyordu. Birincisi;  silindir gövdesine sabitlenmiş spiral bıçakları içeren ‘kayışla bağlanan’ seçenek. ‘Kalafatlanmış’ olarak bilinen ikinci seçenek ise; makine içinde işlenmiş bir oluğa güvenli şekilde vidalanmış spiralleri kapsıyordu.

Yeni Sellers Hibrit Makaslama Silindiri, her iki seçeneğin avantajlarını bir araya getirerek daha iyi kesim ve daha ince bir terbiyenin yanı sıra daha uzun süre tekrarlanabilir terbiye ve daha fazla sağlamlık sağlıyor.

Sellers firması Direktörü Neil Miller yeni üniteyi, ‘‘Hibrit Makaslama Silindiri, daha keskin ve temiz bir kesim sağlamak için ‘kayışlı’ spiral bıçağın tüm avantajlarına ve bıçağın yeniden taşlanması gereken aralıkları önemli ölçüde uzatan gelişmiş sertliğe sahip’ şeklinde açıkladı. Miller; ‘‘Şu anda sahada çalışan altı adet Hibrit Makaslama Silindirimiz var ve bunların en eskisi hem kesme işleminin büyük kısmının ve en ağır kesimin yapıldığı No1 Kafa pozisyonuna hem de daha keskin kesme açısının çok daha iyi bir yüzey kalitesi sağladığı No3 Kafa pozisyonuna monte edildi.’’ dedi.

Verimli ve ekonomik halı terbiye işlemi sunuyor

Sellers makaslama makineleri; onlarca yıldır halı terbiye işlemlerinde öncülük ediyor.  Ayrıca en yüksek terbiye kalitesinin ekonomik ve verimli bir şekilde elde edilmesini sağlayarak önde gelen üreticilerin rekabet gücünü korumasına olanak tanıyor.

Bu makinelerin geliştirilen son özellikleri arasında bir yük hücresi gerginlik kontrol tahrik sistemi, kolay operatör kontrolü, arıza teşhisi için otomatik bir dokunmatik ekran, silindir ve bıçak ayırma ile tamamen kontrol edilebilir döner yataklar dâhil olmak üzere gelişmiş bir temizleme sistemi bulunuyor. Diğer seçenekler arasında kalınlık izleme, dikiş algılama ve metal algılama sistemleri yer alıyor.

Yeni Hibrit Makaslama Silindiri, hem ‘kayışlı’ hem de ‘kalafatlı’ geleneksel seçeneklerin avantajlarını bir araya getiriyor.

Tüm ekipmanlar İngiltere’deki tesiste tasarlanıyor, üretiliyor ve monte ediliyor

Miller ayrıca şunlar ifade etti: ‘‘Hibrit Makaslama Silindiri en yeni makinelerimizde standart hale gelecek ve mevcut kullanıcılarımıza önemli avantajlar sağlamak için sonradan takılabilecek. Tüm ekipmanlarımız İngiltere’deki tesisimizde tasarlanıyor, üretiliyor, monte ediliyor ve test ediliyor. Tüm bileşenlerini kendi bünyesinde üreten az sayıdaki Avrupalı mühendislik şirketinden biri olarak tasarımdaki esneklik sayesinde, son işlem çözümlerimizin belirli müşterilere ve onların ürün gereksinimlerine göre hedeflenmesine olanak tanıyoruz. Buna paralel olarak, makinelerimizdeki işleme parametrelerinin doğru kontrolünü, güvenilirliğini ve tekrarlanabilir olmasını sağlayan süreç kontrol sistemlerinde de lider konumdayız.’’

Sellers firması, tüm halı, karo ve suni çim ürünleri için eksiksiz terbiye çözümleri sunmaya devam ediyor. Ürün yelpazesinde tufted ikincil taban malzemesi için üniteler, konvansiyonel, toz ve ekstrüzyon laminasyon, Wilton ve Axminster ürünleri, suni çim ve köpük hatları, bitüm, PVC, PU ve diğer polimerler için kaplama hatları ve tüm halı ürünleri için makaslama makineleri bulunuyor.

Şirketin kaplama ve kurutma hatlarında devam eden geliştirme çalışmaları, kılavuz ve ürün gerginliği kontrolünün yanı sıra kurutucu verimliliğinin iyileştirilmesi, ısı kaybının azaltılması ve enerji kullanımının optimize edilmesiyle sonuçlandı. Bunlar arasında hava akışı verimliliğini artırmak için fan basınç kutularının ve çarpma nozullarının yeniden tasarlanması, gaz brülörlerinin modüle edilmesi ve kolay temizlenebilir, erişilebilir filtrelerin kullanılması yer alıyor.

Buna ek olarak, verimliliği kanıtlanmış çift bölgeli sistem geliştirilerek üst ve alt bölgeler arasında 80°C’ye kadar sıcaklık farkı sağlandı. Kurutucular gaz veya buharla ısıtılabilir ve dokunmatik ekran ve PLC üzerinden kontrollerle çalıştırma ve erişim daha basit hale getirildi.

Hem yeni işleme hatları hem de mevcut ekipmanların yükseltilmesi için ürün gereksinimlerini karşılayacak maksimum esnekliği sağlamak üzere geniş bir yardımcı ekipman yelpazesi mevcut.

İngiliz Tekstil Makineleri Birliği CEO’su Jason Kent, ‘‘Halı üretimi artık köklü, denenmiş ve güvenilir süreçlere dayanıyor ve bu sektöre yeniliklerin girmesi nadiren gerçekleşiyor. Şu anda sahada işlevselliğini kanıtlamakta olan yeni Sellers Hibrit Makaslama Silindiri, üreticiler için rekabet avantajı sağlayabilir.’’

 

COMMENTS