Lenzing Karbon Nötr Elyaf Portföyü İş Giysilerinde Kullanılacak

Lenzing, uzun soluklu iş ortağı Textil Santanderina ile kurduğu yeni iş birliği kapsamında, karbon nötr Lenzing™ FR elyafı Frankfurt’ta gerçekleşen Techtextil etkinliğinde sergiledi. Yeni ürün, iş giysileri ve koruyucu giysi segmentlerinde artan sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılamayı amaçlarken, elyafın baştan sona izlenebilirliğini ve şeffaflığını sağlıyor.

Lenzing Karbon Nötr Elyaf Portföyü İş Giysilerinde Kullanılacak

Lenzing ayrıca, bir diğer önemli ortağı Avrupalı kumaş üreticisi Klopman ile iş birliği kapsamında üretilen ve 2020’de piyasaya sürülen karbon nötr Tencel™ markalı elyaflarının iş giysileri segmentindeki kullanım biçimlerini tanıttı. Farklı segmentlerde üretim yapan üreticilere çevre dostu alternatifler sağlama konusunda da aktif bir rol üstlenen Lenzing, yeni çözümler ortaya koymak ve sürdürülebilirlik standartlarını yeniden belirlemek amacıyla önde gelen endüstri ortaklarıyla iş birliği yapıyor. Her iki iş birliği de bu anlamda gelinen önemli bir aşamayı ifade ediyor.

Tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliği ve izlenebilirliği

Tüm sektörlerde artmaya devam eden çevre bilinciyle birlikte, hem kamu hem de özel sektörlerden kurumlar daha sürdürülebilir hale gelmenin yollarını ararken, yenilikçi çevre dostu ürünler için yeni bir alan açıyor. Buna karşılık olarak Lenzing de geliştirdiği karbon nötr Lenzing™ FR elyaflarla, koruyucu giysi segmentleri için sürdürülebilir selüloz bazlı bir çözüm sunuyor. Karbon ayak izinin azalmasının beraberinde getirdiği faydanın yanı sıra bu elyaflar aynı zamanda Lenzing’in elyaf tanıma teknolojisi sayesinde tedarik zinciri şeffaflığı da sunuyor. Söz konusu teknoloji sayesinde elyafın tüm süreçlerde izlenebilirliği sağlanırken, ürünlerinin taklitlerinin üretilmesi engelleniyor.

Lenzing AG Koruyucu Giysi ve İş Giysileri Direktörü Oliver Spöcker, şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik, iş giysileri ve koruyucu giysi segmentinde önemli bir belirleyici haline geliyor. İş giysileri ve koruyucu giysi segmentinin başarısı, performans, konfor ve sürdürülebilirliğin bir araya gelmesiyle mümkün. Lenzing olarak müşterilerimizin tedarik zinciri şeffaflığı ve karbon emisyon azaltımı konusunda yükselen standartları karşılayabilmelerini sağlayacak çözümler üretmek için çalışıyoruz.”

Etki yaratmak için işbirliği şart

Textil Santanderina TECHS Yöneticisi Angel Parés: “Sürdürülebilirlik küresel bir öncelik haline geldi. Bazı durumlardaysa artık bir öncelikten de öte, bir zorunluluk. Merkezine sürdürülebilirliği alan tekstil ürünlerini geliştirme ve üretmenin sürekli olarak yeni yollarını bulmaya çalışıyoruz. Karbon nötr Lenzing™ FR elyaflarını kullanarak üretim yapan dünyadaki ilk şirket olmanın gururunu yaşıyor. Lenzing’e bu fırsatı bize sağladığı için teşekkür ediyoruz.”

Lenzing, on yıldan uzun bir süre önce pamuk yerine Tencel™ Lyocell elyafların kullanılmasını sağlamak amacıyla ilk olarak Klopman ile iş birliği yaptı. Şirket daha sonra Tencel™ elyaflarını Refibra™ teknolojisiyle birlikte kullanarak başka bir adıma geçti. Klopman, iş giysileri segmentinde karbon nötr Tencel™ elyafları kullanan ilk şirket olarak bu ortaklığı bir adım öteye taşıyor. Bu iş birliği, iş giysileri segmentinde performans ve işlevselliğin yanı sıra sürdürülebilirlik için de artan bir talebin olduğunu gösteriyor.

Tekstil ürünlerinde şeffaflık kuralları ve karbon azaltma hedefleri küresel birer norm haline geldikçe, Lenzing sektör ortaklarının, müşterilerinin ve gezegenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmeye devam edecek.

COMMENTS