Lenzing Zorlu Piyasa Ortamına Rağmen İş Geliştirmeden Memnun

Lenzing Grubu, 2018'in ilk üç çeyreğini düşüşle kapattı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre gelir ve kazançlardaki düşüş; temel olarak standart viskoz için daha düşük fiyatlar, olumsuz döviz kurları ve temel ham madde fiyat artışlarından kaynaklandı.

Lenzing Zorlu Piyasa Ortamına Rağmen İş Geliştirmeden Memnun

Lenzing Group’un özel elyaflara odaklanan stratejik yönelimi bu ortamda olumlu bir etki yarattı.

Gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,2 azalarak 1.636.2 milyon Euro’ya geriledi. FAVÖK, önemli hammadde fiyatlarındaki artışlar ve yüksek enerji ve kağıt hamuru fiyatlarının eritilmesi nedeniyle %26,8 oranında azalarak 290,6 milyon Euro’ya geriledi.

FAVÖK marjı bir önceki yılın ilk üç çeyreğinde %23’ten %17,8’e geriledi. FVÖK %36,2 oranında azalarak 190,3 milyon Euro oldu, FAVÖK marjı ise %11,6 oranında azaldı. Dönem net kârı bir önceki yılda 219,3 milyon Euro’dan %39 düşerek 133,8 milyon Euro’ya geriledi. Hisse başına kazanç 5,06 Euro (01-09 / 2017: 8.12 EUR) tutarında oldu.

“Lenzing Grubu şu anda zorlu bir ortamda çalışıyor. Bu arka plana rağmen, sağlam iş geliştirme ve kurumsal stratejilerden memnunuz. Bunda sCore TEN olumlu bir etkiye sahip.

Heiligenkreuz’teki yeni üretim hattı başarıyla kuruldu ve müşterilerin geri bildirimleri oldukça olumlu” diyen Lenzing Group Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Doboczky, sözlerine şunları ekledi: “Birçok viskoz üreticisinin çok gergin bir kâr durumuyla karşı karşıya kalmasına rağmen, uzman stratejimiz sayesinde iyi konumdayız ve hâlâ tatmin edici bir yıl bekliyoruz.” Temel stratejik önlemler 2018 yılının ilk üç çeyreğinde sCore TEN stratejisine uygun olarak uygulanmaya başladı. Heiligenkreuz’da liyosel elyafları için yeni tesislerin kurulması, Nanjing bölgesindeki LENZING™ ECOVERO™ elyafların ve TENCEL™ Luxe filamentleri için başka bir pilot hattına yapılan yatırım, özel elyafların toplam gelir içindeki payını artırma hedefini gerçekleştirmek için önemli adımlar oldu.

Lenzing Grubu, liyosel elyafı için güçlü pazar talebini karşılamak için büyüme planının uygulanmasını yeniden düzenlemek için büyük bir çaba gösterecek.

Bu, Prachinburi’deki (Tayland) liyosel genişletme projesine daha fazla odaklanılması anlamına geliyor.

İLERİYE DÖNÜK ÇÖZÜMLER

Geçtiğimiz yıl TENCEL™ Luxe markalı liyosel filaman ipliklerinin piyasaya sürülmesinden sonra Lenzing, değer zincirinin alanında yenilikleri teşvik etmeye devam ediyor.

Eylül ayında şirket, endüstri için yeni pazar fırsatlarına yol açacak sürdürülebilir nonwoven ürünlere odaklanan yeni bir teknoloji platformu olan LENZING™ Web Teknolojisinin başarılı gelişimini de duyurdu. Birkaç yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmaları ve toplam 26 milyon Euro’luk yatırımın ardından Lenzing genel merkezdeki pilot tesis başarıyla işletmeye alındı.

COMMENTS