Mahlo’nun Teknik Tekstil Çözümleri Techtextil’de

Günümüzde teknik tekstiller birçok endüstriyel sektörde vazgeçilmez bir konuma ulaştı. Mahlo'nun ünlü doğrultma ve kontrol teknolojisi, sağladığı hatasız ve verimli üretim kadar önemlidir. Techtextil’de ürünlerini tanıtacak Alman makine üreticisi, geniş modüler sistem portföyünden ve yenilikçi çözümlerden örnekler sergileyecek.

Mahlo’nun Teknik Tekstil Çözümleri Techtextil’de

Bölge Satış Müdürü Matthias Wulbeck, “Techtextil’de, teknik tekstil üreticilerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve onları teknik tartışmalara yönlendiren sistemler sunuyoruz.” diyor. Ziyaretçiler, diğer makinelerin yanı sıra, Famacont PMC-15 iplik yoğunluk ölçümünü de canlı olarak izleyebilirler. Sistem, iplik veya örgü yoğunluğunu, çalışan ağ üzerinde bulunan bir sensörle ölçerek, bunu formül veri yönetiminde depolanan nominal değer ile karşılaştırır. Wulbeck bu işlemi, “İplik yoğunluğunun nominal değerden tespit edilen sapması, gergi üzerindeki iğneleme işlemi sırasında aşırı beslemenin tamamen otomatik olarak düzenlenmesi için kullanılır.” şeklinde açıklıyor. Famacont PMC, ölçüm için, iletilen ya da düşen ışıkla kesintisiz opto-elektronik tarama ya da kamera ile görüntüleme özelliğini kullanıyor. Diğer özellikler: Sistem atkı ve çözgü ipliklerini görüntüleye- biliyor. Opto-elektronik TK sensörü, kumaş hızına ve türüne bağlı olarak 220 iplik/cm’ye kadar, kamera sensörleri CK ve CK HF ise tasarıma bağlı olarak 270 iplik/cm’ye kadar algılama yapabiliyor. Özel FFT yazılımı, görüntüleri hassasiyetle analiz ederek, ayrıca ürün ağırlığının doğrudan belirlenmesini sağlıyor.

DOĞRULTMA VE PROSES KONTROL ÇÖZÜMLERİ

Fuarda ayrıca, teknik tekstiller için özel tasarlanan otomatik düzeltici modeli Orthopac CRVMC-12 de yer alıyor. Makine, oldukça sağlam yapısı ve modüler tasarımı saye- sinde, 5.400 mm’ye kadar yük- sek çekme gerilimi olan çalışma genişliği sağlıyor. “Bu özellik sayesinde makine; teknik tekstiller, cam elyaf kumaşlar ve dokuma veya ilmekli halılar için idealdir.” Makinenin bir diğer özelliği ise, yay makaralarının yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kumaş üzerinde harekete geçmesi ve oldukça düzgün bir düzeltme yapabilmesidir. Yay deformasyonu olmayan durumlarda, makaralar kumaşa dokunmadan nötr pozisyonda kalırlar.

Fakat, Mahlo’nun ürün yelpazesi yalnızca bozuk kumaşların düzleştirilmesine yönelik çözümlerle sınırlı kalmayıp, beta veya x-ışını teknolojisi sayesinde temel ağırlık, lazer, gölgeleme ile kalınlık, kızılötesi veya mikrodalga ile nem ve hava geçirgenliğini kontrol etmeye yönelik çözümler de içeriyor. Optimum ölçüm sonucu almak, tüm sensörlerde yüksek ölçüm doğruluğu elde etmek çok önemlidir. Wulbeck, Mahlo sistemlerinin avantajlarını şu sözlerle anlatıyor: “Ölçülen veriler otomatik bir proses kontrolünün temelini oluşturur, bu nedenle düşük toleranslı mükemmel bir ağ elde etmenin ön koşulunu karşılamış olur.”

 

COMMENTS