Matesa Denim, Çevreci Bir Yaklaşımla Üretimlerine Devam Ediyor

2006 yılında kurulan Matesa Denim, kısa sürede dünya çapındaki büyük markalara ve hazır giyimcilere yüksek kaliteli kumaş hizmeti vermeye başladı. Kalite, güven, hizmet anlayışı ile faaliyetlerine devam eden Matesa Tekstil’in yıllık 24 milyon metre kumaş üretim kapasitesi bulunuyor.

Matesa Denim, Çevreci Bir Yaklaşımla Üretimlerine Devam Ediyor

2006 yılında kurulan Matesa Denim, kısa sürede dünya çapındaki büyük markalara ve hazır giyimcilere yüksek kaliteli kumaş hizmeti vermeye başladı. Kalite, güven, hizmet anlayışı ile faaliyetlerine devam eden Matesa Tekstil’in yıllık 24 milyon metre kumaş üretim kapasitesi bulunuyor.

Çevreci üretime büyük bir önem veren Matesa Tekstil’in, yakın döneme ait projeleri arasında; yenilenebilir enerji yatırımları, sürdürülebilir, çevreci, sıfır atık ile üretim ve katma değerli kumaş üretimi yer alıyor.

Matesa Tekstil Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erayman ile dergimizin bu ayki sayısına özel bir röportaj gerçekleştirdik. Erayman, firmanın geleceğe yönelik planlarından bahsederek “Yurt dışı satışlarımızı artırmak, yurt dışında yeni pazarlar yakalamak ve ülkemize döviz girdisi sağlamak en önemli hedefimizi oluşturuyor.” dedi.

Matesa Tekstil’in kurulduğu tarihten bu zamana kadar olan çalışmalarından bahsedebilir misiniz? Denim kumaşı ürün gamınızı, neye göre çeşitlendiriyorsunuz?

Matesa Tekstil, 1989 yılında Kahramanmaraş’ta kuruldu. Üretimlerimiz, her türlü elyaftan; open-end iplik, ring iplik, compact iplik, dokuma kumaş, örme kumaş ve denim kumaştır. 2006 yılında denim kumaş üretimine ve satışına başladık. Yıllık kapasitemiz 24 milyon metredir. Denim kumaş ürün gamımızı, pazarın talebi ve ihtiyacı doğrultusunda oluşturuyoruz. Pamuklu, pamuk elastanlı basic kumaşların yanı sıra viskon, keten, modal, tencel, polyester gibi elyafları kullanarak da modasal ürünler üretiyoruz. Geniş renk yelpazemizi müşterilerimize sunuyoruz. Standart denim kumaşlardan farklı olarak özel üretim teknikleriyle; kaplamalı, baskılı, şardonlu, armürlü denim kumaşlar üretiyoruz. Özel bitim işlemleriyle tuşe ve konfor sağlayan denim kumaşlarımız da mevcut. Organik pamuk ipliği, geri dönüştürülmüş pamuk ipliği, geri dönüştürülmüş polyester ipliği kullanarak ürettiğimiz sertifikalı kumaşlarımız da ürün gamımızda yer alıyor.

Türkiye’nin önemli denim kumaşı üreticileri arasında yer alıyorsunuz. Fabrikanızın bu alanda yıllık ihracattaki payı nedir? Başlıca hangi ülkelere denim kumaşı ihracatı yapıyorsunuz?

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2018 yılı verilerine göre; Türkiye’nin ilk bin ihracatçı firması, sektöründe ise ilk 50 ihracatçı firması içerisinde yer alıyoruz. 2018 yılı ihracat rakamımız yaklaşık 31 milyon Amerikan dolarıdır. İhracat yaptığımız ülkelerin başında; İspanya, İtalya, Fas geliyor. Ciromuzun yaklaşık yüzde 35’i ihracattan oluşuyor.

Ar-Ge faaliyetlerinizde önem verdiğiniz unsurlar nelerdir? Denim kumaşı üretimine yönelik ne tür projeler gerçekleştiriyorsunuz?

Ar-Ge faaliyetlerinde; sürdürülebilirlik, çevre konuları ve insan sağlığı en önem verdiğimiz unsurları oluşturuyor. Çevreci ve sürdürülebilir bitkisel elyaflarla ilgili çalışmalar, iplik ve kumaş üretimi aşamasında ortaya çıkan telef ürünlerin geri kazanımı, boya ve kimyasalların geri kazanımı gibi alanlarda yeni proje çalışmaları yapıyoruz. Bunların yanı sıra antimikrobiyal, antibakteriyel, insan sağlığını koruyucu ve iyileştirici özelliği olan teknik kumaş üretim çalışmaları da gerçekleştiriyoruz.

Boyama işlemlerinde, çevreye zarar vermemek adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ekolojik sülfür boya kullanıma üç yıl önce başladık. Çevreye zararı bulunmuyor ve kullandığınız boyayı filtre ederek tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra susuz boyama diye adlandırılan indigo boyama teknikleri üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu üretim tekniğinde sıfıra yakın su kullanımı ve sıfıra yakın kimyasal atık oluyor.

Matesa Denim’in, yakın döneme ait ne tür planları ve hedefleri bulunuyor?

Yakın dönem planlarımız arasında; yenilenebilir enerji yatırımları, sürdürülebilir, çevreci, sıfır atık ile üretim ve katma değerli kumaş üretimi yer alıyor. Yurt dışı satışlarımızı artırmak, yurt dışında yeni pazarlar yakalamak ve ülkemize döviz girdisi sağlamak en önemli hedefimizi oluşturuyor.

Röportaj: Kübra Karaca

COMMENTS