Muhteşem Şehirleri, Güçlü Kültürü ve Rengârenk Yaşamı ile İspanya

Resmi adıyla İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alır.

Muhteşem Şehirleri, Güçlü Kültürü ve Rengârenk Yaşamı ile İspanya

Resmi adıyla İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alır. İspanya ayrıca, Akdeniz’de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu’nda Kanarya Adaları’nı ve Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri kapsar.

İspanya, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki ikinci büyük ülkedir. Unesco Kültür Mirası sahipliği olan İspanya, parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1986’dan beri AB’nin, 1982’den beri de NATO’nun üyesidir.

AB’NİN 5. BÜYÜK EKONOMİSİ

GSYİH’ye göre dünyanın 13., Avrupa Birliği’nin 5. büyük ekonomisi olan İspanya, genç ve iyi eğitimli nüfusu ile rekabetçi ve yenilikçi uluslararası bir merkez konumunda bulunuyor. Diğer Batı Avrupa ülkeleri gibi İspanya’nın ekonomisi de 2. Dünya Savaşı’nın ardından bir dönüşüm sürecine girmiş, bu süreçte tarım sektörünün önemi azalırken hizmet sektörünün önemi giderek artmıştır.

Geçtiğimiz yıl İspanya‘ya ihracatımız 7 milyar 712 milyon dolar, ithalatımız 5 milyar 492 milyon dolar ve ikili ticaret hacmimiz 13 milyar 204 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlar 2017 yılına kıyasla ihracatımızda % 22,3 artış, ithalatımızda % 13,8 azalış ve ikili ticaretimizde de % 4,1 oranında artışa tekabül ediyor.

Ülkemizde 2018 sonu itibariyle 678 İspanyol sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. 2002-2018 yılları arasında, İspanya’dan ülkemize gelen toplam yatırım miktarı 9 milyar 304 milyon dolar oldu. Madrid Ticaret Müşavirliğimizin verilerine göre, İspanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 85 Türk işletmesi bulunuyor. 2002-2018 döneminde Türkiye’den İspanya’ya yapılan doğrudan yatırım tutarı 185 milyon dolardır. 2018 yılında ülkemize gelen İspanyol turist sayısı önceki yıla kıyasla %66,75’lik artış kaydederek 178.018 kişi olarak gerçekleşti.

İSPANYA’NIN SİMGELERİNDEN BİRİ ‘BİTMEYEN KİLİSE’

İspanya’nın başkenti Madrid, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Tarihi yapıları, müzeleri ve katedralleri ile görsel açıdan dikkat çeken Madrid, 5 milyonluk bir nüfusa sahip. Şehirde, neogotik tarzda inşa edilen Almudena Kilisesi, 18. yüzyılda yapılmış yaklaşık 7000 adet eserin sergilendiği Prado Museum, el yazması ve antika kitaplardan oluşan bir kütüphaneye sahip Palacio Real adlı yapı bulunuyor.

Dünyanın en zengin sanat yapıtları koleksiyonunu barındıran Prado Ulusal Müzesi, Madrid’in en önemli arterlerinden biri olan Calle Mayor, Tanrıça Kibele’ye adanmış meydanın ortasında yer alan Plaza De Cibeles Çesmesi gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Katalan Bölgesi’nin başkenti haline gelen Barselona; tarihi, sanatı ve eşsiz mimarisi ile Madrid’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Ünlü mimar Antonio Gaudi tarafından tasarlanan ve halk arasında ‘bitmeyen kilise’ olarak da bilinen La Sagrada Familia (Kutsal Aile) katedrali şehrin en önemli simgelerinden sadece biri. Ayrıca, Catalonya Sanat Müzesi, Picasso Müzesi, Seramik ve Modern Sanatlar Müzesi de görülmeye değer yerlerinden.

COMMENTS