Penn Textile Solutions, Yüksek Kalite Hedefi İçin Mahlo Çözümlerine Güveniyor

Penn Operasyon Müdürü Franz Schütte, “Mahlo sistemlerini 30 yılı aşkın bir süredir kullanıyoruz ve her zaman mükemmel sonuçlara güvenebildik." diyor.

Penn Textile Solutions, Yüksek Kalite Hedefi İçin Mahlo Çözümlerine Güveniyor

Bir tekstil üretim noktası denilince akla ilk gelen yer Paderborn olmayabilir. Ama olmalı! Çünkü Penn Textile Solutions’ın 1959’dan beri dayandığı yer burası. Şirket, iç giyim, korse, spor giyim ve mayo için elastik kumaşların yanı sıra teknik uygulamalar için son derece işlevsel tekstil ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Kendi çözgü, yuvarlak örgü, çözgülü örme, boyama ve terbiye tesislerine sahip tam entegre şirket, şu anda yaklaşık 150 kişiyi istihdam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Penn’in uzmanlaştığı alanlardan biri de, kişiye özel, dar konturlu sıkıştırma örgülerinin üretimi oldu. Operasyon Müdürü Franz Schütte, bu alanda uzmanlaşma nedenlerini şöyle açıklıyor. “Bunlar spor malzemeleri sektöründe giderek daha fazla kullanılıyor. Müşterilerimiz aynı zamanda ürünlerimizden yüksek fonksiyonel kullanım rahatlığı ile benzersiz bir tasarım bekleyebilirler.” Bu tekstillerin üretimi, yüzeylerin üretimi, terbiye ve kalite güvencesi için uygun üretim ve proses teknolojisinin yanı sıra ilgili bilgi birikimini gerektiriyor. Penn firması, yüksek talepleri karşılamaya devam etmek için Penn, ram makinesi işlemlerini daha da optimize etmek istedi.

Ürünlerin çoğu, farklı yapıların tek bir kalite içinde bütünleştirildiği sıkıştırma örgülerinden yapılıyor. Penn, kompres örme kumaşları özel raşel tezgâhlarında üretiyor. Sıkıştırma bölgeleri, bitmiş ürüne doğru bir şekilde yerleştiriliyor.” Daha sonraki terbiye işleminde, özellikle kurutma ve fiksaj işleminde gerekli esneme davranışına, uygun tekrar uzunluklarına ve temel ağırlıklara sahip bir tekstil yüzeyi oluşturulması gerekiyor. Ram makinesi sürecindeki ölçüm ve kontrol sistemi, bu gereksinimleri bölümün tüm uzunluğu boyunca gerçekleştirmeli ve garanti etmeli. Bu kolay bir iş değil!

Penn uzun süredir Mahlo’ya güveniyor

Penn, her geçen gün kendi yüksek kalite hedeflerine ulaşmak için yıllardır Bavyera’daki Saal an der Donau’da bulunan Mahlo ile işbirliğine güveniyor. Mahlo, tülbent şeklindeki ürünler için ölçüm, kontrol ve otomasyon sistemleri üreticisi, proses kontrolü alanında onlarca yıllık deneyime sahip.

Schütte, “Mahlo sistemlerini 30 yılı aşkın bir süredir kullanıyoruz ve her zaman mükemmel sonuçlara güvenebildik.” diye konuşuyor. 2020 yazına kadar tekstil üreticisi, beta radyasyonu ve manuel kontrol ile ram makinesi çıkışında bir temel ağırlık ölçüm sistemi kullanıyordu. Schütte şunları söylüyor:  “Kripton hazırlıkları yarı ömürlerini geçtiğinde bir karar vermemiz gerekiyordu: Sistemi hemen takas edin veya değiştirin. Mahlo temsilcileriyle oturup en iyi çözümü aradık. Sistemler zaten yüksek bir çalışma yaşına ulaştığından ve ölçüm temel ağırlıkla sınırlı olduğundan, yeni bir konsepte karar verildi. Mahlo bize en iyi fiyat-performans teklifini yaptı.”

Fonksiyonel kumaşın sıkıştırma bölgeleri, tekstil yüzeyi içinde, sabitleme işleminde düzleştirilmesi gereken, ham durumunda karşılık gelen çarpıklıklar yaratıyor. Bu iş artık bir proses kontrol sistemi tarafından devralınıyor. İki ölçüm noktasına sahip Mahlo Famacont PMC-15, ağ yoğunluğunu sürekli ve temassız bir şekilde belirleyerek ram makinesinin yönlendirmesini otomatik olarak kontrol ediyor. Ayrıca Patcontrol PCS-20 proses kontrol sistemi, farklı bölgelerin boyutlarının kaydedilmesini ve ayrıca otomatik olarak kontrol edilmesini sağlıyor. Penn operasyon müdürü, “Önceki beta radyasyon tesisi bu tür verileri toplayamadı. Tekstil üreticisi için bir diğer önemli husus: Yeni sistemlerle birlikte eksiksiz ve maliyetli radyasyon koruması artık gerekli değil.” diyor.

Geçmişte Mahlo ile çok iyi deneyime sahip olmasına rağmen, her değişiklik doğal olarak bir risk içeriyor. Ancak Penn teorik düşüncelere güvenmek zorunda değildi, bu nedenle Mahlo test laboratuvarında önceden uygun numune materyali ile testler yaptı. Sonuçlar karar vericileri ikna etti.

COMMENTS