Türkiye, Ev Tekstilinde Trendleri Belirleyen Ülke Konumunda Yer Alıyor

Ev tekstili modasında özellikle son yıllarda, tüm dünyada önemli değişikler ve gelişmeler yaşanıyor. Bu sebeple eski üretim ve tüketim alışkanlıkları terk edilerek mimari tarzlarla, yaşam şekilleriyle ve farklı alanlardaki trendlerle etkileşim halinde olan ev tekstil ürünleri üretiliyor.

Türkiye, Ev Tekstilinde Trendleri Belirleyen Ülke Konumunda Yer Alıyor

Ev tekstil ürünleri bir anlamda insanların yaşam tarzlarını, zevklerini ve estetik beğenilerini ortaya koyan ürünleri kapsıyor. Bu da sektörün gelişmesine ve ürün çeşitliliğinin artmasına büyük oranda katkı sağlıyor. Dünyada bir marka haline gelen Türk ev tekstili, Ar-Ge ve yenilikleriyle beraber adını daha da duyurmaya devam ediyor. Bu alanda gelişmeye büyük önem veren Türkiye, dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yerini korumayı sürdürüyor. Ar-Ge, markalaşma ve servise önem veren firmalar, dünya pazarlarındaki yerlerini her geçen gün güçlendiriyor. Son on yıldır Türk firmalarının ev tekstili sektöründe geldiği noktaya bakılırsa; Türkiye, trendleri belirle- yen bir ülke konumunda bulunuyor. Özellikle perdelik ve döşemelik kumaşta son yıllarda büyük yenilikler sunuluyor. Gerek ürün yaratıcılığı, gerekse tasarım ve desenleriyle Batı Avrupa ve Amerika’da birçok ünlü firmanın imalatçısı konumuna yükselen ülkemiz, dünyada vazgeçilmez bir noktada bulunuyor.

EV TEKSTİLİ İHRACATI 2019 YILINA OLUMLU BAŞLADI

Ülkemizde ev tekstili ihracatı, 2018 yılının Ocak – Aralık döneminde yaklaşık 1,9 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Bu yıl Ocak ayında ise ev tekstili ihracatı yaklaşık 140 milyon dolar değerinde oldu.

Geçtiğimiz yılın Ocak – Aralık döneminde ürün grupları bazında ev tekstili ihracatı incelendiğinde, en önemli ürün grubu olan havlu ve temizlik bezlerinde ihracat, 645 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Aynı döneme ait ikinci önemli ürün grubu, 518 milyon dolar değerinde gerçekleşen yatak çarşafı grubu oldu.

2018 yılı Ocak – Aralık döneminde ihracatta en fazla yükselen ev tekstili ürün grubu ise %15,9 oranında artış gerçekleşen yastık, yorgan ve uyku tulumuydu.

ALMANYA BİRİNCİLİĞİ BIRAKMADI

Ev tekstili ihracatında en önemli ülke, 2018 yılı Ocak – Aralık döneminde Almanya oldu. Almanya’ya bu dönemde yapılan ev tekstili ihracatı 403 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Ev tekstili ihracatında ikinci önemli ülke Amerika oldu. Amerika’ya yaklaşık 241 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. ABD’ye ev tekstili ihracatı 2019 yılı Ocak ayında %23,9 oranında arttı. AB(28) ülkelerine ise aynı dönemde 1,1 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.

Ev tekstili ihracatında 2018 yılının Ocak – Aralık döneminde en fazla ihracat artışıyla öne çıkan ülkeler ise İspanya ve İtalya oldu. Bu ülkelere yapılan ev tekstili ihracatında sırasıyla %9,6 ve %3,8 oranlarında artış kaydedildi.

Haber: Kübra Karaca

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT