Dünya Devleri Türk Tekstilini Yakından Takip Ediyor

Tekstil sektörü 2019 yılına hızlı başladı. Newyork’ da düzenlenen Premiere Vision fuarında dünya profesyonellerinin ve alım heyetlerinin ilgi odağı olan tekstil sektörü, bu kez modanın başkenti Paris'te iki fuarda birden ürünlerini sergiledi.

Dünya Devleri Türk Tekstilini Yakından Takip Ediyor

Paris’te düzenlenen Premiere Vision ve Texword fuarlarına Türkiye’den toplam 276 firma katıldı. İhracata dayalı büyüme modelinin önemine değinen ve ekonomik sıkıntılardan kurtulma yolunun daha yüksek katma değerli ihracatta olduğunu belirten UTİB (Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “2018 yılında dünyanın pek çok önemli ülkesinde düzenlenen tekstil fuarlarına katılarak dünyanın önde gelen alıcıları ile birebir görüşmelerde bulunduk. 2019 yılına da aynı hızla başladık. Amaç ihracatı ve ihracat gelirini arttırmak.” dedi.

“DIŞ FUARLARDAKİ BAŞARIMIZ İHRACAT RAKAMLARINA DA YANSIYACAK”

Yoğun bir hazırlık dönemi geçiren Türk tekstil sektörü, Premiere Vision Fuarı’nda 174, Texworld Fuarı’nda ise 101 firma ile yer aldı. Her iki fuarın Türk tekstil sektörü için çok önemli olduğuna dikkat çeken UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Firmalarımız Ar-Ge’ye dayalı, yüksek teknolojili ve nitelikli ürünler ile fuarlarda yerini alıyor. Bir zamanlar bizim hayranlıkla takip ettiğimiz ülkeler şimdi bizi hayranlıkla izliyor. Bu ihracat rakamlarına da yansıyor. Örme, dokuma kumaş, teknik tekstilde 200 civarı ülke ve bölgeye ihracat yapıyoruz. Ülke olarak 8,5 milyar dolara, UTİB olarak ise 1,3 milyar dolar ihracata ulaştık. En büyük tüketici pazarı olarak öne çıkan AB ülkelerinde ise Çin’in ardından ikinci tedarikçi ülke konumundayız.” diye konuştu.

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT