VDMA: Orijinal Teknoloji Fark Yaratır

ITMA Asia + Citme 2018, bir kez daha sayıları ve teknolojilerinin kalitesi bakımından dikkat çeken Alman makine üreticilerinin önemli katılımı ile gerçekleşti. Fuara gelen ziyaretçiler, 80’den fazlası VDMA üyesi şirket dâhil olmak üzere 100’ün üzerinde Almanya’dan katılımcı tarafından sunulan yüksek teknoloji sistemlerini yakından görebilme fırsatı buldu.

VDMA: Orijinal Teknoloji Fark Yaratır

Alman makine üreticileri, iplik, nonwoven, dokuma, örme, çözgü örme ve terbiye alanlarına odaklanarak neredeyse tüm farklı makine bölümlerini kapsadılar. Alman üreticilerin kapladığı toplam sergi alanı, Almanya’nın diğer yabancı ülkelerdeki lider konumunu teyit eden 7.000 metrekareden daha fazla oldu. Alman katılımcılar stand alanlarını 2016 yılına göre yaklaşık % 15 oranında artırdı.

VDMA, bu fuarda “Orijinali Seç – Başarıyı Seç” mesajını verdi. ITMA Asia’nın açılış gününde gerçekleştirilen VDMA basın toplantısında konuşan VDMA Teknik Müdürü Karin Christine Schmidt şunları söyledi: “Taklitçi makineler, taklit ederek tasarlandıkları sistemlere benzeyebilir. Sadece orijinaller değil aynı zamanda teknolojik ilerlemenin liderleri de kolayca taklit edilemez. Orijinal teknoloji, yenilikçiliğin temel taşıdır. Ve sadece orijinaller tekstil üretiminde tamamen yeni olasılık vizyonlarını başarılı bir şekilde gerçek haline getirme potansiyeline sahiptir.”

Basın toplantısında, ünlü VDMA üyesi şirketlerin 18 sözcüsü, Çin’in ve diğer Asya ülkelerinin tekstil endüstrisinin kaynak verimliliğini artırma ve bilgi teknolojisi ile üretim süreçlerini birbirine bağlama çabalarında orijinal teknolojinin gerçekten nasıl önemli bir rol oynayabileceğini gösterdi.

Şirketlerin değindiği konuları arasında otomasyon, performans iyileştirme, kalite, sürdürülebilir çözümler (hammadde, enerji, su tasarrufu), Endüstri 4.0 (Çin’de akıllı üretim), dijital AR / VR hizmetleri, platformlar ve yazılımlar yer aldı.

Önemli Stratejik Adım: Karl Mayer Dijital Fabrikası

Karl Mayer, Antonia Gottschalk: “Dijital çözümler, müşterilerimizin verimliliğini artırmak için olanakları oldukça genişletiyor. Karl Mayer’in kendi yazılım şirketini kurmasının nedeni budur ve bu açıdan en önemli stratejik adım Karl Mayer Dijital Fabrikası’dır. Yeni gelenlerin ana hedefi, şirketin kendi yeni şemsiye markası altında sunulacak, müşteriler için verimli dijital çözümlerin hızlı ve esnek bir şekilde geliştirilmesidir.”

Mahlo, Stephan Kehry : “Mahlo: Endüstri 4.0 ile verimlilik ve sürdürülebilirlik artışı.”

Monforts, Jürgen Hanel: “Monforts, makine işletimi için sürgü fonksiyonu ile en son ara yüz ve görselleştirme teknolojisini kullanarak Nesnelerin İnterneti / Endüstri 4.0 Teknolojisinde ilerlemenin önüne geçti. Bu sistem, mevcut üretim parametrelerinin uzak servis yoluyla mobil cihazlarla izlenebilen WebUI’ye de bağlanabilir. Kanıtlanmış tele servis ayrıca, makinenin durmasını azaltmaya yardımcı olan tahmini servis olanaklarına ve güncellenmiş ve uzatılmış uzaktan servise dayanıyor.”

Trützschler, Dirk Burger: “Trützschler’in geliştirdiği optik Wastecontrol sensörleri atık kalitesini kontrol ediyor. Bu nedenle, temizleme etkisinin ihmal edilmesine gerek kalmadan % 0,5 – 1 oranında iyi lifler saklanabiliyor. Bu sayede önemli bir yıllık tasarruf sağlanıyor. Sadece % 0.5 oranında atık tasarrufu ile 100.000 ABD $ ‘dan fazla hammadde tasarrufu elde ediliyor. ”

Autefa Solutions, André Imhof: “Ekonomik sürdürülebilirlik tüm gelişim çabalarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Autefa Çözümleri V-Jet ve Kare Tamburlu Kurutucu SQ-V, müşterilerini son derece rekabetçi Spunlace pazarında liderliklerini sürdürmelerine veya genişletmelerine yardımcı olur.”

Küsters Textile, Marcel Moser: “Üretimde verimlilik banka hesabınızın faiz oranı gibi daima artar.”

Mayer & Cie., Michael Tuschak : “Tek bir makinede eğirme, temizleme ve örme işlemlerini birleştirmeye cesaret eden ilk üretici biziz. Bu hem çevresel hem de süreç teknolojisi açısından çeşitli avantajlar getiriyor. ”

Çin Pazarı Dünyanın En Büyük İplik Pazarı

Groz-Beckert, Marcus Reichardt : “Kârlılık / üretkenlik ve çevre açısından litespeed® plus iğnesi, maliyet düşürmeyi, verimliliği önemli ölçüde arttırdı ve CO2’nin daha az ayak izini temsil ediyor. Bu, daha düşük güç tüketimi, makine sıcaklığı ve yağ tüketimi ile sonuçlanabilir ve olası makine hızlarını mümkün kılar.”

Brückner, Gunnar Meyer : “Yeni üretim tesisimizde sıfır emisyon – makinenizde sıfır emisyon.”

Saurer, Martin Küppers : “Çin pazarı, dünyanın en büyük iplik pazarıdır. Bu nedenle Saurer, tekstil değer zinciri boyunca ITMA Asia’ya çok sayıda yenilik getirdi. Otomasyondaki yenilikler, akıllı çözümler ve gelişmiş iplik ve şerit kalitesi.”

Neuenhauser, Wilhelm Langius: “Otomasyon + Endüstri 4.0: Tekstil fabrikalarında esnek ve verimli üretim taleplerinin artması için Neuenhauser, endüstri 4.0’a odaklanan özelleştirilmiş otomasyon çözümleri sunuyor.”

Oerlikon Manmade Fibers, André Wissenberg : “Dijital teknolojiler için tekstil makineleri üretiminde trend haline gelmek istiyoruz. Bu yolculuktaki ilk adımlar çoktan atıldı. Proses izleme için Tesis Operasyon Merkezi (POC), mevcut üretim verilerinin merkezi bir yerde harmanlanmasını ve bu verinin mevcut olmasını sağlar. Akıllı telefonlar ve tabletlerin online  uygulaması aracılığıyla süreç izleme gibi HMI tabanlı hizmetlerin yanı sıra karışık gerçeklik gözlüklerine (Microsoft HoloLens) dayalı bir yardım sistemi tanıtıldı.”

Andritz: “Andritz’in hava geçiren teknolojisi ile müşterilerimiz, birinci sınıf hijyen nonwovenların yolunu açıyor.”

Textechno, Stefan Fliescher : “Textechno’nun doğal ve sentetik lifler için geliştirdiği otomatik test sistemleri, eğrilmiş ve filament iplikler, optimize edilmiş bir üretim prosesi için temeldir. Bu esneklik ve test cihazında birkaç test yönteminin kombinasyonu, hammadde atığını en aza indirir, en yüksek üretkenliği sağlar, ürünlerinizin kalitesini kanıtlar ve dolayısıyla ekonomik fayda sağlar. ”

Weko, Benjamin Ziel: “65 yıldan beri WEKO, sıvı ve tozları atık olmadan temassız hale getirmek için çözümler sunuyor. Weko, müşterilerine sürekli gelişimin sonuçlarını göstererek, güncel ihtiyaçlara yönelik modern çözümler sunuyor. Düşük katma değere sahip kumaşlar ve aynı zamanda yüksek teknik ağlar, teknolojilerimizden faydalanır, müşterilerin işlem maliyetlerini azaltır ve Triple C Etkisi ile rekabet gücünü artırır. Etkisi: Temassız uygulama (mümkün olduğunca az), Kimyasal tasarruf (tam olarak ihtiyaç duyulan yerlerde) Maliyet azaltma sağlar (aynı zamanda bir üretim artışı).

Herzog, Janpeter Horn: “Orijinali seçmede en belirgin nedenler, kalite, inovasyon ve güvenilirliktir.”

Kaeser Kompressoren, William Ou : “Çin’deki çoğu hava kompresörü sistemi, yüksek enerji tüketimi, düşük verimli ve düşük güvenilirliktedir ve bu da enerji tasarrufu için büyük bir potansiyel anlamına gelir. Almanya’daki en büyük ve en başarılı hava kompresörü üreticisi olarak, yenilikçi ve verimli hava kompresörü enerji tasarrufu çözümleri ile Kaeser, Çin sanayisinin enerji tüketimini azaltmasına ve düşük karbon ve çevre korumasına ulaşmasına yardımcı olacak. ”dedi.

Lenze, Anda Sun : “Tekstil üreticileri giderek artan oranda OEM’lerden dijitalleştirilmiş makineler ve hizmetler talep ediyor. 5 yıl içinde, tüm makinelerin % 80’den fazlasının cloud ile iletişim kurmasını bekliyoruz. Lenze, şu anda OEM’leri endüstride kanıtlanmış IIoT çözümleri ile destekliyor.”

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT