VDMA’dan Çağrı: Serbest Ticaret Ve İthal Ürünlerin Yüksek Vergilendirilmesine Karşı Çıkmalıyız!

Almanya özellikle tekstil makineleri sektöründe dünyanın önde gelen tedarikçileri arasında yer alıyor. VDMA Tekstil Makineleri Birliği Genel Müdürü Thomas Waldmann, “İşimizi küresel anlamda başarılı kılan şeyler için bir araya gelmeliyiz: Serbest ticaret ve ithal ürünlerin yüksek vergilendirilmesine karşı çıkmalıyız!” dedi.

VDMA’dan Çağrı: Serbest Ticaret Ve İthal Ürünlerin Yüksek Vergilendirilmesine Karşı Çıkmalıyız!

Almanya özellikle tekstil makineleri sektöründe dünyanın önde gelen tedarikçileri arasında yer alıyor. VDMA Tekstil Makineleri Birliği Genel Müdürü Thomas Waldmann, “İşimizi küresel anlamda başarılı kılan şeyler için bir araya gelmeliyiz: Serbest ticaret ve ithal ürünlerin yüksek vergilendirilmesine karşı çıkmalıyız!” dedi.

‘Dokumaya Elverişli Maddelerin Tekstüre Edilmesine’ mahsus makinelerin ihracatında Almanya 331 milyon dolarlık payı ile birinci sırada yer alıyor. ‘Elyafın ve İpliklerin Hazırlanmasına Mahsus Makinelerin’ ihracatında, 840 milyon dolarlık payı, ‘Keçe ve Nonwoven Mensucat İmalat Finisajlamaya Mahsus Makinelerin ihracatında 419 milyon dolarlık payı, ‘Tekstil Makineleri Yedek  Parçaları’ ihracatında 708 milyon dolarlık payı ve ‘Boya Terbiye Makineleri’ ihracatında 1.045 milyar dolarlık ihracatıyla birinci sırada yer alıyor. Almanya ‘Dikiş Makineleri’ ihracatında ise 484 milyon dolarlık ihracatıyla Çin ve Vietnam’dan sonra ikinci sırada bulunuyor.

Türkiye’nin en çok tekstil makineleri ithal ettiği ülkelere baktığımızda Almanya’nın ilk sıralarda yer aldığını görürüz.

TÜİK’in 2018 yılı istatistik kayıtlarına göre Türkiye, 2018 yılında toplam değeri 86.7 milyon dolar olan 1804 adet yuvarlak örgü makinesi ithal etti. Bu makinelerin 637’si Çin’den, 616 adedi ise Almanya’dan ithal edildi.

VDMA Bünyesinde 120 Tekstil Teknoloji Üreticisi Var

VDMA Tekstil Makineleri Birliği Genel Müdürü Thomas Waldmann

Tekstil Makineleri Birliği, VDMA bünyesinde yer alan 30’dan fazla ticaret birliğinden biri. VDMA Tekstil Makineleri Birliği bünyesinde organize olan yaklaşık 120 tekstil teknolojisi üreticisi, bu alanda Almanya’daki toplam üretim hacminin yaklaşık %95’ini temsil ediyor.

VDMA üyesi şirketler, ortaklarına tekstil dünyasında rekabette kalabilmek için ihtiyaç duydukları teknolojiyi sağlamaya devam ediyor. Tekstil Makineleri Derneği’nin ana faaliyetleri, şubelerinin çıkarlarının ekonomik ve teknik anlamda temsil edilmesi, tecrübe alışverişi, istatistik hizmetleri, önemli pazarların gözlemlenmesi ve tekstil sektöründe dünya çapındaki gidişatın raporlanmasıdır.

VDMA Tekstil Makineleri Birliği Genel Müdürü Thomas Waldmann ile ‘Almanya Özel Dosyamız’ için özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Alman tekstil ürünleri ve tekstil makineleri pazarının şu andaki durumu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Alman tekstil makineleri endüstrisi için hangi pazarlar genişlemekte ve gelişmekte, hangileri de daralmaktadır?

2018 sonbaharından bu yana, tekstil makineleri sektöründeki ekonomik durum giderek ümit kırıcı hale geldi. Ancak 2019 yılı içerisinde bir dip noktaya ulaşıldı. Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret konusundaki anlaşmazlık, en büyük satış pazarı olan Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki ticaret hacmini belirgin şekilde etkiledi. Çinli müşteriler yatırım yapma konusunda çok isteksizlerdi. Vietnam gibi Güneydoğu Asya’da bulunan bazı ülkeler durumdan yararlanıyor olsalar da, bu bölgeden gelen talep siparişlerde yaşanan genel düşüşü telafi edecek durumda değildir. Türkiye ve Hindistan gibi diğer büyük hacimli pazarlarda da ticaret durgun seyrediyor. Ancak Özbekistan gibi bazı pazarlar iyi performans gösteriyor diyebiliriz.

 Son zamanlarda tekstil pazarında hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Ana eğilim Endüstri 4.0 ve dijitalleşmedir. Tekstil endüstrisinin geleceği giderek daha fazla Endüstri 4.0 tarafından belirleniyor. Birçok boyutu ve uygulama alanları bulunuyor. Bu alanların üçünde (Akıllı Hizmetler, Operasyonlar ve Tesis işletimi), makine endüstrisi tarafından kilit çözümler sunuluyor. 2019 yılında Barcelona’da düzenlenen ITMA fuarında, VDMA üye şirketleri tarafından sunumu yapılan gerçek Endüstri 4.0 çözümlerine şahit olduk. Örnek vermek gerekirse, arka planda üretimin tüm ayarlarını izleyen akıllı makine destek sistemleri verilebilir. Üretimdeki sapmalar anında makine operatörüne bildiriliyor ve sorun giderme veya optimizasyon önerileri sistem tarafından kullanıcıya gösteriliyor.

VDMA üyeleri geçtiğimiz 12 ay içinde Avrupa pazarında ne gibi gelişmeler kaydetti?

Avrupa pazarında da satış konusunda son 12 ay içerisinde zorluklar yaşanıyor.

Şu anda VDMA’nın üye şirketlerini hangi endüstriyel ve ekonomik zorluklar etkiliyor ve bu zorluklarla başa çıkma konusunda neler yapıyorlar?

Uluslararası ilişkiler alanında çantada keklik gördüğümüz ve kıymetini bilmediğimiz pek çok şey değişti ya da değişim geçiriyor. Bu durum, ekonomi için olduğu kadar siyaset için de geçerlidir. Uyum gösterilen çerçeveler daha belirsiz hale geldi. Yerli ekonomiyi koruma yöntemi olarak ithal ürünleri ağır şekilde vergilendirmek sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin başvurduğu bir yöntem değil. Bu eğilimleri dünyanın başka bölgelerinde de görüyoruz. Peki, ne yapılması gerekiyor? İşimizi küresel anlamda başarılı kılan şeyler için bir araya gelmeliyiz: Serbest ticaret ve ithal ürünlerin yüksek vergilendirilmesine karşı çıkmalıyız!

2020 yılı için beklentileriniz nelerdir?

Bu süreç içerisinde sipariş alımı da istikrar kazandı. Ancak önümüzdeki aylarda piyasalarda radikal bir toparlanma beklenmiyor. Son haftalarda Çin ve ABD arasındaki ticaret konusundaki anlaşmazlık ve bundan dolayı oluşan gerilim azalsa da, pazar ortamı büyük belirsizliğe maruz kalıyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS