Woolmark Performance Challenge 2022 Finalistleri Açıklandı

Woolmark firması ve Salomon, spor ve performans pazarına yönelik inovasyon ve fikir programı olan ‘Woolmark Performance Challenge 2022’nin kazanan finalistlerini açıkladı. Programa 25 ülkeden 191’i aşkın üniversite katıldı. Jüri son 3 kazananı seçmeden önce 10 yenilikçi fikri finalist olarak belirledi.

Woolmark Performance Challenge 2022 Finalistleri Açıklandı

Woolmark Performance Challenge 2022’nin bu yılki teması dağlarda uzun mesafe patika koşuları oldu. Öğrencilerden dayanıklı biyo-elyafların kullanımı ve Merinos yününün yenilikçi doğasına odaklanarak uzun mesafe dağ koşucuları için yeni nesil koşu kitleri icat etmeleri istendi.

Programa 25 ülkeden 191’den fazla üniversite katıldı. Jüri, 3 kazananı seçmeden önce en umut verici 10 fikri finalist olarak seçti. Bu finalistlerin her biri, Avustralya Merinos yününün eşsiz doğal özelliklerinden yararlanarak ve elyaf için yeni pazarlar oluşmasını sağlayacak spor ve performans pazarı için inovatif çözümler sundu. Program sonunda yarışmanın kazananları, 3 ay ücretli staj yapma imkânı, araştırma bursu, uyarlanabilir inovasyon ödülü, özel ödüller gibi çeşitli ödüllere layık görüldü.

Terle aktif olan soğutma teknolojilerinden auxetic miselyum kumaşlara, bakteriyel biyo pillerden termo-kromik kumaş yapılarına ve daha fazlasına kadar tepeden tırnağa koşu giysilerini yeniden keşfetmeyi amaçlıyor. Woolmark Performance Challenge 2022 finalistleri, Merinos yünü için yeni pazarlar oluşmasına katkı sağlıyor.

“Spor ve Dış Mekân Giysi Endüstrisi için Yeni Fırsat Potensiyelleri”

Woolmark Şirketi Genel Müdürü John Roberts konuyla ilgili olarak; “Woolmark Performance Challenge, performans giyim pazarını geliştirmek ve yenilikçi çözümler sunmak üzere tasarım ve Merinos yününün teknik doğasından yararlanıyor. Spor ve performans pazarı için dünyanın önde gelen fikir platformlarından biri konumunda bulunuyor. Finalist olarak seçilen 10 konsept, spor ve dış mekân giysi endüstrisi için yeni fırsatlar oluşturabilme potansiyelini taşıyor. Burada aslında tasarım odaklı düşünceyi sergiliyor ve ticari uygulanabilirliklerini keşfetmek için benimsenmelerini teşvik ediyoruz.” dedi. Amerika’dan Oregon Üniversitesi’nden katılan bir öğrencinin geliştirdiği 3D baskılı su geçirmezlik konsepti, Salomon’da 3 ay ücretli staj kazandı. İtalya’dan Nuova Accademia di Belle Arti öğrencisinin topraktan toprağa dairesel bir hareketle dünyanın doğal kaynak dengesini koruyan ve besleyen patika koşu seti, ticari gelişim için en büyük potansiyeli gösteren fikir olarak seçildi. Öğrenci, 10.000 euro para ödülüne layık görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

COMMENTS