“2023’te Türkiye, Hindistan ve Vietnam Pazarları Bizim İçin Umut Vaat Ediyor”

Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grup Müdürü Andreas Hannes; “Türkiye, Hindistan ve Vietnam gibi ülkeler, 2023'te bizim için umut vaat eden pazarlar arasında yer alıyor.” dedi.

“2023’te Türkiye, Hindistan ve Vietnam Pazarları Bizim İçin Umut Vaat Ediyor”

Andreas Hannes,Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grup Müdürü 

Sedo Treepoint, tekstil boyama ve terbiye endüstrisi için entegre otomasyon sistemleri, veri toplama, renk yönetim sistemleri ve kontrol sistemleri tedarik ediyor. Tekstil Teknoloji dergimiz için Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grup Müdürü Andreas Hannes ile bir röportaj gerçekleştirdik. Hannes konuşmasına, Kahramanmaraş’ta binlerce insanın vefatına ve yaralanmasına yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki ayrı depremden dolayı duydukları derin üzüntüyü dile getirerek başladı.

Andreas Hannes; “Öncelikle Türkiye ve Suriye’deki şiddetli depremle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Birçok uluslararası müdahale ekibi, şükür ki depremzedelere yardım göndermek için bir araya geldi. Düşüncelerimiz ve dualarımız bu doğal afetten etkilenen herkesle birlikte.” dedi.

2022 yılı üretim hacmi ve siparişler açısından SedoTreepoint için nasıl geçti?

2022 yılı Sedo Treepoint için bir başka güzel yıl oldu. Yeni Sedomat 6000 / 8000 kontrolör serilerimizi, pazara sunduk. Birçok yeni ve mevcut müşterimiz, en son kontrolör serimizi kullanmaya başladı.  Haziran ayında düzenlenen ITM 2022 gibi fuar ve etkinliklere katılıp müşterilerimiz, ortaklarımız ve arkadaşlarımızla tekrar yüz yüze görüşme fırsatı bulduk. Dünyamızı kasıp kavuran tüm krizlere rağmen elde ettiğimiz sonuçlardan fazlasıyla memnunuz. Çin ekonomisinin gerilemesiyle diğer ulusların bu olaydan büyük pay aldığını gördük. 2023’ün neler getireceğini bekleyip göreceğiz.

“Mesleki Eğitime Yatırım Yapıyoruz”

Personel eğitimi ve nitelikli eleman sorununu çözmek adına ne tür adımlar atıyorsunuz?

Nitelikli ve motive bir ekibe sahip olduğumuz için çok mutluyuz. Ama haklısınız nitelikli eleman eksikliğini biz bile inkâr edemeyiz. Yeni çalışma arkadaşları bulmak giderek zorlaşıyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Firmamız bünyesinde gençlerin mesleki eğitimine daha fazla yatırım yapıyoruz. Bu sadece onlar için değil her şeyden önce bizim için çok önemli bir konu. Önümüzdeki yıllarda, kendi yetiştirdiğimiz ve birikimlerimizi aktardığımız genç profesyonellere güveneceğiz. Ayrıca kriterlerimize uygun adaylar, takım ruhumuza inanıyor ve biz de yenilikçi ürünlerimizle onlara ilham veriyoruz.

Tesisimizin İhtiyaç Duyduğu Elektriğin Bir Bölümünü Kendimiz Üretiyoruz

Küresel enerji krizine yönelik geliştirdiğiniz ürünler var mı, varsa nelerdir? Bu ürünlerin müşteriye sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Evet, krizden etkileniyoruz, artan elektrik maliyetleri ve enerji fiyatları bizi de es geçmiyor. Yine de boya ve terbiye sektöründeki müşterilerimize kıyasla enerji maliyetleri bizim sektörümüzde çok büyük bir faktör oluşturmuyor. Buna rağmen firmamızda kendi enerji yönetim sistemimizi kurduk.  Çünkü EnergyMaster sadece müşterilerimize değil aynı zamanda kendi enerji tüketimimizi de optimize etmemize yardımcı oluyor. İleriye dönük olarak 2019 yılında güneş enerjisi sistemine yatırım yaptık ve bu sistemle tesisimizin ihtiyaç duyduğu elektriğin bir bölümünü kendimiz üretiyoruz. Enerji yönetimi söz konusu olduğunda müşterilerimizden gelen talep artıyor. EnergyMaster yazılımımız, enerji tüketimini ölçmeye, kontrol etmeye ve hedeflemeye yardımcı oluyor. Böylelikle en büyük enerji tüketicileri ve en yüksek tüketime neyin neden olduğu kolayca tespit ediliyor, anormal tüketim oranını saptanabiliyor. EnergyMaster’ın yanı sıra tüm ürünlerimiz enerji, su, boya maddeleri ve kimyasallar gibi kaynakların korunmasına katkıda bulunuyor. Verimli prosesler, optimum tarifler, daha az ekleme ve daha fazlası çözümlerimiz vasıtasıyla elde ediliyor.

Yakın zamanda duyuracağınız yeni ürün projeleriniz veya yatırımlarınız var mı? Cevabınız evet ise süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öne çıkan noktamız; 40 yılı aşkın makine otomasyon bilgimiz sonucu oluşan Sedomat 6000 / 8000 kontrolör serileridir diyebiliriz. Küçük laboratuvar makineleri, iplik ve kumaş makinelerinden kontinü makinelere kadar her boyama ve terbiye makinesi için bir çözüm sunuyorlar. Yüksek esnekliği sayesinde geleceğin standartlarına uyacak şekilde geliştirildi. Yeni seri 4 boyutta kullanılıyor ve farklı arayüzlerle çeşitli I/O seçenekleri sunuyor. PLC her türlü boyama ve terbiye makinesine kolay uyum sağlıyor. Zorlu üretim ortamları için gerekli testler yapılarak en yüksek kalite standartlarına göre üretimi gerçekleştirildi. Piyasadaki en modüler ve gelişmiş sistemlerden biri olan bu seriler, endüstri 4.0 ve akıllı fabrikalar için gereken her şeyi sağlıyor. Ayrıca yeni ürünlerimiz de bu yıl ITMA Fuarı’nda lanse edilecek.

2023 yılında dünya tekstil sektörü ve özellikle tekstil makineleri sektörü ile ilgili beklentileriniz nelerdir? Sizce sektörde büyüme mi yoksa daralma mı olacak, tahminleriniz nelerdir?

Piyasalar her zaman bir geçiş halinde enerji krizi, tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi asıl konular işleri etkiliyor. Ayrıca hepimiz hala Covid 19 salgınının etkilerini yaşıyoruz. Türkiye, Hindistan ve Vietnam gibi ülkeler, 2023’te bizim için umut vaat eden bazı pazarlar arasında yer alıyor. 2023 yılının neler getireceği konusunda gerçekten heyecanlıyız. Şimdilik yeni krizlerden hepimizin kurtulacağını ve sadece işimize odaklanabileceğimizi umut ediyoruz.

“ITMA 2023’te Sedomat 6000 / 8000 serilerini sergileyeceğiz”

Haziran ayında Milano’da düzenlenecek olan ITMA 2023 Fuarı’nda hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz?

Haziran ayında ITMA 2023 gerçekleşecek. Sektörümüzün önde gelen fuarlarından birisi ve Milano’da olmayı dört gözle bekliyoruz. Ziyaretçilerimiz, ürünlerimizin desteğiyle akıllı fabrikalarını nasıl hayata geçirebileceklerini keşfedecekler. Yeni kontrolör serimiz olan Sedomat 6000 / 8000’i de fuarda bulunduracağız ve bilinen yazılım sistemlerimizi eklenen yeni özelliklerle tanıtacağız.

 

Röportaj: Özge Çağıl Sütcü

COMMENTS