“3 Yıldır Alamadığımız Siparişi ITM 2022 Fuarı’nda Aldık”

ITM 2022 Fuarı’na Xingang dantel, jakarlı çözgülü örme makinesi ve KE iğneleri ile katıldıklarını söyleyen Senteks Genel Müdürü Muhammet Hayır, “Örme dantel makinesinde iki üç yıldır alamadığımız siparişleri ve terminleri aldık.” dedi.

“3 Yıldır Alamadığımız Siparişi ITM 2022 Fuarı’nda Aldık”

Muhammet Hayır, Senteks’in  Genel Müdürü

30 yıldan bu yana örme, dantel ve raşel sektörünün ihtiyaç duyduğu makine, iğne ve platin talebini titiz teknik servis hizmeti ile birlikte kullanıcılarına sunan Senteks, son dönemde yuvarlak örme kumaş üretiminde çok ciddi atağa kalkan Türkiye’nin önde gelen firmalarından olmaya devam ediyor. ITM 2022’de yeni teknolojilerini tanıtma fırsatı bulan Senteks’in Genel Müdürü Muhammet Hayır, fuara yönelik yoğun katılımdan oldukça memnun olduklarını belirtti. Hayır, fuarın ilk gününden itibaren stantlarının ziyaretçiyle dolduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin son dönemde yuvarlak örme ve kumaş üretiminde çok ciddi atağa kalktığını belirten Hayır, fuarda sundukları ürünlerle ilgili şunları söyledi: “Fuara JIUNN LONG yuvarlak örme makinesi ile katıldık. JIUNN LONG çelikli grubunda dünya lideri bir marka. Fuarda da herkes bunu takdir etti. 2022 model olan bu makine fuarın en iyi makinesi diyebilirim. Örme kumaş üreticilerine bu makineyi sunduk. Diğer taraftan Xingang dantel makinesi ve  Jakarlı Perde Makinesi  var. Bu da dantel ve raşel grubunda artık yeni neslin de kabul ettiği bir teknoloji.”

Fuar süresince müşterilerinden ciddi anlamda sipariş aldıklarını belirten Senteks Müdürü Muhammet Hayır, bunun terminlere de yansıdığını anlattı ve fuarda elde ettikleri kazanımlardan şu sözlerle bahsetti: “Yurtdışından Türkiye’ye gelmek zor. Bilhassa da Uzakdoğu’dan. KE iğneleri Yönetim Kurulu başkanı Qian Ming bütün zorlukları aşarak Türkiye’ye geldi. Onunla beraber çok iş başardık. Örme dantel makinesinde iki üç yıldır alamadığımız siparişleri ve terminleri aldık.”

Türk tekstil sektörü hakkındaki düşüncelerini de paylaşan Hayır şunları ifade etti: “Türk tekstil sektörü uzun yıllar çok ciddi anlamda atak yapmıştı, fakat pandemi süresince bir duraksama oldu. Yeni teknolojileri Türkiye’ye getirme noktasında biraz zorlandık. Fakat bu aynı zamanda Türk tekstil sektörünün bir şansı oldu. Yenilendik, düşünmeye vaktimiz oldu. Herkes kendine bir çeki düzen verdi, kendimize geldik. Dolayısıyla ITM 2022 Fuarı bu konuda çok ciddi bir boşluğu doldurdu.”

Senteks’in örme teknolojileri konusunda Türkiye’de 30 yıldır sektöre önemli katkılar sağladığını söyleyen Hayır, “Dünyanın en güçlü örme fabrikası JIUNN LONG ile iş birliği yapıyoruz. Firma örme teknolojisinde “E28 (fayn), E32 (fayn), E36 (fayn)” interlock ve çelikli grubunda dünyada açık ara lider. Önümüzdeki dönemde interlock çelikli grubu ve ince makineler ile ilgili hem iplik firmalarının hem de terbiye firmalarının kendisini yenilemesi gerekiyor.” diye konuştu.

 

COMMENTS