Stäubli’den Dünya Çapında Dokumacılar İçin TIEPRO Çözgü Düğümleme Makinesi

Stäubli, 2019'da devrim niteliğindeki TIEPRO çözgü düğümleme makinesini tanıtmıştı. Kısa bir süre içinde dünya çapında ünlü dokuma fabrikalarında standart bir iş gücü haline gelen makine; eşsiz, kolay kullanım özellikleri ve verimli çözgü örtüsü işlemi sunarak, hem operatörleri hem de yöneticileri ikna etti.

Stäubli’den Dünya Çapında Dokumacılar İçin TIEPRO Çözgü Düğümleme Makinesi

Çözgü düğümleme, her dokuma fabrikasında önemli bir işlemdir. Geçen yüzyılın başına kadar bu işlem elle yapılıyordu. İlk çözgü düğümleme makineleri 1930’larda ortaya çıktı. Mekanize çözgü düğümleme, endüstride dünya çapında devrim yaratmıştı. O dönem, İsviçreli Uster şirketi, otomatik çözgü düğümleme için Kleinuster/Ustermatic’i pazara sundu. Stäubli, küresel pazarlama stratejisinin bir parçası olarak bu ürün grubunu satın aldı ve daha da geliştirdi.

Bunun sonucunda dünyanın önde gelen düğümleme makinelerinden biri olan Topmatic ortaya çıktı. Tasarım, fabrikanın iş akışı gereksinimlerini Stäubli tarafından geliştirilen çeşitli teknik dokuma çözümleriyle başarılı bir şekilde entegre ediyor. Devam eden geliştirme, bu makineyi birçok fabrikada oldukça güvenilir ve önemli bir bileşen haline getirdi. Her gelişmenin müşteriye fayda sağlaması gerektiği inancına uygun olarak Stäubli, sürekli olarak Ar-Ge’ye olan bağlılığını sürdürüyor.

Kolay ve hızlı devreye alma

Fabrikalarda kullanılacak her türlü düğümleme makinesi, öncelikle dokuma makinesindeki çzögü düğümleme çerçevesine yerleştirilir. Bunu bir operatörün makineye elle yerleştirmesi gerekiyor. Robotik ile donatılan TIEPRO, eski ve yeni çözgü örtülerini kendisi düğümlüyor. Ardından operatör, başlatma düğmesine basarak başlatmayı onaylıyor ve otomatik çözgü düğümleme başlıyor. Böylece TIEPRO, personele dokuma salonunu denetlemek veya diğer görevleri yerine getirmek için daha fazla zaman tanıyor.

Operatörlü TIEPRO çözgü düğümleme makinesi

Kolay kullanım

Düğümlemeden önce ve çerçeve üzerinde çözgü gerilimi işlemi sırasında, genellikle, yeni ve eski çözgü tabakalarının iplikleri tam olarak hizalanmaz. Bu durum, düğümleme işlemi sırasında zaman alıcı ekstra çaba gerektiriyor. Ama TIEPRO ile değil; TIEPRO 10 mm’ye kadar yanlış hizalamaları kolayca üstesinden gelerek hassas ve hızlı hazırlık sağlıyor.

TIEPRO, standart bir özellik olarak devrim niteliğinde olan bir otomatik Çift İplik Algılama (DED) yöntemine sahiptir. Stäubli DED, çözgü ipliği kesilmeden önce çift iplikleri otomatik olarak algılıyor.

Bu olağanüstü özellik benzersizdir. Diğer bir standart özellik ise iplik ayırma işleminde DED ile birlikte çalışan Geri Çalışma fonksiyonudur. Örneğin yapışan iplikler nedeniyle oluşan çift iplikler, sensör tarafından algılanıyor, hemen çıkarılıyor ve ayrılıyor. Bu işlem milisaniyeler içinde otomatik olarak yapılıyor ve göz ile takip edilmesi neredeyse imkansızdır. Operatör müdahalesi gerektirmez. İşlem tamamlandığında, iplik ayırma işlemi otomatik olarak yeniden başlıyor.

İşlemede yüksek düzeyde kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik

Çözgü düğümleme makineleri genellikle iplik ayırıcı iğneleri kullanarak çalışıyor. TIEPRO, dünyada konik iplik ayırıcıları kullanan tek firmadır. Koniler, uzun süre dayanmasını sağlamak için birinci sınıf, uzun ömürlü malzemelerden yapılmıştır. Bu, iplik ayırıcı iğnelerinin düzenli olarak değiştirilmesini gerektiren geleneksel makinelere göre büyük bir avantaj sağlıyor. Diğer bir faydası ise TIEPRO’nun yağ banyosu olmadan düğümleme yapabilmesidir. Bu iki özellik, işletmelerde düşük bakım ve yüksek kullanılabilirlik sağlıyor.

COMMENTS