ACIMIT: 2020’de İtalya’nın Tekstil Makineleri İhracatına En Büyük Katkı Türkiye’den Geldi

İtalya'da tekstil makineleri ve ilgili aksesuarları üreten ve toplam 12 bin çalışanı olan yaklaşık 300 firma var. 2019'da İtalyan üretiminin değeri 2,3 milyar Euro, ihracatı 1,9 milyar Euro oldu.

ACIMIT: 2020’de İtalya’nın Tekstil Makineleri İhracatına En Büyük Katkı Türkiye’den Geldi

Yaklaşık 130 ülkeye gerçekleştirilen ihracat, toplam satışların yüzde 82’sini oluşturuyor. Sektördeki yenilikçilik işi ile birlikte bu uluslararasılaşma süreci, İtalyan şirketlerinin tüm dünyada İtalyan tekstil makineleri endüstrisinin sahip olduğu lider konumunu sağlamlaştırmasına ve daha da geliştirmesine izin verdi.

2020’nin ilk dokuz ayında İtalyan tekstil makineleri ihracatının ana hedefi Asya oldu (% 38), bunu Diğer Avrupa (% 24) ve Avrupa Birliği (% 21) izledi. İtalya’nın tekstil makineleri ihracatına en büyük katkı Türkiye’den geldi. 2020 yılının ilk dokuz ayında İtalya’nın Türkiye pazarına ihracatı 154 milyon Euro olarak gerçekleşti. Türkiye’yi Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan takip etti.

İtalyan üreticilerin tedariki, tekstil makinelerini ayırabileceğimiz tüm klasik sektörleri kapsıyor. Yurtdışındaki İtalya satışları şu ana sektörler arasında bölünüyor: Yüzde 36 boyama, terbiye ve baskı makineleri, yüzde 21 aksesuarlar, yüzde 17 eğirme makineleri, yüzde 10 örme makineleri, yüzde 10 dokuma makineleri ve yüzde 6 diğer makineler.

 

Türkiye, İtalyan tekstil makineleri üreticileri için mükemmel bir ortak

Türkiye’nin uluslararası tekstil ve giyim sektöründe oynadığı önemli rol, ülkeyi tekstil makineleri için dünyanın önde gelen pazarlarından biri haline getirdi.

İtalyan ihracatı söz konusu olduğunda, Türkiye İtalyan tekstil makineleri endüstrisi için ikinci en büyük pazar olup, İtalyan ihracatının yüzde 11’ini oluşturuyor. 2019 yılında Türkiye pazarındaki İtalya satışları 161 milyon Euro (bir önceki yıla göre -% 23) değerine ulaştı. 2020’nin ilk dokuz ayında İtalyan ihracatı (+% 44) artarak 154 milyon Euro değerine ulaştı.

Türkiye pazarı için en çok talep edilen İtalyan makineleri; örgü makineleri (Türkiye’ye yapılan toplam ihracatın % 34’ü), ardından terbiye makineleri (% 24)’dir.

COMMENTS