Andritz’ten, Lotus Teknik’e Wetlace™ CP Hattı

Uluslararası teknoloji Grubu Andritz, Türkiye’de faaliyet gösteren Lotus Teknik A.Ş.'den biyolojik olarak parçalanabilen, plastik içermeyen ıslak mendil üretimi yapan neXline wetlace CP (karde hamur) hattı tedarik etmek için bir sipariş aldı. Hattın 2021 sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

Andritz’ten, Lotus Teknik’e Wetlace™ CP Hattı

NeXline wetlace CP hattı, yaklaşma akışı ve fan pompası, açma ve harmanlama, TT tarağı,  hamuru uygulaması için ıslak serme şekillendirme ünitesi, su ile bağlama (hydroentanglement) sistemi dâhil olmak üzere filtrasyon ünitesi, susuzlaştırma ve hava ile kurutma ünitesi ve son teknoloji stok hazırlama ekipmanı ile donatıldı. Tüm bileşenler, biyolojik olarak parçalanabilir birinci sınıf bir mendil üretmek için mükemmel şekilde tasarlandı.

Wetlace CP işlemi olarak adlandırılan süreç, iki şekillendirme teknolojisinin (hat içi kuru serme ve ıslak serilmiş tülbent oluşturma işlemi) avantajlarını su ile bağlama yoluyla birleştiriyor. Doğal lifler sorunsuz bir şekilde işlenebiliyor ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilen ve plastik içermeyen, yüksek performanslı ve uygun maliyetli bir mendil oluşturuyor.

Andritz, sürdürülebilir mendillerin yeni pazar trendine hizmet etmek için yeni neXline wetlace CP serisini geliştirdi. Lotus Teknik, gelişmeyi rulo malzemeler üreticisi ve dönüştürücüsü bakış açısından destekledi. Ortaklık adımları, birkaç yıl önce Andritz yüksek kapasiteli spunlace hattının başarılı kurulumuyla atıldı. Wetlace CP, biyolojik olarak parçalanabilen mendiller için yeni nesil üretim teknolojisi, Andritz’in ahşap bazlı endüstriler, spunlace ve ıslak serilmiş rulo malzemeler için teknolojiler sağlama konusundaki kapsamlı bilgi birikimi, önemli geçmişi ve Lotus Teknik ile güçlü işbirliği sayesinde ortaya çıktı.

Lotus Teknik’in ortağı ve Genel Müdürü Ceyhun Zincirkıran, “Bu yeni ürün, müşterilerimize son teknolojiyle üretilen biyolojik olarak parçalanabilir ve sürdürülebilir ürünler sunmamıza yardımcı olacak. Bu mendiller pazarda yeni ölçütler belirleyecek ve mendil üretiminde sektör liderlerinden biri olarak konumumuzu güvence altına alacak. ” dedi.

Lotus Teknik A.Ş. lider bir nonwoven rulo üreticisi ve Sapro grubunun bir üyesidir. İstanbul’da faaliyet gösteren Sapro, dünya çapında ilk üç ıslak mendil üreticisinden biridir. Şirket, kişisel, evsel ve endüstriyel kullanım için günde yaklaşık 120 milyon mendil üretiyor, dönüştürüyor ve tedarik ediyor. Firma üretiminin yüzde 70’ini tüm Avrupa ülkelerine, Orta Doğu, ABD, Kanada ve Avustralya’ya ihraç ediyor. Lotus Teknik, çok çeşitli nonwoven nihai ürünler için rulo ürünler üreten Andritz hatlarını (spunlace ve 2021 sonu itibariyle Wetlace CP) kullanıyor.

COMMENTS