Asteks 2019 Yılında Yeni Yatırımlarla Pazarını Büyüttü

Apron, manşon ve rektefiye makineleri ile iplik üreticilerinin en önemli teknoloji partnerlerinden olan Asteks, 2019 yılının zorlu koşullarına rağmen satış rakamlarını arttırdı.

Asteks 2019 Yılında Yeni Yatırımlarla Pazarını Büyüttü

Apron, manşon ve rektefiye makineleri ile iplik üreticilerinin en önemli teknoloji partnerlerinden olan Asteks, 2019 yılının zorlu koşullarına rağmen satış rakamlarını arttırdı.

Bu dönemde Ar-Ge yatırımlarını ve çalışmalarını devam ettiren Asteks, pazara yeni ürünler sunmanın yanı sıra, uzman kadrosunu da genişletti. 2019 yılında hem yurt dışı hem de yurt içi pazarda satış rakamlarını arttırmayı başaran Asteks, 2020 için güçlü bir pazar vizyonuna sahip.

Apron ve manşon satışlarında artış devam etti

Asteks Pazarlama ve Satış Müdürü Sabri İlknur, 2019 yılı boyunca pazarda ciddi bir daralma ve yavaşlama gördüklerini anlattı. “Bu daralma nedeniyle yatırımcıların ihtiyaçlarını ötelediklerine tanık olduk.” diyen İlknur, şunları söyledi; “Bu ihtiyaçlar, ancak, kaçınılmaz hale geldiğinde siparişlerin realize edildiğini gözlemledik. Yatırımcılar önlerini görmeden, pazarda bir canlanma işareti almadan yatırım konusunda temkinli hareket etti. Bütün zorluklara rağmen satış adetlerimizi arttırmayı başardık. Müşterilerimize rekabetçi ürünler sunmak ve nüfuz alanımızı genişletmek için satışlarımızı arttırmaya öncelik verdik.”

İlknur, 2019 yılında özellikle apron ve manşon satışlarında kayda değer artış elde edildiğini vurguladı. Pazarda en çok NT-86/S apronunun kabul gördüğünü belirten İlknur; “Türkiye’deki bütün iğlerin %70’inde bu apron kullanılıyor. Özellikle alt apron olarak sunduğumuz CTA Karbon takviyeli apronu da bir başka ilgi gören ürün oldu. Optima ve GESA tipi apronlara da yoğun talep aldık.” diye konuştu.

İhracat pazarındaki büyüme stratejisi devam ediyor

Asteks Yurtdışı Satış Sorumlusu Taner Engin ise, 2017 yılında başlattıkları yurtdışı pazarlarında büyüme stratejisini 2019 yılında da devam ettirdiklerini açıkladı. Özbekistan, Pakistan ve Bangladeş pazarlarında önemli büyüme rakamlarına ulaştıklarını dile getiren Engin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Her bir ihracat pazarı kendi yapısından dolayı farklı talepler ortaya koyuyor. Son yıllarda yoğun tekstil yatırımları yapan Özbekistan’da yatırımlar konusunda bir doygunluk noktasına ulaşıldığını görüyoruz. Bu nedenle bu pazara, bir önceki yıla göre makine satışından ziyade, apron ve manşon satışlarımızda ciddi artışlar elde ettik. Buna karşın Pakistan pazarında makine yatırımları bütün hızıyla devam ediyor. Bu pazardaki rektefiye makine satışlarımız bizleri memnun etti. Bangladeş pazarında ise apron ve manşon satışlarımız rektefiye makinelerimizin satışlarıyla birlikte ilerledi. Kısaca yurtdışı pazarlarındaki satışlarımız bütün ürün gamımız bağlamında dengeli bir görünüm elde etti”.

Taner Engin, 2020 yılında hem farklı pazarlara doğru genişlemek hem de var olan pazarlarda daha verimli çalışabilmek için pazarlama departmanında yatırımlar yapıldığı bilgisini verdi.

Sabri İlknur; “Ar-Ge işimizin önemli bir parçası”

Yoğun Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen ve saha çalışmalarında başarılı sonuçlar alan yeni 65 shore HG-650 manşonu da yılın ikinci yarısında pazara sunuldu. HG-650 manşonu kirli pamuklarla çalışmalarda etkili sonuçlar veriyor. Yöre pamuklarında karşılaşılan sıvaşma/bulaşma probleminde, pazardaki mevcut ürünlere kıyasla daha geç kirlenme özelliğine sahip olan HG-650 çalışma verimliliği arttırıyor. HG-650 ile özellikle cer makinesi 2. pasajda, penye makinesinde ise koparma manşonlarında ve çıkış manşonlarında son derece başarılı sonuçlar alınıyor.

Sabri İlknur; “Bu ürün başarılı Ar-Ge çalışmalarımızın bir meyvesi olarak görülebilir. Çeşitli yöre elyaflarında görülen kirlilik ve şekerlenme elyafların manşonlara bulaşması sorununu yaratıyor. Bu nedenle makinelerin durdurulup sık sık manşonların temizlenmesi gerekir. Performans odaklı HG-650 manşonumuz, rakiplerine göre %50 daha fazla temiz kalma süresine (geç kirlenme) sahip. Bu ise makinelerde daha az durma, daha az temizlik ihtiyacı, daha fazla verimlilik ve daha fazla kazanç anlamına geliyor. ITMA 2019 fuarından sonra pazara lanse ettik ve çok hızlı olumlu geri dönüşler aldık. Hem yurtiçi hem de ihracat pazarlarında HG-650 manşonuna yoğun talep alıyoruz. Bunun artarak devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Asteks için yılın diğer yıldız ürünü ‘O işini bilir, kendisi çalışır’ sloganıyla lanse edilen 201-SF manşon rektefiye makinesi oldu. Yıl içinde ciddi satış ve sipariş rakamları elde eden makine akıllı sistem donanımı ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Pakistan başta olmak üzere ihraç pazarlarında en çok talep edilen ürünler arasında yer alan 201-SF, otomasyon gücüyle işçilik maliyetini düşürürken, standart operasyonu garanti ediyor.

ASTEKS’in bir diğer otomasyon çözümü 101-AGV otomatik yönlendirme aracı da pazarda tanıtılmaya devam edildi. Endüstri 4.0 konseptine uyumlu firmaların dikkatini çeken insansız taşıma cihazı, 4 ton yük taşıma kapasitesi ile tesis içi taşımacılıkta yeni bir seviyeyi gösteriyor.

2020 yılı için olumlu beklentiler hâkim

Sabri İlknur, ekonomik verilere dayanarak 2020 yılında daha olumlu beklentileri olduğunu söyledi. “İhtiyaçlar yok olmaz, sadece ötelenir” diyen İlknur, 2020 yılının, ertelenen yatırımların realize edileceği dönem olacağını ifade etti. İlknur; “Ana ürün gamımız apron ve manşon ile rektefiye makinelerimizde, gerek yurtiçinde gerekse ihraç pazarlarında daha yüksek satışlar gerçekleştireceğimize inanıyoruz. AR-GE kapsamında yeni ürünlerimiz var. Bu zengin ürün gamımız ve yeniliklerimiz özellikle ITM 2020 fuarında pazara sunulacak. Bunun dışında yurtdışında katılacağımız fuarlarda da her bölgenin kendine özgü talebine yanıt vereceğiz. 2020 büyümeden en yüksek faydayı sağlayacağımız yıl olacaktır.” dedi.

COMMENTS