Belçika, Dünyanın En Hızlı Hava Jetli Dokuma Makinelerini Üretiyor

Belçika tekstil makineleri sanayiinde 33 şirket faaliyet göstermekte olup, 1,6 milyar Avroluk ciro ile 6370 kişi istihdam ediliyor. Sektördeki şirketler iç mekân tekstil makineleri (halı, döşeme, kadife, masa örtüleri...), hazır giyim tekstilleri, teknik tekstiller ve tekstil terbiye makineleri alanında faaliyet gösteriyor.

Belçika, Dünyanın En Hızlı Hava Jetli Dokuma Makinelerini Üretiyor

Belçika tekstil makineleri sanayiinde 33 şirket faaliyet göstermekte olup, 1,6 milyar Avroluk ciro ile 6370 kişi istihdam ediliyor. Sektördeki şirketler iç mekân tekstil makineleri (halı, döşeme, kadife, masa örtüleri…), hazır giyim tekstilleri, teknik tekstiller ve tekstil terbiye makineleri alanında faaliyet gösteriyor.

Belçika’nın katma değere göre beşinci, istihdama göre ise sekizinci sırada gelen sektörü makine imalatıdır. Müşterilerini en ileri noktaya taşımak isteyen Belçika makine sektörü Ar-Ge’ye büyük önem veriyor. Makine sanayii, ülkenin üçüncü büyük Ar-Ge yatırımcısı konumunda yer alıyor. Katma değerinin % 8’ini Ar-Ge’ye yatıran Belçika’da, toplam imalat sanayii  araştırmanın %11’ini oluşturuyor. Sektör son on yılda enerji verimliliği konusundaki araştırma çabalarını hızlandırarak ürünlerin %18’inde ortalama enerji tüketimini azaltmayı başardı. Belçika makine sanayii uzun vadeli strateji ile ürün geliştirme oranını hızlandırmak ve müşterilerine ileri teknoloji sunmak için sürekli stratejik ve açık inovasyona yatırım yapıyor. Belçika makine sanayii, ülkenin dördüncü en büyük ihracatçısı konumunda.

Belçika, dünyanın en hızlı hava jetli dokuma makinelerini üretiyor. Belçika tekstil makine şirketleri teknolojik liderlik stratejilerini izliyorlar. Bu yaklaşım, Belçika’da patent başvuruları arasında ilk 5’te tekstil makine şirketlerinin bulunmasıyla kendini gösterdi. Belçika tekstil makineleri sanayii, Flanders Make (www.flandersmake.be) imalat sanayii için stratejik araştırma merkezine ağırlık veriyor. Sektör, ihracatta hızlı sektörel ürün geliştirme amaçlı yüksek teknoloji gerektiren AB müşterileri ve yanı sıra Avrupa Birliği, Türkiye, Çin, Hindistan ve Pakistan’a yaptığı ihracatla güçlü bir konuma ulaştı.

Dernek, hem ekonomik hem de teknolojik çalışmalar yürütüyor. Symatex, özellikle Belçika’da geliştirilen yeni teknolojiler konusunda dünya genelinde tekstil sektörünü bilgilendirme amacıyla düzenlediği uluslararası fuarlarda iş geliştirme alanındaki çalışmalarını tanıtıyor. Symatex ayrıca, daha gelişmiş tekstil makineleri imalatına katkıda bulunan yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Symatex fuarına, Belçika teknoloji sanayii federasyonu Agoria (www.agoria.be) ev sahipliği yapıyor. Agoria inovasyon, Ar-Ge, düzenleme, standardizasyon, insan kaynakları, eğitim ve öğretim ile mali ve yasal alanlarda üyelerine hizmet veriyor. Agoria, Belçika’daki en büyük sanayi federasyonu olup, 1900 şirketi temsil ediyor. Symatex aynı zamanda kilit sanayi ve ticaret fuarlarında makul fiyat ve kalite sunmak amacıyla üyeleri adına hareket eden Cematex’in de üyesidir. (www. Cematex.org). Symatex, ITMA tekstil makineleri fuarının Ar-Ge ile ilgili sunduğu katkıların artmasında da önemli bir rol oynadı.

COMMENTS