Avrupa’nın Merkezi: Belçika

Adını Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerden alan Belçika, tarihte; ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olarak biliniyor. Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetimini üstlenmesiyle tanınan ülke Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Rönesans eserleriyle de büyük ilgi görüyor.

Avrupa’nın Merkezi: Belçika

Adını Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerden alan Belçika, tarihte; ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olarak biliniyor. Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetimini üstlenmesiyle tanınan ülke Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Rönesans eserleriyle de büyük ilgi görüyor.

Batı Avrupa’da yer alan Belçika Krallığının kuzeybatısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Hollanda, doğusunda Almanya, güneybatısında Fransa ve güneyinde Lüksemburg yer alıyor.

Belçika’da; Flaman, Valon ve Brüksel bölgesi olarak tanımlanan, resmi tanınırlığı ve özerkliği olan üç bölge bulunuyor. Belçika, tarihinde sık sık kuzeydeki Flamanlar ve güneyde yaşayan Fransızlar arasında yükselen siyasi gerilim nedeniyle, yakın zamanda yapılan anayasal değişikliklerle buralara özerklik tanıdı ve yetki verdi. Yaklaşık 10 milyon kişilik nüfusu ile federal bir devlet yapısına sahip olan Belçika’nın resmi dili ise Fransızca’dır.

Belçika, dünyanın en büyük ticaret ülkeleri arasında yer alıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Belçika, başkenti Brüksel’de birçok AB kurumuna ve üyesi olduğu NATO’nun karargâhına ev sahipliği yapıyor. İleri derecede endüstrileşen ekonomisi ile Belçika, dünyanın en büyük 15 ticaret ülkesi arasında yer alıyor.

Ekonomisini makine, gıda ürünleri, tekstil, plastik ve petrol üzerine sürdüren Belçika, AB ülkeleri arasında en açık ekonomilerden birine sahip olarak biliniyor. Belçika, son yıllarda AB ve Euro Bölgesini fazlasıyla etkileyen ekonomik ve mali krizin etkilerini nispeten daha hafif hissetti.  Belçika’nın temel ekonomik sıkıntıları arasında bütçe sorunları, yaşlanan nüfus ve düşük istihdam oranı ön plana çıkıyor.

Belçika’da iş gücü maliyetlerinin düşürülmesi, federal sistemin beraberinde getirdiği bürokrasinin azaltılması ve rekabet gücünün arttırılması, ülkenin gerçekleştirmesi gereken yapısal reformlar arasında yer alıyor.

Belçika’nın Türkiye’ye ihracatı geçtiğimiz yıla göre azaldı

Türkiye, 2018 yılında Belçika’nın ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında 14. sırada, ithalat yaptığı ülkeler arasında ise 16. sırada yer alıyor. Bu çerçevede, 2018 yılında Belçika’nın Türkiye’ye ihracatı bir önceki yıla kıyasla % 6,4 oranında azalarak (-341,4 Milyon Euro) yaklaşık 5 Milyar Euro’ya geriledi. Belçika’nın toplam ihracatında Türkiye’nin payı %1,3 oldu.

Diğer yandan, aynı dönem içerisinde Belçika’nın Türkiye’den ithalatı %6,7 oranında artarak (+305,9 Milyon Avro) 4,8 Milyar Euro’ya ulaştı.

Belçika, turistlerin ilgi odağı

Görülecek yerler açısından son derece zengin bir ülke olan Belçika’nın en önemli yapıtları arasında Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Wellinton Müzesi, Bira Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Adalet Sarayı ve Atomium bulunuyor. Birçok turistin ilgisini çeken ‘The Curious Mannaken Pis’ adlı bronz çeşme de bu ülkede yer alıyor.

COMMENTS