Symatex: Türkiye 2018 Yılında Belçika Tekstil Makine Firmaları İçin Ana İhracat Pazarı Oldu

Symatex Sekreteri Stijn Pauwels ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Symatex bünyesinde bulunan şirketlerin faaliyetlerini ve Endüstri 4.0’a olan bakış açılarını konuştuk.

Symatex: Türkiye 2018 Yılında Belçika Tekstil Makine Firmaları İçin Ana İhracat Pazarı Oldu

Symatex Sekreteri Stijn Pauwels ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Symatex bünyesinde bulunan şirketlerin faaliyetlerini ve Endüstri 4.0’a olan bakış açılarını konuştuk.

Son zamanlarda tekstil pazarında hangi trendler dikkatinizi çekiyor?

Sektör, istikrarsızlığa yol açan ticaret savaşları ile karşı karşıya. Ticaret savaşlarının sürdüğü bu günlerde, iş yapmak zorlaşıyor. Tekstil sektörü, özellikle tasarımdan üretime kadar geçen süreyi azaltmak ve daha küçük boyutlarda kayıplarla yola devam etmek amacıyla üretim sürecinin dijitalleştirilmesi gibi konulara ilgi gösteriyor. Üstelik, tekstil değer zincirinde mikro-elyafların dökülme oranını azaltmak için sürdürülebilirlik eğilimi de ilgi gören konulardan birini oluşturuyor.

Belçikalı tekstil şirketleri, Endüstri 4.0 ve dijitalleşmeye nasıl hazırlanıyor?

Belçikalı tekstil makine şirketleri son yıllarda akıllı ve dijital dokuma makinelerinin gelişimi için büyük çaba gösterdiler. Bu makineler, sektörümüzün karşı karşıya geldiği devrimin ön saflarında yer alıyor: Makinelerin birbirleriyle iletişim kurduğu ve büyük verilerle yönetildiği akıllı dijital fabrikalar. Belçika tekstil makine şirketleri teknoloji noktasında liderlik stratejileri izliyorlar. Araştırmalar yaparak geliştirmeye büyük yatırımlar yapıyorlar. Bu yaklaşım, Belçika’da patent başvuruları arasında ilk 5’te tekstil makine şirketlerinin bulunmasıyla kendini gösteriyor. Belçika tekstil makineleri sanayii, Flanders Make (www.flandersmake.be) imalat sanayii için stratejik araştırma merkezine ağırlık veriyor. Belçika tekstil makineleri üreticilerinin birçoğu Endüstri 4.0’ın etkin olduğu makinelere sahip bulunuyor. Bu makinelerle aşağıdan yukarıya ve yukarıdan aşağıya elektronik haberleşme mümkün. Son gelişme ise kendi kendini organize eden üretim sistemlerini amaçlayan, makineden makineye iletişimdir.

Otomasyon bu yıl çokça konuşulan konulardan biri. Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde SYMATEX nasıl bir rol yonuyor?

Symatex, üyeleri için teknoloji keşif faaliyetleri düzenliyor.

Belçika, tekstil ve tekstil makineleri pazarı şu anda nasıl performansa sahip? Büyüyor mu? Büyüyorsa, hangi hızla büyüyor? Üye şirketleriniz çoğunlukla hangi ülkelere ihracat yapıyor?

2018 yılında ana ihracat pazarları Türkiye, Çin, AB, Hindistan ve Pakistan’dı.

Belçika makine üreticileri için 2019 yılını değerlendirebilir misiniz? Belçikalı üreticiler için Türkiye pazarı nasıl bir öneme sahip?

2018 yılında Türkiye, Belçika tekstil makine şirketleri için ana ihracat pazarı konumunda oldu.

Belçika tekstil makine sektörünün hâkim olduğu alanlardan söz eder misiniz? Türkiye ile hangi alanlarda daha yoğun ilişkileriniz var?

En önemli alanlar, dokuma tezgâhları, jakar ve arma gibi yardımcı makineler, ardından ise kart giydirme ve terbiye makineleridir. Tabii, Türkiye halı makineleri alanında (ekstrüzyon, dokuma, jakar, terbiye) en önemli müşterilerimizden biri. Ayrıca, airjet ve rapier dokuma teknolojisi kullanan dokuma fabrikaları ve nonwoven kumaş sektöründe de güçlü iş birlikleri mevcut.

Belçika tekstil makine sektörü için hangi pazarlar gelişme gösterdi ve hangileri düşüş gösterdi?

Devam eden ticaret savaşları yüzünden (ABD, Çin, Orta Doğu) tüm pazarlarda geçici bir düşüş gözleniyor. Buna rağmen Belçika tekstil makinesi üreticileri araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam ediyorlar.

SYMATEX üyelerini ne şekilde destekliyor? Önümüzdeki dönem için planlanan başlıca etkinlikler nelerdir?

Dernek, hem ekonomik hem de teknolojik çalışmalar yürütüyor. Symatex, özellikle Belçika’da geliştirilen yeni teknolojiler konusunda dünya genelinde tekstil sektörünü bilgilendirme amacıyla düzenlediği uluslararası fuarlarda iş geliştirme alanındaki çalışmalarını tanıtıyor. Symatex ayrıca, dünyayı daha gelişmiş tekstil makineleri imalatına katkıda bulunan yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Symatex fuarına, Belçika teknoloji sanayii federasyonu Agoria (www.agoria.be) ev sahipliği yapıyor. Agoria inovasyon, Ar-Ge, düzenleme, standardizasyon, insan kaynakları, eğitim ve öğretim ile mali ve yasal alanlarda üyelerine hizmet veriyor. Agoria, Belçika’daki en büyük sanayi federasyonu olup 1900 şirketi temsil ediyor. Symatex aynı zamanda kilit sanayi ve ticaret fuarlarında makul fiyat ve kalite sunmak amacıyla üyeleri adına hareket eden Cematex’in de üyesidir (www. Cematex.org). ITMA tekstil makineleri fuarının Ar-Ge ile ilgili sunduğu katkıların artmasında da önemli bir rol oynuyor.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS