BTMA: Üye Şirketlerin Başarısının Anahtarı, Müşteri İhtiyaçlarını Karşılamaya Odaklanmaktır

1940 yılında kurulan İngiliz Tekstil Makine Üreticileri Birliği (BTMA), İngiliz tekstil makine üreticilerinin ürettiği makinelerin dünyaya tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, üyeleri ile tekstil üreticileri arasında bir köprü oluşturma görevi üstleniyor.

BTMA: Üye Şirketlerin Başarısının Anahtarı, Müşteri İhtiyaçlarını Karşılamaya Odaklanmaktır

1940 yılında kurulan İngiliz Tekstil Makine Üreticileri Birliği (BTMA), İngiliz tekstil makine üreticilerinin ürettiği makinelerin dünyaya tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, üyeleri ile tekstil üreticileri arasında bir köprü oluşturma görevi üstleniyor.

İngiliz Tekstil Makine Üreticileri Birliği (BTMA), tarihsel ve ekonomik kökenleri ile dünya tekstil sektöründe önemli bir yere sahip. BTMA Başkanı Alan Little , “Unutmayın ki BTMA bir zamanlar yenilik demekti. 1947 yılında zorlu savaş sonrası koşullarında ihracat yapmaya devam eden İngiltere tekstil makineleri üreticileri için bir vitrin olarak kuruldu. Dünya tekstil üreticileri ve İngiltere tekstil makineleri uzmanlarını bir araya getirmeye yardımcı olmak için hâlâ burada olduğumuzu gösterdik.“ diyor.

İngiltere’nin tekstil makineleri üreticilerinin pek çok güçlü yanı, yenilik ve geleceğe odaklanıyor. Firmalar kendilerini uyanık, proaktif, esnek ve değişime karşı duyarlı tutmak için yeni zorlukları davet etmeye istekliler.

Alan Little, “İyi bir yenilikçi olmak için, önemli bir sıçrama yapma ve bunu doğru bir şekilde yapma becerisi konusunda kendinizden emin olmanız gerekir – mümkünse ilk kez, ama kesinlikle çok hızlı bir şekilde yanıt vermelisiniz. BTMA üyesi şirketler bu güvene sahipler, çünkü tekstil üretiminde geniş bir alanda teknolojik gelişimde lider olmaya alışıklar. ” ifadelerini kullanıyor.

BTMA üye şirketlere nasıl fayda sağlar?

BTMA, dünyanın herhangi bir yerindeki tekstil üreticilerinin, üretim veya proses teknolojisi gereksinimlerini karşılayabilecek uzman İngiltere şirketleri bulmalarına yardımcı oluyor.

BTMA, büyük uluslararası fuarlarda ve endüstri etkinliklerinde üye şirketleri destekliyor ve temsil ediyor. Bu, tekstil üreticilerine İngiltere’deki ilgili uzman şirketlerle iletişim kurma konusunda daha fazla fırsat sunuyor. Gerekirse BTMA personeli tanıtım, çeviri, güvenli toplantı odaları vb. konularında yardımcı olabiliyor.

BTMA ayrıca üye şirketlerin çıkarlarını hükümet düzeyinde de tanıtıyor. Başarısının kanıtı istatistiklerden geliyor – BTMA üyesi firmaların ihracat satışları, İngiltere’deki diğer makine ihracatçıları arasındaki düşüş eğilimine meydan okuyarak yıllık bazda arttı.

Hem BTMA hem de üye şirketlerin başarısının anahtarı, bu ihtiyaçlar hızla değişiyor olsa bile, müşteri ve tedarik zinciri ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmalarıdır.

İngiltere, Türkiye’nin hazır – giyim ihracatında 3. büyük pazar konumunda

İngiltere 6.5 milyar Dolar ile dünyada en fazla tekstil ve hammaddeleri ithalatı gerçekleştiren ülkelerden biri.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’nin Temmuz 2018 tarihinde yayınladığı İngiltere Ülke Raporuna göre; İngiltere’nin ürün bazında ihracatında özellikle elektrikli makineler ve bunların aksamı, makineler ve parçaları ve aksamları ön plana çıkıyor. İngiltere’nin ihracatında ilk sırada ABD, ithalatında ise ilk sırada Almanya yer alıyor. İngiltere’nin ihracat gerçekleştirdiği ülkeler listesinde 6,6 milyar Dolar ile Türkiye 12. sırada.  İngiltere’nin ithalat yaptığı ülkeler arasında Türkiye 9,6 milyar Dolar ile 15.sırada geliyor.

İngiltere, %5,8 pay ve 26,6 milyar Dolar değerinde ithalat ile 467 milyar Dolar değerindeki dünya hazır giyim ve konfeksiyon ithalatında 4. sırada. İngiltere’nin en büyük hazır giyim ve konfeksiyon tedarikçisi 6,4 milyar Dolar değerinde ithalat ve %23,9 pay ile Çin’dir. Türkiye, %7,1 pay ile İngiltere’nin 3’üncü büyük tedarikçisidir.

Türkiye, İngiltere’nin En Büyük 4. Tekstil Tedarikçisi

İngiltere’nin en büyük tekstil ürünleri tedarikçisi 580 milyon dolar değerinde ithalat ve %14,1 pay ile Çin’dir. Türkiye, %8,1 pay ve 334 milyon Dolar ile İngiltere’nin 4’üncü büyük tedarikçisi konumunda.

Geçen yılki rakamlara göre İngiltere’ye 2 milyar dolarlık hazır –giyim ve konfeksiyon ihracatı yapıldı. İngiltere, ülkemizin hazır-giyim ihracatında %12 pay ile üçüncü büyük ihracat pazarı olarak çok önemli bir yere sahip.

2018 yılında İngiltere’ye yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı %11 oranında artarak yaklaşık 450 milyon dolar seviyesine ulaştı.

COMMENTS