“Bu Acil Dönemde Türk Tekstil Sektörü Büyük Bir Potansiyel Gösterdi”

Türkiye’nin İtalyan tekstil makine üreticileri için en önemli pazarlardan biri olduğunu söyleyen ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, “Ocak-Eylül 2020 döneminde İtalya'nın Türkiye'ye ihracatı 154 milyon Euro'ya (2019 aynı döneminde +% 44) ulaşarak ülkeyi, İtalyan tekstil makine şirketlerinin lider ticari ortağı haline getirdi.” diyor.

“Bu Acil Dönemde Türk Tekstil Sektörü Büyük Bir Potansiyel Gösterdi”

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi

 

İtalyan tekstil makineleri endüstrisi, Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Birçok şirket geçtiğimiz bahar aylarında üretimlerini yavaşlatmak zorunda kaldı. ACIMIT, 2020 üretimi ve ihracatında yüzde 25’lik bir düşüş tahmin ediyor.

Tekstil Teknoloji dergimizin İtalya Özel sayısı için röportaj yaptığımız ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, “Şirketlerimiz müşterileriyle iletişimi sürdürmek için gereken önlemleri zamanında devreye sokmasaydı kriz daha derin olurdu.” diye konuşuyor.

Öncelikle tüm dünyada olduğu gibi İtalya’da da sektörler pandemi nedeniyle çok zor bir süreçten geçiyor. 2020 yılı Tekstil Makineleri açısından nasıl geçti? İtalyan şirketleri süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası belirledi?

İtalyan tekstil makineleri endüstrisi, Covid-19 salgını nedeniyle ağır darbe aldı. Geçtiğimiz bahar birçok şirketimiz üretimlerini yavaşlatmak zorunda kaldı. ACIMIT, 2020 üretimi ve ihracatında yaklaşık yüzde 25’lik bir düşüş tahmin ediyor. Şirketlerimiz müşterileriyle iletişimi sürdürmek için gereken önlemleri zamanında devreye sokmasaydı kriz daha derin olurdu. Bu durumda, birçok iş sürecinin dijitalleştirilmesi, tüm müşterilerle sürekli bir ilişki sürdürmeyi mümkün hale getirdi.

Pandemi döneminde medikal ürünler ve özellikle cerrahi maske üretimi önemli rol oynadı. İtalyan makine üreticileri bu yeni duruma ayak uydurmak için ne yaptı?

Birçok İtalyan üretici, cerrahi maskelerin ve diğer kişisel koruyucu ekipmanların üretim sürecine dâhil oldu. Bazı şirketler, özel makineler inşa etmek için üretim hatlarını değiştirdi, diğerleri bu tür ürünler için özel makinelerin üretimini artırdı. ACIMIT, web sitesinde bu sektörde faaliyet gösteren üye firmaların veri tabanını kullanıma sundu.

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yeniden önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türkiye tekstil sektörünün önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? İtalyan makine üreticileri için Türkiye’nin öneminden bahseder misiniz?

Bu acil dönemde Türk tekstil sektörünün büyük potansiyel gösterdiğine inanıyoruz. Türkiye, İtalyan tekstil makine üreticileri için en önemli pazarlardan biridir. Ocak-Eylül 2020 döneminde İtalya’nın Türkiye’ye ihracatı 154 milyon Euro’ya (2019’un aynı döneminde +% 44) ulaşarak ülkeyi, İtalyan tekstil makine şirketlerinin lider ticari ortağı haline getirdi.

Tekstil sektörünün eski günlerine dönmesi için hangi adımlar atılmalı?

Covid-19 salgını, iş yapma şeklimizi sonsuza kadar değiştirdi. Ben asla geri dönmeyeceğimize inanıyorum. Tekstil endüstrisi de diğer sektörler gibi Yeni Normal’e uyum sağlamak zorunda kalacak. Tekstil şirketlerinin gelecekte, rekabetçi ortamda tutunabilmek için kendileri ile tedarikçileri ve müşterileri arasındaki mesafeyi kısaltacak teknolojilere, örneğin Endüstri 4.0’a odaklanması gerekecek.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. ACIMIT olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir?

Aşılama kampanyası birçok ülkede başlamış olsa da iş koşullarının 2021 boyunca zor düzeleceğine inanıyorum. Sektörümüz adına konuşacak olursak, pandeminin ilk döneminde ertelenen birçok fuarın iptali, uygun bir yatırım ortamını yeniden tesis etmenin zorluğuna işaret ediyor. Gerçek bir iyileşme için 2022’ye kadar beklememiz gerektiğini düşünüyorum.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS