Itema, Pandemi Sürecinde Dokuma Makinesi Satışlarını Artırdı

Dokuma teknolojilerinin lider markası Itema, pandemi sürecinde çalışanlarına ve ailelerine güvenli bir çalışma ortamı sağlayarak üretimlerine devam etti. Dijital çalışma ve toplantı yöntemlerini kullanan firma, dokuma makineleri satışlarına odaklanarak 2019'a göre yüzde 4 oranında artış kaydetti.

Itema, Pandemi Sürecinde Dokuma Makinesi Satışlarını Artırdı

Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi

Tekstil Teknoloji dergimizin İtalya Özel bölümü için Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde Itema Group’un almış aldığı önlemleri, Türkiye pazarının önemini ve 2021 yılıyla ilgili projelerini anlatan Ghilardi, “Salgın Türk dokuma şirketlerinin, kısa teslimat sürelerine sahip yüksek kaliteli kumaşlar üreterek pazar taleplerine nasıl etkin bir şekilde cevap verebildiklerini ispatlamış oldu. Avrupa markaları için tercih edilen tedarik merkezi olarak ülkenin rolünü güçlendirdi.” dedi.

Öncelikle İtalya’da sektörler pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi çok zor bir süreçten geçiyor. 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Şirketiniz süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası belirledi?

Covid-19 salgınının ağır sonuçları, İtalya’daki tekstil üreticileri tarafından çok erken hissedildi. Mart 2020’de İtalya, özellikle ana İtalyan sanayi sektörünün ve Itema’nın tesislerinin de bulunduğu Lombardiya, dünyada salgının yıkıcı etkilerini yoğun bir şekilde deneyimleyen ilk bölgeler arasında yer aldı. Itema’da çalışanlarımıza ve ailelerine güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için sıhhi protokoller uygulayarak derhal aksiyon aldık. Ayrıca dijital çalışma ve toplantı yöntemlerini de tanıttık. Hızlı ve çabuk reaksiyonumuz, devam eden işlerimizde herhangi bir kesinti olmaksızın ana faaliyetlerimize devam etmemizi sağladı. Bu deneyim sayesinde şirketlerimizin ve çalışanlarımızın güçlendirildiğini ve daha da etkili hale getirildiğini ifade edebilirim. Finansal sonuçlar da cesaret verici oldu. Dokuma makineleri satışlarına odaklanarak 2019’a göre yüzde 4 oranında artış kaydettik. Firmamızın lider konumda yer aldığı, ev tekstili sektörünün – özellikle mobilya, perde ve yatak çarşafı – üretiminde önemli bir artış kaydettiği Türkiye’de firmalar iyi performanslar sergiledi. Bu durum, gelişmiş dokuma teknolojisine yapılan yeni yatırımlara yansıdı.

Bursa’da faaliyet gösteren Berteks Tekstil’deki Itema kurulumu. Önde gelen Türk firması, 1922 yılından bu yana, çok çeşitli teknik tekstiller, güzel ev tekstili, perde, stor, karartma ve döşeme kumaşlarını Itema rapier makinelerinde hem armürlü hem de Jakarlı versiyonda üretiyor.

Tekstil Sektörünün Geleceği Konusunda Fazlasıyla İyimserim”

Pandemi sonrası dönemde tekstil sektöründe ihtiyaç duyulan ürünlerde, üretim modellerinde ve tedarik noktalarında bazı değişiklikler olacaktır. Sektörde ne gibi değişiklikler olacağını düşünüyorsunuz? Şirketler bu değişikliklere ayak uydurmak için hangi önlemleri almalıdır?

Koronavirüs krizinin yarattığı belirsizliklere rağmen tekstil sektörünün geleceği konusunda fazlasıyla iyimserim. Bu sektör, proseslerini büyük ölçüde değiştirerek kendini yeniden keşfetme konusunda inanılmaz derecede yeteneklidir. Birçok dokumacı, Covid-10 acil durumu sırasında ürünlerini yenileyerek ve üretimlerini koruyucu giysiler ve tıbbi kumaşların artan talebini karşılamak için değiştirmeye karar vererek göstermiş oldu. 2020 yılını etkileyen olayların ışığında değerlendirecek olursak; özellikle 2019 yılında Itema uzmanlığının PTMT (eski adıyla Panter) ile birleşmesinden doğan ve teknik tekstillere adanmış Itema bölümü Itematech’in kurulması, ileriye dönük bir karar olduğunu kanıtladı. Itematech’in çok yönlü ve esnek makineleri, yetenekli Itematech ekibinin profesyonel desteği sayesinde yeni kumaşları dokumak için kolay ve hızlı bir şekilde adapte edildi. Dahası, Covid-19 acil durumu, uluslararası şirketleri gelecekte fark yaratmak için belirlenen temel yönleri hızlandırmaya zorladı. Bu yönler, tam olarak Itema’nın odaklandığı; dijitalleşme, sürdürülebilirlik, makine bağlanabilirliği ve öngörücü bakımdır. Müşterilerimiz, dokuma ortağı olarak Itema’yı seçerek yenilikçi ve güvenilir dokuma makinelerini, satış sonrası hizmeti ve piyasanın en iyi fiyat-kalite oranını elde ettiklerini bilirler. Buradaki zorluk, makinenin kendisini ve aynı zamanda müşteriye ilk anlaşma aşamasından kurulumdan sonraki yıllara kadar hizmet etme şeklimizi etkileyen bir dizi gelişmiş dijital çözüm yoluyla katma değer sağlamaktır. Önümüzdeki yıllarda firmaların pazarda başarılı olabilmek için odaklanmaları gereken hedefler bunlardır.

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yeniden önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türk tekstil sektörünün önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye pazarı için yeni projeleriniz veya ürünleriniz var mı?

Türkiye, dünya çapında tekstil üretiminde her zaman merkezi bir rol oynadı ve dünyadaki en büyük beş dokuma makinesi ithalatçısı arasında yer alıyor. Bu, Türkiye’yi ana Pazar ve Itema için son derece önemli hale getiriyor. Türkiye’de Somet, Vamatex ve Sulzer zamanlarından beri varız (bugün Itema, ndr ile birleşti) ve yıllar boyunca yetenekli teknisyenler ve satış yöneticilerinden oluşan yapılandırılmış bir ağ kurduk. Salgın Türk dokuma şirketlerinin, kısa teslimat sürelerine sahip yüksek kaliteli kumaşlar üreterek pazar taleplerine nasıl etkin bir şekilde cevap verebildiklerini ispatlamış oldu. Avrupa markaları için tercih edilen tedarik merkezi olarak ülkenin rolünü güçlendirdi. Itema olarak uzun yıllardan beri Türk dokumacılarla yakın işbirliği içindeyiz. Türk dokumacıların dünya çapında ünlü olduğu, döşemeler, perdeler, havlu ve yatak çarşafları gibi zorlu ve sofistike kumaşları dokuma söz konusu olduğunda tercih edilen dokuma teknolojisi sağlayıcısıyız. Aslında, Itema dokuma makineleri ve bunların rakipsiz çok yönlülüğü ve kumaş kalitesi, Bursa ve Denizli dokuma bölgelerinde uzun süredir fark yaratıyor.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. ITEMA olarak 2021’den beklentileriniz neler? Yeni yatırım yapmayı mı planlıyor musunuz?

2020’nin son çeyreğinde piyasa olumlu yönde hareket ederek önemli iş fırsatları yarattı. Itema, denimden teknik tekstile ve ev tekstiline kadar pek çok sektörde önemli projelere dokuma partneri olarak seçildi. 2021’in sunacağı her pazar fırsatını değerlendirmeye kararlıyız. 2021’e tutarlı bir sipariş birikimiyle girdik, bu da gelecek vaat eden 2021 yılına olumlu bakmamızı sağladı. Stratejik projelerimiz, müşterilerimiz ve paydaşlarımız için değer üretme nihai hedefi olan önemli ve yıkıcı girişimlerle dolu olduğundan, bu bizim için çok önemlidir. İnovasyon, ilk zamanlardan bu yana ana itici gücümüz ve tüm Itema Group’un kurucu unsurlarından biridir. Ve bugün, dijitalleşme ile ayrılmaz bir ikili oldu. Dijitalleşmeden bahsettiğimde, sadece süreçlerimizi ve üretim sahalarımızı daha akıllı hale getirme amacına değinmiyorum – aslında devasa bir sistem üretim yenilemesi olan en son dijital dönüşüm ilkelerini uyguladığımız alana, yani müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için ürün ve hizmetlere de atıfta bulunuyorum. 2021’de, dokuma endüstrisi için yenilikçi ürün ve süreç çözümlerini uygulamaya ve geliştirmeye hazır 60’tan fazla mühendis ve dijital uzmanla tam teşekküllü bir mühendislik laboratuvarı olarak inovasyon merkezimiz Itemalab’ın değişimini de başlatacağız.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS