Canlar Mekatronik, Yeni Yatırımlarla Birlikte İhracat Gelirlerini Arttırmayı Planlıyor

Dünya genelindeki ve Türkiye’deki büyük üreticilere hizmet veren Canlar Mekatronik, teknoloji ve markalaşma çalışmalarıyla dünyanın en iyi firmaları arasında yer alıyor. Firma, gerçekleştireceği yeni yatırımlarla birlikte ihracat gelirlerini bu yıl içerisinde arttırmayı planlıyor.

Canlar Mekatronik, Yeni Yatırımlarla Birlikte İhracat Gelirlerini Arttırmayı Planlıyor

Dünya genelindeki ve Türkiye’deki büyük üreticilere hizmet veren Canlar Mekatronik, teknoloji ve markalaşma çalışmalarıyla dünyanın en iyi firmaları arasında yer alıyor. Firma, gerçekleştireceği yeni yatırımlarla birlikte ihracat gelirlerini bu yıl içerisinde arttırmayı planlıyor.

Canlar Mekatronik, tekstil makine sektöründe global pazarın önde gelenlerinden biri olmayı hedefleyerek çıktığı yolda, yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Tekstil Teknoloji dergimizin bu ay ki sayısında özel olarak işlediğimiz ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ dosyasında yer alması adına, Canlar Mekatronik Genel Müdürü Fethi Özkök ile bir röportaj gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıla dair değerlendirmelerde bulunan Özkök, “Canlar Mekatronik olarak son beş yılda yakalamış olduğumuz pozitif ivmemizi, hız kesmeden sürdürmek en öncelikli hedefimizdir.” dedi.

Canlar Mekatronik için 2020 yılı nasıl geçti, değerlendirir misiniz? Yenilik ve yatırımlarınız oldu mu?

Bilindiği üzere 2020 yılının başında dünyada yaşanan ve hâlâ içinde bulunduğumuz pandemi dönemi tüm sektörleri etkiledi. Koronavirüs salgını ile birlikte tekstil sektöründe de bir süre durdurulan üretim faaliyetleri yeniden başladı. Pek çok işletme kapılarını tekrar açarken pandemi nedeniyle yaşadıkları ekonomik kaybı telafi etme çabasına girişti. 2020 yılının ilk çeyreği, tüm dünya pazarları için yeni yatırım planlarının yapıldığı, üretimlerin otomasyon adaptasyonlarının iyileştirilmesiyle başladı. Firma olarak mevcut siparişlerimizin devam etmesi ve termin sürelerimiz ile birlikte üretimlerimize devam ettik. Yaz döneminde, pandemi sürecinin birinci dalgasının yavaşlaması ile birlikte dünya genelinde tekstile gelen büyük siparişler neticesinde müşterilerimiz, yatırımlarını hızlandırma ve büyütme kararı aldılar. Canlar Mekatronik olarak 2020 yılının Ağustos ayının sonu itibarıyla aldığımız siparişlerimiz ile birlikte geçtiğimiz yılı kapatmış bulunduk.

2020 yılında ihracat yaptınız mı? Yaptıysanız ülkeler, ihracat oranlarınız ve dünya pazarındaki son durumunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Canlar Mekatronik olarak başta dünya tekstil üretiminin büyük bir kısmını karşılayan Asya-Pasifik ülkeleri; Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Vietnam, Tayland olmak üzere Portekiz, İngiltere, Polonya, Özbekistan, Peru, Brezilya, Ekvador, Çin dâhil 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Ciromuzun yaklaşık yüzde 55’lik kısmı ihracat gelirlerimizden oluşuyor.

2021 yılına yönelik planlarınız, yenilikleriniz, hedefleriniz nelerdir?

2021 yılı için öncelikli planlarımız, her türlü duruma karşı mali ve üretim yapımızı hazır tutmaktır. Bu yıla ait gelişmeler sebebiyle öncelikli hedefimiz, mevcut pazarlarımızdaki potansiyelimizi korumak ve arttırmaktı. Ancak önümüzdeki sene gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlar ile beraber ihracat gelirlerimizi arttırmayı planlıyoruz. Buna bağlı olarak da yeni pazar araştırmaları yapıyor ve hedeflerimizi belirliyoruz.

2021 yılı için yurt içi ve dünya genelindeki hedefleriniz hakkında bilgiler verir misiniz?

2021 yılının, mevcut pandemi döneminin gidişatına göre değişkenlik göstereceği kanaatindeyiz. Gelen güzel haberlerden sonra sektördeki olumlu hava geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni bir dalga beklentisiyle belirsizlikleri de beraber getirdi. Canlar Mekatronik olarak 2020 yılında olduğu gibi yurt içindeki pazar payımızı, bir önceki yıla oranla arttırma hedefindeyiz. Mevcut pazarlarımızdaki marka gücümüzle birlikte payımızı arttırmak ve yeni pazarlar oluşturmak, yurt dışı hedeflerimizdendir. Canlar Mekatronik olarak son beş yılda yakalamış olduğumuz pozitif ivmemizi hız kesmeden sürdürmek en öncelikli hedefimizdir.

ITM 2021 Fuarı’nda sunacağınız makineler ve teknolojiler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

ITM 2021 Fuarı, sektörümüzün önemli fuarlarından biridir. Bu sebeple mevcut makine modellerimiz üzerinde yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımızla birlikte düşük tüketimli TECHsmart makinemizin daha çevreci geliştirmeleriyle birlikte sunacağız. Sektörümüzde son beş yılda önemli yer eden TECHsmart modelimizde yapılan geliştirmelerimizin, müşterilerimiz tarafından da beğenileceği kanaatindeyiz.

Röportaj: Z. Seda DEMİRDELEN

Düzenleme: Kübra KARACA

COMMENTS