Dornier’den Öğrencilere Sanal Kariyer Rehberliği

10,9 milyondan fazla öğrenci, Almanya'da yüz yüze dersler yerine evde eğitim alıyor. Okuldan mezun olan 1,8 milyon öğrenci ise kariyer planlaması yerine yönlendirilmeme sorunu yaşıyor. Dornier gibi makine ve tesis üreticisi birçok şirket, sundukları eğitim çeşitliliği sayesinde öğrenci stajlarında pratik, çeşitli ve heyecan verici yönlere odaklanıyor.

Dornier’den Öğrencilere Sanal Kariyer Rehberliği

Kısıtlamalar şu anda bu hedefi altüst ediyor. Ancak aile şirketi olan Dornier, ilgili ve potansiyel stajyerlerinin pandemiden sonraki süre için başvurmalarına izin veriyor. Lindauer Dornier Mesleki Eğitim Müdürü Martin Kaeß, “Durumumuz elverdiği sürece hızlı bir şekilde çok sayıda başvuru sahibine staj imkânı sunmak istiyoruz.” diyor.

Kaeß ve ekibi şimdi bu geçiş aşamasında önemli bir görev üstleniyor. Bölgedeki en büyük staj imkânı sunan firmalardan biri olan Dornier, eğitim atölyesi aracılığıyla düzenlediği sanal turlar yardımıyla, Şubat ayının ortasından itibaren gençleri hem meslek seçimlerinde hem de Koronavirüs salgını sırasında destekliyor.

Kaeß konuyla ilgili şunları söylüyor: “Okul sınıfları ve bireysel öğrencilere şirketimizde bulunan birçok farklı eğitim fırsatını anlamaları için fırsat vermek istiyoruz. Ayrıca bu belirsizlik dönemlerinde onlara kariyer beklentilerini göstererek kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabileceğimizi umuyoruz.”

Staj programına ilk cesaret verici sözler Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin sınır bölgesindeki Seconday School’da Ekonomi Bölümü Başkanı olan ve 9. sınıf öğrencileriyle ilk sanal tura katılan Bay Koerner’den geldi: “Bu sadece korona salgını zamanlarında ‘evde eğitim’ yoluyla okuldan kendini uzaklaştırma meselesi değil, kariyer rehberliği de öğrencilere ulaşmanın yeni yollarını bulmalıdır.”

COMMENTS