EFFE, 3 Yeni Makinesinin Lasmanını ITM 2022’de Yapacak

EFFE Pasha Ram makinesinin 4. Jenerasyonu olan yepyeni bir ram makinesi, yeni üretimine başlanan Buharlama Makinesi ve yakın zamanda detaylarını açıklayacakları yeni bir makinenin lansmanlarını 14- 18 Haziran 2022’de, ITM Fuarı’nda yapmaya hazırlanıyor.

EFFE, 3 Yeni Makinesinin Lasmanını ITM 2022’de Yapacak

EFFE Makine Endüstri Tic. A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Mokanoğlu

1 Haziran 2016 tarihide ITM Fuarı’nda lansmanını yapan EFFE Pasha Ram Makinesi, son 5 yıl içinde büyük bir gelişim sürecinin sonunda 4. Jenerasyonuna ulaştı. Pasha Ram’ın etkileriyle büyüyen EFFE de, yeni makine çeşitleri, mevcut makinelerdeki gelişmeleri, Ar-Ge’si, ihracatı, üretim kapasitesiyle büyük bir yol kat etti. Bugün Türk tekstil makinelerinin en büyük ihracat firmalarından birisi olan EFFE, büyümesine ve gelişimize hız kesmeden devam ediyor.

EFFE, 14- 18 Haziran 2022’de düzenlenecek ITM Fuarı’nda Pasha Ram makinesinin 4. jenerasyonun ve buharlama makinesinin yanı sıra yakında bilgisini paylaşacağı sürpriz bir makinenin de lansmanını yapacak.

Firmanın 2021 yılı değerlendirmeleri, 2022 planları ve güncel durumu hakkında EFFE Makine Endüstri Tic. A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Mokanoğlu sorularımızı yanıtladı.

Effe için 2021 yılı nasıl geçti? Gelişmelerinizi ve yeniliklerinizi anlatır mısınız?

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını sebebi ile 2021 yılında bazı sektörlerde daralmalar ve zor günler yaşansa da, tekstil ve tekstil makineleri sektörünün salgın sonrası değişen ve değişimi süren dalgalanmalardan olumlu etkileneceği düşüncesindeydik. Tekstil üretimi, çoğu zaman coğrafya değiştirse de varlığını sürdürür. Makine imalatçıları olarak en büyük avantajımız, tekstil tedarik merkezlerinin değişmesine hızlı şekilde adapte olabilecek dünya genelinde satış ve servis sonrası hizmetler ağımızın bulunmasıdır. Bangladeş yoğun günler yaşadığında Bangladeş, Mısır yoğun günler yaşadığında Mısır’da faaliyetlerimizi organize edebilecek alt yapıya sahibiz.

Üretim parkurumuzda seri makine imal edebilme dinamiklerini hayata geçirmemiz yoğun talepleri daha hızlı cevaplayabilme becerisi kazandırdı. Bu sayede 2021 yılında daha fazla makine üretebilir ve sevk eder hale geldik.

Effe olarak, dünyada 28 farklı ülkedeki acente ve temsilcilerimizle beraber kendi ihracat rekorumuzu bir kez daha kırdık.

Türkiye tekstil endüstrisi de bizim gözlemlerimize ve rakamlara göre çok verimli ve ihracatta rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Bu sebeple kapasite artırımı yapan ya da yeni kurulan işletmeler de ürün ve hizmetleri ile güven unsuru olan EFFE markasını tercih etiller.

Makinelerinizde yaptığınız yenilikler ve 2021 yılındaki makine ihracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Aslında sadece 2021 yılında değil, bir makinenin lansmanının yapılması ve son kullanıcılar tarafından işletmelerinde kullanılmaya başlaması ile beraber, üretim bandımızdaki makinelerde sürdürülebilir birçok yenileme ve geliştirme çalışmalarımız oldu. Bu yıl Ar-Ge merkezimizde, ürettiğimiz Ram, Sanfor ve Kurutma makinelerimizde yenilikler gerçekleştirdik. Ayrıca ürün gamımıza yeni katılan ancak halen lansmanı yapılmayan Baskı Buharlama makinesi üzerinde de onlarca yeni geliştirme yaptık. Bu doğrultuda, müşterilerimizden gelen talepler ve mühendislerimizin özgün fikirlerini profesyonelce harmanlayarak fiyat – performans avantajı elde edecek tüm uygulamaları gerçekleştirdik.

2022 yılı için planlarınız, yenilikleriniz ve projelerinizden söz eder misiniz?

2022 yılı bizi müthiş heyecanlandırıyor. Bunun sebebi de 2021 son çeyreğinde özellikle yurt dışından aldığımız yüksek sayıda makine talebi ve sipariş. Uzun yıllardır edindiğimiz tecrübelere dayanarak yılın belli dönemlerindeki talep yoğunluklarını değerlendirir ve buna göre stratejiler planlarız. Bu kapsamda 2022 yılı yine yeni rekorların kırılacağı bir yıl olacağı sinyalleri veriyor.

2022 yılı, 2 yeni makine lansmanıyla müşterilerimize katma değer katacak yeni fırsatlar sunmayı planladığımız için çok önemli bir yıl olacak.

ITM 2022 Fuarı’ndaki standınızda hangi makinelerinizi sergileyeceksiniz? Bunların özellikleri nelerdir?

2016 ITM fuarında lanmanını yaptığımız EFFE Pasha Ram makinesinin 4. Jenerasyonu olan yepyeni bir ram makinesi, son kullanıcılarla tanışmak için gün sayıyor. Yaklaşık 1 yıldan bu yana saha testleri devam eden yeni geliştirilmiş uygulamaları, ITM 2022 Fuarı’nda değerli müşterilerimize sunma fırsatına sahip olacağız.

Aynı zamanda baskı teknolojileri ile ilgili olarak, Türkiye’de yine EFFE markasının detaylarda gizli farklarını, üretim bandımıza yeni giren Buharlama makinesi ile sahneye çıkartacağız. Bugüne kadar 3 tane ürettiğimiz ve 2 tanesi de üretim bandında olan Buharlama makinesinin lansmanını da ITM 2022 Fuarı’nda yapacağız.

Fuarda yeni bir makine daha müşterilerin beğenisine sunulacak. Kullanıcılar için çok tanıdık bildik olan bir makineyi, EFFE vizyonu ve üretim anlayışı ile müşterilerimize sunmaya hazırlanıyoruz. İlerleyen günlerde makine lansmanı ile bilgileri paylaşmaya başlayacağız.

ITM 2022 Fuarı ve ITM Fuarları hakkında neler söylemek istersiniz?

ITM Fuarları Türkiye’nin markasıdır. ITM Fuarları bu coğrafyanın rakipsiz markasıdır. Profesyonel iş hayatımda gerek yönetici olarak görev aldığım firmalarda gerekse simdi EFFE bünyesinde bizim için önemi tartışılamaz bir fuardır. 2016 yılında ITM fuarının ilk günü olan 1 Haziran’da EFFE yeni PASHA model Ram makinesinin lansmanını yaptık ve makinemizi kitlelerle tanıştırma sansına sahip olduk. Bu fuardaki lansman başarısı bize ITM Fuarı’nın yerel ya da bölgesel bir fuar değil uluslararası bir fuar olduğunu gösterdi. Avrupa, Rusya ve diğer Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Kuzey Afrika ülkeleri, Asya ve Asya Pasifik ülkelerinin birçoğu ITM Fuarını önemsiyor ve katılım sağlıyor. Bu sebeple EFFE olarak yeni makine lansmanlarımızı yine ITM 2022 Fuarı’nda yapacağız ve tüm hazırlıklarımız bu yönde.

Fuarımızın dünyada yaşanan zor salgın şartları sebebiyle organizatör tarafından ertelenmiş olması da çok doğru bir karardır. Kendilerinin bu yönde aldıkları karar ve gösterdikleri fedakârlık için de teşekkürlerimi iletmek isterim.

Şimdi 2022’de hem ITM Fuarı’nı bu kadar özlemiş şekilde, hem Türkiye’de ve dünyada şartların daha iyi olduğu bir dönemde fuarın kapılarını açmak için büyük heyecan duruyoruz.

 

Özel Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS