EFI Reggiani: Müşteriyi Dinlemek Her Zaman Önceliğimiz Oldu, Buna Devam Edeceğiz

Tekstil baskı sektörünün önde gelen firmalarından EFI Reggiani’nin 2019 yılındaki en büyük yeniliği, devrim niteliğindeki tek geçişli (single- pass) baskı makinesi BOLT’u piyasaya sürmek oldu.

EFI Reggiani: Müşteriyi Dinlemek Her Zaman Önceliğimiz Oldu, Buna Devam Edeceğiz

Tekstil baskı sektörünün önde gelen firmalarından EFI Reggiani’nin 2019 yılındaki en büyük yeniliği, devrim niteliğindeki tek geçişli (single- pass) baskı makinesi BOLT’u piyasaya sürmek oldu.

EFI Reggiani Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adele Genoni ile bir röportaj gerçekleştirdik. Genoni, “Türkiye her zaman kilit pazarlarımızdan biri oldu. 1970’lerden bu yana iki yerel distribütörle iş birliği yapıyoruz ve 130’dan fazla müşteriye hizmet veriyoruz, bunlardan 40 tanesi 1964’ten beri 3’ten fazla üniteye sahip.” dedi.

Geçen yıl, tekstille ilgili önemli faaliyetleriniz neler oldu?

Şu anda pazar için en iyi çözümleri geliştirmeye odaklanıyoruz. En büyük etkimizin tekstil endüstrisine getirdiğimiz single-pass (tek- geçişli) teknolojisi olduğuna inanıyoruz. Barselona’daki ITMA fuarında EFI Reggiani BOLT’u dünyaya tanıttık. Son teknoloji baskı kafası konsepti ve yüksek performanslı mürekkep dağıtım sistemi sayesinde BOLT, 600 x 600 inç başına nokta (dpi) çözünürlükte dakikada 90 metreye kadar baskı hızına sahiptir. 5 ila 30 pikolitrelik damlacık boyutlarında yüksek kaliteli imaj oluşturma özelliğine sahip olan BOLT, aynı zamanda müşterilerin tüm tasarım gereksinimlerini karşılayabilmeleri için üstün kaliteli 600×4.800 maksimum dpi çözünürlükte baskı sağlıyor.

EFI Reggiani BOLT, tekstil endüstrisi dijitalleşmesi için teknolojik dönüşümün özetini temsil ediyor.

Avrupa ve Türkiye pazarında son zamanlarda ne gibi gelişmelere imza attınız?

EFI Reggiani ürünleri, küçük işletmeler ve karmaşık endüstriyel tesisler için yüksek performanslı çözümlerle her türlü talebi karşılayabiliyor. EFI Reggiani, iplik işleminden kumaş baskı ve terbiyeye kadar tüm tekstil prosesi için genel bir çözüm sunuyor. EFI Reggiani, günümüzde makinelerimizin yüksek kalitesi, performansı ve müşterilerimize üstün hizmet sunmasıyla, tekstil müşterileri için analog ve dijital yazıcıların öncü üreticisi, denim boyama hatları, yıkama sistemleri, ağartma vb. gibi ön işlem sonrası makinelerin tek durak noktasını temsil ediyor.

Dijital baskı makineleri pazarına şu anda hangi teknolojik trendleri gözlemliyorsunuz?

Dijital baskı makineleri pazarında şu anda gözlemlediğimiz ana eğilimler üç ana eksenle ilgilidir: 1) Sürdürülebilirlik, bu da daha yeşil üretim süreçleri, daha az su, daha az enerji ve daha az kimyasal tüketimi ile sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş kumaş ve lifler anlamına geliyor. 2) büyük veri yönetimi ve yapay zekâ, dünyanın teknoloji gelişimini, önleyici bakım ve makine öğrenimine doğru ittiği anlamına geliyor. 3) Moda, spor giyim, ev, sağlık, vb. herhangi bir uygulama için teknik tekstillerin ilerlemesi.

Müşterilerinizin dijital baskı makineleri konusunda sizden en çok talep ettikleri şey nedir?

Her zaman çok talepkâr olan pazar, sadece yüksek performans ve kalite sunmakla kalmayıp aynı zamanda güvenilirlik, genel çalışma süresi ve daha düşük çevresel etki sağlayan tekstil üreticilerini ödüllendiriyor.

EFI Reggiani’de, EFI Reggiani TERRA pigmenti ve EFI Reggiani IRIS doğrudan kumaşa süblimasyon gibi bir çözümümüz var. Tüm bu yenilikler verimliliği ve sürdürülebilirliği artırma yönünde ilerliyor.

Türkiye pazarının firmanız açısından önemi nedir ve bu ülkede ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

Türkiye her zaman kilit pazarlarımızdan biri oldu. 1970’lerden bu yana iki yerel distribütörle iş birliği yapıyoruz ve 130’dan fazla müşteriye hizmet veriyoruz, bunlardan 40 tanesi 1964’ten beri 3’ten fazla üniteye sahip.

Türkiye aslında EFI Reggiani’nin ana pazarıdır ve bu hem müşterilerimiz hem bizim tarafımızdan da sürekli yatırımlarla kanıtlanmıştır. Örneğin, geçen Mayıs ayında BDR’nin satın alınması bunun göstergesi. BDR Boya Kimya, endüstriyel dijital tekstil baskısı için önde gelen reaktif inkjet mürekkep üreticisidir. BDR’nin satın alınmasının tekstilde gelecekteki adımlarımız için olağanüstü olacağına, mürekkep ve kimya ile kapasitemizi artıracağına ve tüm EFI tekstil ekosistemine iyi uyum sağlayacağına inanıyoruz. Bu konuda gerçekten heyecanlıyız. Türkiye şüphesiz büyüyen bir pazar ve şimdi orada daha güçlü bir mevcudiyete sahip olduğumuzdan, özellikle satış sonrası ve yedek parça hizmetlerinde, onlarla olan yakınlığımız nedeniyle müşterilerimizle iletişimimizi geliştireceğiz.

Firmanız endüstriyel 4.0 çözümleri talebine nasıl yaklaşıyor?

Endüstri 4.0, başından beri EFI Reggiani için bir öncelik oldu. Bu nedenle, baskı makinelerimiz müşterinin fabrikasına kurulduğunda EFI Reggiani mühendislerinin desteğini kolaylaştırmak için yenilikçi ve uyarlanabilir çok dilli ve çok kültürlü grafik kullanıcı ara yüzü ve uzaktan kontrol sistemleri ile donatıldı. Ayrıca, müşterilerimizin üretim süreçlerini kolaylaştırmak için makinelerimizi fabrika Bilgi Teknolojileri ve lojistik sistemleri ile birbirine bağlama olanağı sunuyoruz.

Bu perspektifle, 2017 yılında EFI Go!’nun lasmanını gerçekleştirdik. Bu uygulama; baskı makinesi operatörlerinin akıllı telefonlarını veya tabletlerini kullanarak birden fazla ve heterojen EFI inkjet baskı makineleri ve işlerin durumunu izlemelerine olanak tanıyor. Uygulama daha fazla esneklik yaratıyor ve kullanıcının daha verimli bir işyeri yaratması ve daha yüksek verimlilik elde etmesini sağlıyor.

Önümüzdeki birkaç yıl için planlarınız neler?

EFI Reggiani, firmanın en önemli iş birimi olan Ar-Ge’de çok çaba harcıyor. Müşteriyi dinlemek her zaman öncelikli yaklaşımımız oldu ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Bu şekilde işlerini daha iyi desteklemek için çözümler geliştiriyoruz. Tam tekstil iş akışı için tedarik zincirinin her bir kesiminde daha düşük çevresel etkiye sahip verimli sistemlerin ve süreçlerin sürekli geliştirilmesi kesinlikle büyük hedeflerimizden biri.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS