ITEMA: Türk Dokumacıların İhtiyaçlarını Özellikle Dikkate Alıyoruz

Dokuma teknolojilerinin lider markası Itema, özellikle R9500 rapier ve A9500 airjet dokuma makinelerindeki gücüyle dikkat çekiyor. Küresel tekstil pazarının her bölgesine ulaşan marka, Türk tekstil endüstrisini ise her zaman ön sıralarda tutuyor.

ITEMA: Türk Dokumacıların İhtiyaçlarını Özellikle Dikkate Alıyoruz

Dokuma teknolojilerinin lider markası Itema, özellikle R9500 rapier ve A9500 airjet dokuma makinelerindeki gücüyle dikkat çekiyor. Küresel tekstil pazarının her bölgesine ulaşan marka, Türk tekstil endüstrisini ise her zaman ön sıralarda tutuyor.

Türk tekstilcilerle güçlü bir ilişki halinde olan marka, Türkiye pazarından çok olumlu geri dönüşler alıyor. Güçlü pazarlama ve satış sonrası hizmet sonucunda Türk pazarında binlerce çalışır halde Itema makinesi bulunuyor.

Tekstil Teknoloji dergimizin İtalya Özel bölümü için Itema Group Satış ve Pazarlama Direktörü Christian Straubhaar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Firmanız için 2019 nasıl geçti, 2020 için planlarınız nelerdir?

Tekstil makineleri pazarının bir dizi makro ve mikroekonomik, politik dinamiklere maruz kaldığı bir yılda, öngörülü üretim planları, yıllar boyunca geliştirilen ve uygulanan ticari ve finansal stratejiler sonucunda tüm ana pazarlarda istikrarlı bir pozisyonda kalmayı başardık. 2019’da tekstil makineleri pazarı özellikle Türkiye ve Çin gibi büyük pazarlarda ciddi bir ekonomik yavaşlamadan etkilenmiş olmasına rağmen, Itema olarak önemli görüşmeleri sonuçlandırmayı başardık.

2020 yılı kayda değer bir kademe atlama ile başladı. Alanının en iyisi olan Itema dokuma teknolojisine yönelik giderek artan talep, siparişlerimizde çok sayıda artışa yol açarak yeni yıla ait oluşacak netice için bizlerde inançlı ve pozitif bir hava oluşturdu.

Türkiye pazarı firmanız için ne kadar önemli ve burada ne kadar iş yapılıyor?

Genel olarak konuşacak olursak, Türkiye dokuma makineleri açısından dünyada ilk 5 pazardan biri. Sadece Itema’yı düşünecek olursak, Türkiye pazarı ilk 3’ümüzde yer alıyor. Bu nedenle, en gelişmiş rapierli dokuma, airjet ve projektilli dokuma makinelerini hizmete sunmakla kalmayıp aynı zamanda kendini işine adanmış teknisyenlerden oluşan yetenekli ekibimiz aracılığıyla hızlı ve verimli bir satış sonrası teknik servis sağlayarak Türk dokumacıların ihtiyaçlarını özellikle dikkate alıyoruz. Itema dokuma makineleri, ülkenin Bursa’dan Denizli’ye, Adana’dan Kahramanmaraş’a kadar tüm ana tekstil bölgelerinde başarıyla çalışıyor.

Tekstil makineleri endüstrisinde şu anda hangi trendleri görüyorsunuz?

Sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve kumaş kalitesi asla modası geçmeyecek kavramlardandır.

Bu kavramlar, günümüzün, dokuma makineleri endüstrisinin ana itici güçleridir ve Itema’da, yeniliklerimizi bu kriterlere göre ürettiğimiz makinelere mükemmel şekilde uyan somut çözümlerle entegre ederek aynı yöne ilerliyoruz.

Itema, gerçekten de gerçek bir sürdürülebilir yeniliği iSAVER®’ı, geliştirebilen dokuma endüstrisindeki tek üreticidir. Endüstride benzersiz olan Itema Rapier R9500-2-denim üzerinde donatılmış iSAVER®, önemli miktarda hammadde ve su tasarrufu sağlayarak sürdürülebilir dokumada yeni bir standart oluşturdu ve sol taraftaki çözgü ve atkı ipliklerini tamamen ortadan kaldırdı.

Ayrıca, dokuma fabrikaları hammadde atıklarını en aza indirgemek, maliyet tasarrufu ve iş yükünü en üst düzeye çıkarmak için üretim süreçlerinin izlenmesinde giderek daha fazla yoğunlaşıyorlar. Makine parkuru yönetimi yazılımlarının giderek tüm tesisin uzaktan kontrolüne imkân vermesi talep ediliyor. Itema, iPCAGER adlı yepyeni bir tesis yönetim sistemi geliştirdi. Bu sistem bir masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefona, dokuma odasında kurulu tüm Itema dokuma makineleri ile ilgili üretim verilerini getiriyor.

Sonuncu, fakat bir o kadar da önemli bir nokta da, aşina olunan Itema dokuma teknolojisinin mükemmel kumaş kalitesini her daim sunabilmek için atkı ipliği transfer sistemlerimizi hiç bıkıp usanmadan yenileme çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Şirketiniz makinelerinde kalite iyileştirmelerini sağlamak için nasıl çalışıyor?

Vizyonumuzda kalite esastır, kökenlerimize dayanır ve pazarda sürekli olarak yeni standartlar belirlemek için çıtayı yükseltmeye çalışıyoruz. Müşterilerimizden gelen geri bildirimleri ve girdileri topluyor ve değerlendiriyoruz. Ar-Ge, Teknik ve Ürün Bakım ekiplerimiz tekstil, endüstriyel ve elektronikteki son trendlerin derinlemesine analizini yapıyor ve yürütüyor. Satın alma departmanımız sertifikalı tedarikçilerimizden en iyi şekilde yararlanmak için en zorlu prensipleri uyguluyor ve üretim tesislerimiz dünya çapındaki müşterilerimize en yüksek kalite standartlarını ve mümkün olan en kısa teslim sürelerini sağlayabilmek için en gelişmiş Endüstri 4.0 ilkeleri ile çalışıyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS