Elif İplik’ten Brückner Ram Makinelerine Yatırım

İplik, örgü ve boyahane işletmeleri ile Türk tekstil sektörünün lider firmaları arasında yer alan Elif İplik, üretim kapasitesini arttırmak için Brückner ram makinelerine yatırım yaptı.

Elif İplik’ten Brückner Ram Makinelerine Yatırım

Hayri Taşdemir, Elif İplik Grubu Genel Müdürü 

1999 yılında kurulan Türk tekstil şirketi Elif iplik, önceleri iplik üretimine ve tekstil hammaddesi ticaretine odaklandı. Firma daha sonra portföyüne örme fabrikalarını ekledi. Sürekli büyümeye ve gelişmeye devam eden Elif İplik Grubu, şimdilerde Türk tekstil sektörünün öncülerinden biri konumunda bulunuyor. Elif İplik, 2017 yılında kendi boyama ve terbiye tesisini kurarak büyüdü. Günlük yaklaşık 40 ton kumaş üretimi yapan firmanın, kurulduğu günden itibaren birçok yeni makineye yatırım yapması gerekiyordu.

Elif İplik önemli yatırım hacmi nedeniyle, iki adet Brückner’den iki adet de yerel bir üreticiden ram makinesi almaya karar verdi. 2018 yılından bu yana boyama ve terbiye işlemlerini başarıyla yürüten Elif İplik’ te yeni hatların tamamı yana üretim yaptı. Bu sayede Elif İplik iki ram makinesi üreticisinin ürünlerini doğrudan karşılaştırma imkânı buldu.

Elif İplik Birçok Avrupa Ülkesine İhracat Yapıyor

Elif İplik uzun süredir sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda İtalya, Fransa, Portekiz, İspanya, Polonya ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesine de ihracat yapıyor. Ayrıca Rusya, Brezilya, Arjantin gibi uluslararası pazarlarda ve Tunus, Fas, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerinde de fazlaca müşterisi var. En son 2020’nin sonunda günlük ilave 10 ton tekstil üretimi yapması gereken Elif iplik’in üretim kapasitelerini arttırmak için yeni ayarlamalar yapması gerekiyordu. Bu nedenle yeni ram makinesi alımı tekrar gündeme geldi.

Elif İplik, son 2-3 yılda Brückner hatlarını diğer iki yerli makineyle özellikle kalite, enerji verimliliği, kullanım kolaylığı, bakım ve üretkenlik açısından karşılaştırmaya yetecek kadar zaman buldu. Belli bir fiyat farkına rağmen Elif İplik, Brückner hattı almaya karar verdi. Bir Brückner makinesinin sunduğu avantajlar  oldukça net: Hem Brückner çalışanları hem de Brückner Türkiye mümessili Inter Tekstil’in çalışanları, en başından beri sürekli olarak müşterilerinin yanında oldu ve onları sözleri ve eylemleriyle destekledi.

Hatların devreye alınması sırasında Elif İplik’teki tüm işletme ekibi kapsamlı bir şekilde eğitildi ve hattın işletmesi için çeşitli eğitimler gerçekleştirildi. Daha sonra Brückner, müşteriye temizlik ve bakım konusunda düzenli olarak destek verdi ve makine parametrelerinin optimum ayarı için teknolojik ipuçları verdi. Brückner, ram makineleri ile enerji maliyetlerinden tasarruf edebileceği, daha kısa sürede daha fazla üretim gerçekleştirebileceği ve yüksek kumaş kalitesi elde edilebileceği konusunda Elif İplik’ i ikna etti.

Elif İplik Grubu Genel Müdürü Hayri Taşdemir, şirketinin uzun vadede başarılı olmasını istiyor. Taşdemir, “Bizim için en önemli şey geniş üretim kapasitesi, yüksek ürün kalitesi ve esneklik. Müşterilerin ihtiyaçları sürekli değişiyor. Sektörde rekabetçi kalabilmek için müşterilerimizin taleplerine anında cevap verebilmemiz gerekiyor. Brückner ve Inter Tekstil ile kesinlikle doğru ortakları seçtik.” diyor.

COMMENTS