Erka Kumaşçılık, Dokuma Yatırımında Itema’yı Tercih Etti

72 adet dokuma makinesi yatırımı yapan Erka Kumaşçılık, tam kapasite ve randımanla çalışan dokuma işletmesinde aylık yaklaşık 800.000 metre ham kumaş üretimi yapıyor.

Erka Kumaşçılık, Dokuma Yatırımında Itema’yı Tercih Etti

Erka Kumaşçılık San. Tic. A.Ş., 1960 yılından bu yana tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. 2004 yılında kumaş satışına başlayan Erka, günümüzde Türkiye’de faaliyet gösteren sayılı entegre firmalardan birisi. Tüm hazır giyim sektörü için pamuk, polyester, keten, tencel, viskon ve bu elyaflar karışımlı kumaş üreten firmanın 2017 yılında yaptığı boyahane yatırımı ile yıllık boyalı kumaş üretimi 20.000.000 metreye ulaştı. Erka Kumaşçılık, 2021 yılı itibariyle de sektörün yaşadığı tüm zorlu süreçlere rağmen yıllardır hayalini kurduğu dokuma üretimine başladı. Bunun için 72 adet dokuma makinesi yatırımı yapan firma, Bursa Demirtaş OSB’de 5000 mt² kapalı alana sahip tam kapasite ve randımanla çalışan dokuma işletmesinde aylık yaklaşık 800.000 metre ham kumaş üretimi yapıyor.

Erka Kumaşçılık Kurucu Ortağı İrfan Boran dergimize firma ve yeni dokuma makineleri yatırımları ile ilgili bilgi verdi.

Üretimini yaptığınız ürünler ve özellikleri nelerdir?

Firmamızda üretilen kumaşlar arasında gömleklik, pantolonluk ve diğer dış giyim kaliteler mevcuttur. Yıllık 20 milyon metre kumaş satışı gerçekleştiren firmamızın, İçerik olarak ise tüm hazır giyim sektörü için pamuk, polyester,  keten, tencel, viskon ve bu elyaflar esaslı karışımlı kumaş üretimleri yapmaktadır.

 Üretimde öncelik verdiğiniz konular nelerdir?

Sürekli öğrenen, yeni teknolojilere, yeni üretim tiplerine, farklı ve yenilikçi çözümlere,  değişimlere açık bir işletme olmayı hedefliyoruz. Sektörümüzde güvenilir, başarı odaklı ve müşteri odaklı bir firma olarak tanınıyoruz.

Üretim tesisiniz ve kapasiteniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bursa Demirtaş OSB’de 5000 mt² kapalı alana sahip tam kapasite ve randımanla çalışan işletmemizde, aylık yaklaşık 800.000 metre pamuk, pamuk polyester, keten, tensel, viskon ve bu elyaflar karışımlı gömleklik ve pantolonluk ham kumaş üretimleri yapılıyor. Bursa dokuma tesisimizde üretilen kumaşlarımız yine firmamızın iştiraki olan Çerkezköy OSB sınırları içerisinde yer alan yıllık 20 milyon metre boyama gücüne ve 16.000 mt²‘lik kapalı alana sahip tesisimizde yapılan boya terbiye işlemlerinin ardından İstanbul merkez ofis ve depomuzdan satışa sunuluyor. Teknoloji yatırımı yaparken üretimdeki tüm ihtiyaçları, işletme verimliliğini, ürün kalitesini ve tüm bunların sürdürülebilirliğini göz önünde bulundururuz

Yeni dokuma yatırımınızdan söz eder misiniz?

Dokuma üretimimizde işletmenin genel tüm ekipmanlarının kaliteli olmasına, üretime destek olmasına, güvenilir, verimli, kaliteli kumaş üretebilecek düzeyde olmasına öncelik veriyoruz. Teknoloji yatırımlarımızda tercihlerimizi de bu yönde kullanıyoruz.  Bu doğrultuda, fason kumaş üreticimi yaptığımız dönemde Itema ile işbirliği yaptık. Bu işbirliğimizden edindiğimiz olumlu tecrübelerimiz doğrultusunda, yeni dokuma yatırımımızı da Itema’dan yana kullandık. Bu doğrultuda, 2021 yılında aldığımız dokuma makinelerinde tercihimiz Itema oldu.

Röportaj: Z.Seda Demirdelen

 

COMMENTS