“Ev Tekstili Alanında Türkiye’de Beklenmedik Bir Talep Artışı Yaşadık”

Toyota Operasyon Direktörü Markus Lichtenstein pandemi nedeniyle küresel tedarik zincirlerinin bozulduğunu, tekstil üretiminin belirli ölçülerde Asya’dan Avrupa’ya kaydığını söyledi. Lichtenstein, “Özellikle ev tekstili alanında Türkiye'de beklenmedik bir talep artışı yaşadık.” dedi.

“Ev Tekstili Alanında Türkiye’de Beklenmedik Bir Talep Artışı Yaşadık”

Toyota Industries tekstil makinelerini, yıllar içinde biriken teknolojik uzmanlıkla geliştirdiğinden, yüksek güvenilirliği ve üretkenliği nedeniyle dünya çapındaki müşterilerden büyük övgü alıyor. Özellikle amiral gemisi hava jetli dokuma makinesi, sektördeki en yüksek paya sahip.

Dokuma ve eğirme makinelerinde lider üreticilerden biri olan Toyota Industries, sürekli olarak “kaizen” = sürekli iyileştirme ilkesine dayalı yeni teknolojik çözümler üzerine çalışıyor. Toyota’nın amacı; olağanüstü kalite, maksimum esneklik ve üretkenliğe yönelik artan talebi karşılamak.

Markus Lichtenstein , Toyota Operasyon Direktörü

“Pandemi Süreci Toyota İçin Kötü Geçmedi”

Toyota Operasyon Direktörü Markus Lichtenstein ile Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Dokuma Özel Bölümü’ için röportaj gerçekleştirdik. Lichtenstein’a ilk olarak tüm dünyayı etkileyen pandemi krizinin Toyota’ya etkilerini sorduk. “Covid-19 salgını şu ana kadar Toyota için beklendiği kadar kötü geçmedi.” diyen Lichtenstein, “Yerleşik küresel tedarik zincirlerinin bozulması ve küreselleşmeden uzaklaşan genel bir eğilim nedeniyle, tekstil üretimi belirli bir ölçüde Asya’dan Avrupa’ya kaymıştır. Özellikle ev tekstili alanında Türkiye’de beklenmedik bir talep artışı yaşadık.” ifadelerini kullandı.

Dokuma makineleri sektöründe son dönemde; artan sensör teknolojisi uygulaması, mekanik dişliler ile hareket iletme yerine servo motorlar ve verilerin akıllı kullanımı gibi trendleri gözlemlediklerini söyleyen Markus Lichtenstein, bu özellikler sayesinde makinelerin insan müdahalesi olmadan kendisini düzenleyebildiğini dile getirdi. Lichtenstein, düşük enerji tüketiminin ise tekstil endüstrisinde her zaman geçerli bir trend olduğunu vurguladı.

Müşterilerinin gereksinimlerinin genelde aynı kaldığını hatırlatan Lichtenstein, bu gereksinimleri şöyle sıraladı: Düşük üretim maliyetleri, maksimum üretkenlik ve esneklik.

“Pandemi Kontrol Altına Alındığında Daha Fazla Büyüme Bekliyoruz”

Türkiye sadece üretim hacmi ile değil, aynı zamanda kumaş kalitesi, yaratıcılık ve yerel bilgi birikimi açısından da yadsınamaz bir şekilde dünya çapındaki en büyük tekstil pazarlarından biri. Türkiye’nin tekstil sektörü açısından önemini sorduğumuz Markus Lichtenstein şu cevabı verdi. “Diğer önemli pazarlarla birlikte Türkiye, batı yarım kürede tekstil üretimi için önemli pazarlardan biri haline geldi. Siyasi ve ekonomik durum istikrarlı kaldığı sürece, bu eğilimin önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edeceğine kuvvetle inanıyoruz.”

Birkaç yıl önce Toyota, Türkiye bu önemli fethetmek için yeni bir yaklaşım başlattı ve Air-Jet teknolojisinde Türkiye’de bir numaralı konuma ulaştı. Toyota’nın stratejisi bu konumu, daha da desteklemek olacak.

Sürekli olarak yeni çözümler üzerinde çalışmaya odaklanan Toyota, pandeminin etkilerinin devam ettiği 2021 yılında şu ana kadar elde ettiği sonuçlardan oldukça memnun. Lichtenstein, “Pandemi yakın zamanda kontrol altına alındığında daha fazla büyüme bekliyoruz.” dedi.

“ITM’den Beklentimiz Her Zaman Yüksek”

Toyota Industries, tekstil makine üreticilerinin merakla beklediği ve 14-18 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan ITM 2022 Fuarı’nın da önemli katılımcılarından biri. Fuar için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Lichtenstein, “Türkiye dünyadaki en önemli pazarlarımızdan biri haline geldiği için ITM’den beklentimiz her zaman yüksek.” diye konuştu.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS