Heimtextil 2023 Fuarı’nda Türk Firmalara Yoğun İlgi

Ev tekstili sektörü için dünyanın önemli fuarları arasında bulunan Heimtextil 2023, 10-13 Ocak 2023 tarihlerinde Almanya’da düzenlendi. Fuarlara katılan Türk firmalar yoğun ilgi gördü.

Heimtextil 2023 Fuarı’nda Türk Firmalara Yoğun İlgi

2023 yılının trendlerin belirlendiği, dünyanın çeşitli yerlerinden profesyonel alıcıların, tasarımcıların, stilistlerin ve basın mensuplarının da yer aldığı Heimtextil 2023 Fuarı’nda; havlu, bornoz, nevresim, perde, döşemelik kumaş, duvar kâğıdı, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünlerinin yanı sıra teknoloji ürünleri ve makineler sergilendi.

Fuar, dört gün boyunca 129 ülkeden 44.000 ziyaretçi ve 2400 katılımcıyı ağırladı. Fuara, en yoğun katılım gösteren ülkeler arasında; Çin, Hindistan, Türkiye, Pakistan, İtalya, Almanya, İspanya, Portekiz, Fransa ve İngiltere yer aldı. En çok ziyaretçinin geldiği ülkeler ise; Almanya, Türkiye, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, Pakistan, Hindistan ve Yunanistan oldu.

Türkiye, Heimtextil’e yaklaşık 315 firmayla katıldı

Türk ev tekstili firmalarının sürdürülebilir kumaşlardan perdelere, nevresimden banyo tekstiline kadar sergilediği ürünler, ziyaretçilere tanıtıldı. Türkiye, fuara 315 firmayla katılarak en yüksek stant oranına sahip üçüncü ülke konumuna ulaştı. Türkiye’den gelen firmaların, 116’sı Bursa’dan, 79’u Denizli’den katılım gerçekleştirdi. 100’ün üzerinde Denizlili firma da fuarda ziyaretçi olarak bulundu. Ayrıca, Denizli İhracatçılar Birliği’nin ‘Turkish Towels’ markasıyla yedinci kez katılım sağladığı fuarda, Türk havlusu ziyaretçilerin beğenisini topladı.

“Türkiye’den gelen firmaların dörtte biri Denizli’den”

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Denizli İhracatçılar Birliği  (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise Denizli binlerce yıldır ticaretin önemli noktası olan ve ilk ihracatını da tekstil sektöründen yapan bir kent olduğunu belirtti. Memişoğlu; “Tarihten aldığı güç sayesinde geleceğe de emin adımlarla yürüyen Denizli, 2023 yılında da Heimtextil Fuarı’nda güçlü bir katılımla temsil ediliyor. Bu değer, şehrimiz için Heimtextil tarihinde yeni ve önemli bir gelişme. Bu da demek oluyor ki Türkiye’den fuara gelen firmaların dörtte biri Denizli’den katılım sağlıyor.” dedi.

BTSO, 100 kişilik heyetle fuarda dikkat çekti

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında yaklaşık 100 kişilik heyetle fuarda dikkat çekti. Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ev tekstili sektörünün ürettiği katma değerle ihracatta önemli bir yere sahip olduğu söyleyerek ihracat birim fiyatı 8 doları aşan ev tekstilinin 2023 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefi olduğunu belirtti.

 

 

 

COMMENTS