H&M Yeni Koleksiyonunu We aRe SpinDye İşlemiyle Boyadı

H&M’nin en yeni İnovasyon Hikayeleri koleksiyonu olan Color Story, We aRe SpinDye işlemiyle boyanan yeni tasarımlardan oluşuyor.

H&M Yeni Koleksiyonunu We aRe SpinDye İşlemiyle Boyadı

We aRe SpinDye CEO’su Andreas Andrén, “Bu dönüm noktası, moda markaları arasında renge daha fazla odaklanmayı ve geleneksel işlemlerle tekstilleri boyarken ortaya çıkan olumsuz çevresel etkilere ilişkin artan bir farkındalığı temsil ediyor.” dedi.

We aRe SpinDye, 2016 yılında kaynak verimli bir boyama işlemini tanıtmıştı. Bu işlem ile ekstrüzyon öncesinde renk pigmentleri ve geri dönüştürülmüş polyester kütlesinin birlikte eritilmesiyle homojen renkli iplikler su kullanılmadan oluşturuluyor.

Daha da önemlisi, olağanüstü kaynak verimliliği ve çok az telef için tek bir iplik kaynağından birden fazla kumaş yapılabiliyor.

Su Tüketimi Yüzde 75, Kimyasal Tüketimi Yüzde 90 Azalıyor

Şirketin teknolojisi sayesinde; tekstil ürünleri boyamasında kumaşın geleneksel su boyamasına kıyasla su tüketimi yüzde 75 ve kimyasal tüketimi ise yüzde 90’a varan oranda azaltılıyor.

Andrén, “Moda endüstrisindeki daha fazla şirketin tekstilleri boyarken ortaya çıkan olumsuz çevresel etkilere dikkat etmesi gerçeği, We aRe SpinDye’ın başından beri en büyük itici gücü oldu. We aRe SpinDye, tüm varlığını tekstil üretiminde boyama işleminin ne kadar kaynak yoğun olduğunu vurgulamaya adadı. Bu daha fazla ilgilenilmesi gereken küresel bir sorundur. Kaynakları verimli kullanan boyama yöntemimizle hairka kreasyonlar yaratmanın mümkün olduğunu gösteren yılların öncü ve cesur tasarımcılarla çalışmak olağanüstüydü. ” ifadelerini kullandı.

Her Yıl Kumaşları Boyamak İçin 9 Milyar Metreküp Su Kullanılıyor

Raporlar, tek başına boyamanın bir giysinin ömrü boyunca tüketilen kaynakların neredeyse yüzde 24’ünü oluşturduğunu gösteriyor. Giyim endüstrisi her yıl kumaşları boyamak için dokuz milyar metreküp su ve 168 milyon ton işlem kimyasalı kullanıyor.

Andrén, “Biz şimdi SpinDye olarak 2021’in sektördeki daha fazla markanın kaynak verimli boyama prosedürleri söz konusu olduğunda mevcut alternatiflere dikkat edeceği bir yıl olacağını umuyoruz. Islak boyama kullanmanın zararlı modelini terk etmeye; bunun yerine, tekstil dünyasına modern ve daha sürdürülebilir bir boyama yöntemi seçmeleri için ilham vererek örnek olmaya inanıyoruz. Elyaf yapılırken aynı anda elyafa renk pigmentleri ekleyerek ıslak boyamadan tamamen kurtulabilirsiniz. Bu sayede hem su, kimyasallar hem de CO2 minimuma indirilebilir.” diye konuştu.

COMMENTS