Ralph Lauren Pamuk Boyamada Devrim Yapıyor

Ralph Lauren Corporation, moda endüstrisinin pamuğu renklendirme şeklini değiştirecek devrim niteliğinde bir boyama platformu olan Color on Demand'ı tanıttı. Bu yeni platform, her zamankinden daha sürdürülebilir, daha etkili ve daha hızlı özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Ralph Lauren Pamuk Boyamada Devrim Yapıyor

Şirket, dünyanın ilk ölçeklenebilir sıfır atık su pamuk boyama sistemini sunma arzusuyla çok aşamalı bir sistem olan Color on Demand’ı kurdu.

Color on Demand Su Tasarrufu Sağlıyor

Her yıl trilyonlarca litre su tek başına kumaş boyama için kullanılıyor ve bu da dünyadaki atık suyun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu arıtılmamış atık su inanılmaz derecede kirletici oluyor ve geleneksel olarak suyu yeniden kullanılabilir hale getirmek için titiz, uzun ve maliyetli bir arıtma gerektiriyor.

Pamuk boyamanın neden olduğu su kıtlığı ve kirliliğin giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanan Color on Demand, boyama işleminden gelen tüm suyun geri dönüştürülmesini ve yeniden kullanılmasını sağlayacak ve dünyanın ilk ölçeklenebilir sıfır atık su pamuk boyamasını kuran bir dizi teknolojiden oluşan yeni bir sistemdir.

Color on Demand, su tasarrufuna ek olarak, pamuk boyama işleminde kullanılan kimyasalların, boyanın, zamanın ve enerjinin miktarını önemli ölçüde azaltıyor. Dahası, Color on Demand sektörde ilk kez; sadece başlangıçta değil, ürün imalatının herhangi bir noktasında pamuğu renklendirmenin daha verimli ve sürdürülebilir bir yolunu sunuyor. Bu, ürün renk kararları vermek için önemli ölçüde daha kısa teslim süreleri sağlıyor.

Halide Alagöz, Ralph Lauren Ürün ve Sürdürülebilirlik Departmanı Başkanı

Color on Demand, pamuğun boyanmasının çevresel etkisini önemli ölçüde azaltıyor

Ralph Lauren Ürün ve Sürdürülebilirlik Departmanı Başkanı Halide Alagöz, “Geleneksel renkli boyama, endüstrimizdeki en kirletici uygulamalardan biri ve küresel bir marka olarak, ölçeklenebilir bir çözüm yaratma ihtiyacının farkına vardık. Color on Demand, pamuğun boyanmasının çevresel etkisini önemli ölçüde azaltıyor ve ek bir fayda olarak, envanteri daha iyi dengelememizi ve özelleştirilmiş tüketici taleplerini her zamankinden daha hızlı karşılamamızı sağlayacaktır. ” dedi.

Ralph Lauren, çığır açan yaklaşımını uygulamak için, malzeme biliminde bir lider olan Dow da dahil olmak üzere kendi alanlarında önde gelen dört yenilikçiyi bir araya getirdi. Bunlardan biri; giysi boyama ve yakın döngü su arıtma sistemlerinde yüksek uzmanlığa sahip, giysi ve kumaş terbiye için sürdürülebilir çözümlerde lider olan Jeanologia, diğeri tekstil boyaları ve kimyasalları konusunda uzmanlaşmış küresel bir kimya şirketi olan Huntsman Textile Effects, dördüncüsü ise renklendirme işleminin her aşamasını yeniden tasarlamak ve pamuk boyama için daha sürdürülebilir ve verimli bir sistem oluşturmak için bu ortak misyona katılmak üzere dağıtma ve karıştırma çözümlerinde küresel bir teknoloji lideri olan Corob’dur.

Ralph Lauren, Color on Demand’ın ilk aşamasının bir parçası olarak, Dow tarafından pamuklu tekstiller için geliştirilen bir ön işlem çözümü olan ECOFASTTM Pure Sustainable Textile Treatment’ın kullanımını optimize etti.

ECOFASTTM Pure, mevcut boyama ekipmanıyla kullanıldığında, geleneksel pamuk boyama işlemlerine kıyasla yüzde 40’a kadar daha az su, yüzde 85 daha az kimyasal, yüzde 90 daha az enerji ve karbon ayak izinde yüzde 60 azalma sağlıyor. Süreci tedarik zincirine entegre eden Ralph Lauren, bu teknolojiyi kullanarak ürettiği ürünleri ilerleyen aylarda piyasaya sürecek.

COMMENTS