“IGM 2022’de Hız ve Verimliliği Arttıracak Ürünlerimizi Ön Plana Çıkardık”

Fermuar, düğme, çıt çıt ve plastik aksesuar üretimi yaparak yüksek kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti anlayışı benimseyen YKK firması, 80 yıllık sektör tecrübesine sahip.

“IGM 2022’de Hız ve Verimliliği Arttıracak Ürünlerimizi Ön Plana Çıkardık”

Gökçen Kaya, YKK firmasının Pazarlama Bölüm Sorumlusu

IGM 2022 katılımcılarından olan YKK firmasının Pazarlama Bölüm Sorumlusu Gökçen Kaya, pandemiyle birlikte yaygınlaşan doğal kaynakların daha az tüketimi ve üretimde geliştirdikleri yeniliklerden bahsederek sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

27.kez kapılarını açan IGM 2022’nin sektör için önemini değerlendirir misiniz?

IGM Fuarı, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirmesi açısından oldukça büyük önem arz ediyor. Pandemiden sonra IGM 2022, yurt içinde katıldığımız ilk fuar olması açısından bizim için değerli. Hem mevcut hem de yeni müşterilerle temas kurma hususunda IGM 2022 Fuarı’nı bir fırsat görerek katılım sağladık.

IGM 2022 Fuarı’nda ön plana çıkardığınız ürünler neler?

Biz YKK olarak ürettiğimiz birleştirici ürünlerden olan düğme, fermuar, bebek çıtçıtlı gibi aksesuarları ve üretimde verimliliği arttıracak makine ve ekipmanlarımızı IGM 2022 Fuarı sayesinde tanıttık. Bu makine ve ekipmanlar, YKK’nın Hadımköy’deki Teknik Grup Merkezi’nde Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanarak yüzde yüz yerli olarak üretiliyor. Özellikle pandemi sonrası doğal kaynakların kullanımını azaltmak hepimiz için çok önemli hale geldi. Geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirdiğimiz ürünlerle doğal kaynakların kullanımını azaltmayı hedefledik. Natulon fermuar, organik içerikli hammaddeden üretilen düğmeler, tekrar sökülüp takılabilen ileri dönüşüme uygun vidalı düğmeler gibi birçok ürünü bu çalışmalar sonucunda gerçekleştirdik.

Dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim üreticilerinden biri olan Türkiye ne yazık ki konfeksiyon ve hazır giyim makineleri alanında yoğun şekilde dışa bağımlı. Bu konu ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

Biz YKK olarak makine geliştirmek anlamında teknik grubumuzun çalışmalarına önem ve öncelik veriyoruz. Merkezde bütün tasarım ve üretimler gerçekleştiriliyor. Bence IGM 2022 Fuarı’nda özellikle yabancı ve yerli ziyaretçilerin bu kadar yoğun olması, yerli teknoloji ve imalat hızının avantaj haline gelmesinden kaynaklanıyor.

COMMENTS