İskur Trützschler TC 19i Ünitesinden Memnun Kaldı

Önde gelen Türk iplik üreticisi İskur, TC 19i ünitelerinin muadili olan en son yüksek performanslı tarak makinesine kıyasla daha az fireyle yüksek üretim ve daha sabit kalite sunduğunu açıkladı. Bu sonuç, birkaç ay süren yoğun ve birebir testlerden sonraki son değerlendirmedir.

İskur Trützschler TC 19i Ünitesinden Memnun Kaldı

Soldan sağa: Ahmet Kapuçam, İskur Teknik Müdürü, Muhammed Yousuf, Trützschler Teknisyeni, Mehmet Açan, İskur Üretim Tesisi Müdürü, Hakan Karagöl, İskur Genel Müdürü, Mehmet Doğan, Trützschler Teknisyeni.

İskur Grup Genel Müdürü Hakan Karagöl, “Bir sonraki projemizin yatırımında bilinçli bir karar vermek istediğimiz için tesislerimizde TC 19i’nin rakip tarak makinesi ile karşılaştırmasını sağladık.” dedi. Amaç, mümkün olan en iyi kalite ve işletme maliyetleri ile mümkün olan maksimum üretimi elde etmekti. İplikten kumaşa maliyet karşılaştırması ve kalite analizi temelinde İskur, eğirme hazırlık hattında artık Trützschler lehine düşünüyor.
Aylarca yapılan karşılaştırmalı testlerden sonra, TC 19i ünitesinin daha iyi performans ve kalite ortaya koyduğu tespit edildi. Rakip tarak makinesinin sürekli olarak elden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna varıldı. Son denemeler 2022’nin başında gerçekleşti. İlk denemede her iki makine de pamuk ve pamuk geri dönüşüm karışımından yapılmış Ne 6,5 rotor ipliğinin üretimi için 180 kg/saat hızında çalıştı. Her iki rakip de karşılaştırılabilir kaliteye (IPI) ulaştı ve nihai kumaşların her ikisi de müşterinin beklentisini karşıladı. Ancak, TC 19i önemli ölçüde daha az elyaf firesi verdi– %4’ten fazla! Rakibine kıyasla TC 19i’yi çalıştırmanın maliyet tasarrufu, enerji tüketimi ve bakım masrafları gibi diğer hususları da içerecek şekilde düşünüldüğünde yılda 160.000 $’lık bir tasarruf elde edilmiş oluyor.

İkinci denemede üretim hedefi 250 kg/saate yükseltildi. Bazı uyarlamalardan sonra, rakip taraklama makinesi de TC 19i gibi karşılaştırılabilir atık seviyelerinde çalışmaya başladı. Ancak, TC 19i’nin IPI sonuçları yaklaşık %30, iplik kopuşları yaklaşık %60 ve net kesim oranı %45 daha düşüktü. TC 19i, aynı zaman diliminde yaklaşık 850 kg daha fazla üretti. Müşteri sözlerini şu şekilde sonlandırdı: ‘‘Rakip taraklama makinesinin IPI değerlerinin ve fire yüzdesinin günden güne daha fazla değiştiğini, Trützschler TC 19i kalite ve fire değerlerinin ise nispeten sabit kaldığını gözlemledik. TC 19i’nin kumaşı, hem 180 kg/sa hem de 250 kg/sa denemesinden sonra beklentilerimizi tamamen karşıladı. Buna karşılık 250 kg/saat ile üretilen rakip taraklama makinesinin kumaşı artık bizim referans kumaşımıza uygun değildi.’’
TC 19i’nin üretim sırasında taraklama boşluğunun kalıcı ve otomatik optimizasyonu ve telef çıkarmanın otomatik olarak tanınması ve ayarlanması dâhil işletme zekâsı daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. TC 19i, mümkün olan en iyi kalite ve fire verme ile elde edilen yüksek üretimin yanı sıra bire bir karşılaştırmada daha düşük enerji tüketimi de sunuyor.

COMMENTS