Iso Cotton, Havlu Kumaş Üretimine Yeni Standartlar Getiriyor

Karl Mayer havlu makinesi TM 4-TS EL ile birleştirilen yeni Iso Cotton, havlu kumaş üretiminde yeni standartlar belirliyor.

Iso Cotton, Havlu Kumaş Üretimine Yeni Standartlar Getiriyor

Pamuklu havlu kumaş, çözgülü örme teknolojisi kullanılarak verimli ve sürdürülebilir bir şekilde üretilebilir. Bu yüzden, bu işlem için gerekli olan Karl Mayer üretim ekipmanının talep görmesi şaşırtıcı değil: Bu ekipmanlar; TM 4-TS EL havlu makinesi, 186”, E 24 ölçüsünde ve çözgülü örme için pamuklu kesitli leventlerin üretimi için yeni doğrudan çözgü makinesi Iso Cotton’dur.

Doğal kesikli elyafı çözmek için yeni ve yüksek verimli çözüm, 2020 yılında Karl Mayer tarafından geliştirildi. Bu ürün; dokuma için çözgü hazırlığında dünya pazar liderinin kapsamlı uzmanlığına dayanıyor. Güçlü doğrudan çözgü makinelerinin ilk modelleri, müşterilerin test edebilmesi için satıldı. Bir adet Iso Cotton, Changzhou’daki Karl Mayer fabrikasından Temmuz 2021’in başında ayrıldı.

Pamuğun doğrudan çözülmesi; zorlu bir süreç

Itma Asia + Citme 2019’daki Karl Mayer workshop’ unun bir parçası olarak – geliştirme çalışması başlamadan önce – özel olarak pamuğu işlemek için tasarlanmış bir doğrudan çözgü makinesinin gerekli olup olmadığı sorusu şirketin deneyimli dokuma hazırlık uzmanlarıyla tartışıldı. Cevap netti. Optimum bir çözgü işlemi için, doğal elyaf ipliğinin, genellikle filament ipliklerin bükülmesinde yer alan çok sayıda sapma noktasından geçmeden, cağlıktan kesit çözgü leventine mümkün olduğunca doğrudan geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde, çok fazla tüy birikecek veya çok fazla temizlik çalışması gerekecek. Ayrıca dokumadan farklı olarak, her sipariş için kullanılan kesit çözgü leventlerinin çevreleri, aynı anda TM 4-TS EL’de işlendiği ve tek eksende yan yana dizildiği için kesinlikle aynı olmalıdır. Bu iki temel gereksinim, özel bir makine geliştirmenin gerekli olduğu anlamına geliyordu.

Pamuk işleme için gelişmiş çözümler

Yeni Iso Cotton, inanılmaz derecede kısa iplik yolları ve dolayısıyla düşük aşınmalı bir iplik yolculuğu sunuyor. Malzeme, kuşgözü tahtasından tarak yoluyla doğrudan ana kamışa ve dolayısıyla sarmaya yönlendiriliyor. Elektronik olarak kontrol edilen bir baskı silindiri, ana ve kopya leventlerinin aynı çembere sahip olmasını sağlıyor.

Sapmalar meydana gelirse, temas basıncı buna göre telafi edecek şekilde ayarlanıyor. Ortaya çıkan çözüm tamamen yeni ve son derece verimli. Ürün geliştiricisi Michael Bender, kapsamlı şirket içi bükülme testlerinin ardından “Çemberi 1 mm’ye kadar sorunsuz bir şekilde kopyalayabiliriz.” dedi.

Çember ölçümüne ek olarak, Iso Cotton ayrıca yeni ve yenilikçi bir iplik gerdirici ile birlikte geliyor. Yeni gergi, manyetik bir alan aracılığıyla ayarlanabiliyor kuvvetle ortakları birbirine bastırılan disk çiftleriyle çalışıyor ve böylece iplik tipine göre iplik gerilimini düzenliyor.

En yüksek çözgü kalitesi ve üretkenliği

Yenilikçi çözümleri sayesinde Iso Cotton, en yüksek kalitede seksiyonel çözgü leventleri üretiyor. Leventler son derece homojen bir yoğunluğa, kesinlikle silindirik bir yapıya, tamamen aynı çemberlere ve eşit diş uzunluklarına sahiptir. Bilgisayar kontrollü uzunluk ölçüm sistemi, %0,1’lik bir uzunluk doğruluğu sağlıyor. İplikler de hassas bir şekilde düzenleniyor, tarak ve ana tarak üzerindeki üfleme cihazları, kirlilik seviyesini minimumda tutuyor.

Buna ek olarak Iso Cotton, minimum kırpıntı oranlarıyla da öne çıkıyor. Örneğin, makine durduğunda baskı silindirinin sallanmasını sağlayan ve böylece sargıyı koruyan bir geri tepme cihazı ile donatılmıştır. İplik koptuğunda bilgisayar kontrollü bir fren sistemi kısa ve hassas frenleme mesafeleri sağlıyor.

Iso Cotton, iplik işlemesine ek olarak, üretkenliği – 1.000 m/dk’ya varan çözgü hızlarıyla – ve fiyatıyla da etkileyicidir.

Farklı çözgü seçenekleri

Iso Cotton’un iki çeşidi mevcut. Bunlardan biri; Yeni başlayanlar için, her biri maksimum 40″ çapında 8 ila 10 parçalı çözgü leventi setleri üreten Iso Cotton 21/40. Bu model, 200 N’ye kadar iplik gerilimi ve 300 dkN maksimum baskı silindiri kuvveti ile çalışıyor. Karl Mayer ayrıca daha büyük Iso Cotton 84/40’a da sahiptir.

Makine, TM 4-TS EL’ye eksen başına 2.200 mm x 1.000 mm ölçülerinde iki parçalı çözgü leventi sağlar, ipliği 450 N’ye kadar bir gerilimle çeker ve maksimum 600 dkN temas basıncıyla aynı çemberi sağlıyor.

TM 4-TS EL ve Iso Cotton’u birleştirmek, maksimum verimliliği sağlamanın etkili bir yolu oldu. İçte emici pamuk ve dışta yumuşak mikrofilamentlerin trend karışımını kullanarak kumaş yapmak isteyen üreticiler için ayrıca bir DS EC 2 21/30 kullanılması öneriliyor. Potansiyel fabrika yerleşimleri, üç TM 4-TS EL ünitesini bir Iso Cotton 21/40 ve bir DS EC 2 21/30 ile birleştiriyor. Daha büyük Iso Cotton 84/40 kullanıldığında, iki doğrudan çözgü makinesi 12 TM 4-TS EL ünitesi bile tedarik edebiliyor.

 

COMMENTS