İsviçre Tekstil Makineleri Birliği 80. Yılını Kutluyor

Bir kuruluş 80. yıldönümüne ulaştığında yıllar boyunca birçok krizden kurtulmuş olma şansı da artıyor demektir. İsviçre Tekstil Makineleri Birliği örneğinde olduğu gibi; birlik aslında bir kriz ortamından doğdu.

İsviçre Tekstil Makineleri Birliği 80. Yılını Kutluyor

Bir kuruluş 80. yıl dönümüne ulaştığında yıllar boyunca birçok krizden kurtulmuş olma şansı da artıyor demektir. İsviçre Tekstil Makineleri Birliği örneğinde olduğu gibi; birlik aslında bir kriz ortamından doğdu.

2.Dünya Savaşı’nın başlamasından bir yıl sonra, 1940’ta, savaş alanlarından uzakta yaşanan olaylar İsviçre’deki yerel makine endüstrisini etkilemeye başladı. Sorunlardan biri, askeriyeye hizmet çağrıları nedeniyle vasıflı işçilerin eksikliği ve diğeri de çoğu silah üretimine yönlendirilen hammadde sıkıntısıydı.

Çeliğe olan ihtiyaçtan büyüyen dayanışma

Tekstil makineleri endüstrisinin liderleri, özellikle demir dışı metallere ve yüksek kaliteli çeliğe olan ihtiyaç konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlardı. Durum ciddileşmesiyle birlikte endüstrideki bazı şirketler İsviçre Hükümeti’nden üretimi sürdürmek için gerekli olan hammaddeyi temin etmelerini istedi. ‘Birleşince güçlüyüz’ ilkesi, 22 şirketin temsilcilerinin ilk tekstil makineleri grubunu oluşturmak için güçlerini birleştirmelerine yol açtı. Bugün İsviçre Tekstil Makineleri Birliği’ne dönüşen şeyin kaynağı buydu.

Yeni İsviçre Tekstil Makine Üreticileri Birliği’nin; Rüti, Sulzer, Rieter ve Saurer gibi tanınmış markalar da dâhil olmak üzere üyeleri, aslında başlangıçtan itibaren makine üretmiyorlardı. Ancak bu üstesinden gelinmesi gereken bir başka krizdi.

Kendi kendine yardım çözümü olarak makine imalatı

Tekstil üretimi yapmak 1806’dan önce İsviçre de dâhil olmak üzere birçok şirket için iyi bir işti. Büyük ölçüde sanayileşmiş makine geliştirme öncülerine ev sahipliği yapan İngiltere’den gelen makineler, İsviçre tekstil imalat şirketleri tarafından yoğun talep görüyordu. Ancak birdenbire makine satışları bitti ve hayati yedek parçaları da satılmaz oldu.

Bu krize birçok İsviçre tekstil şirketi, kendileri için acilen ihtiyaç duyulan makineleri ve bileşenleri üretmeye başlayarak yanıt verdi. Makinelerin üretimi ve ihracatının önceki tekstil üretim faaliyetlerinden çok daha kazançlı olduğu ortaya çıktı. Böylece İsviçre tekstil makineleri endüstrisi doğdu.

Yıllar boyunca, endüstri için çok sayıda büyük zorluk dönemi yaşandı: Dünya savaşları, küresel ekonomik çöküşler ve diğer ciddi krizler peş peşe geldi. Dünya tekstil endüstrisinin profili de değişti. Seri üretim uzun zamandan sonra Doğu ve Güney Doğu’ya geçti. Buna rağmen, ya da belki de tam olarak bu nedenle, İsviçre tekstil makineleri bugün yüksek kaliteli özel makineler ve en kaliteli malzemeler segmentinde lider konumda yer alıyor.

Başka bir krizden daha güçlü çıkmak

İsviçre Tekstil Makineleri Birliği’nin 80. yıldönümünün, yakın zamanda endüstri tarihinin en büyük sorunuyla sonuçlanan bir salgın krizine denk geleceğini kim tahmin ederdi? İsviçre Tekstil Makineleri Birliği Başkanı Ernesto Maurer, “Bu kriz tekstil endüstrisini zorladı ve bence tam etki ancak bu yılın sonuna doğru belirginleşecek.” dedi.

Mevcut durum için gerekli beceriler öncekilerle aynıdır: Uyarlanabilirlik ve esneklik. Tarih boyunca edinilen deneyim bugün İsviçreli üreticiler için bazı iyimserliklerin temelini oluşturuyor. Maurer; “Bir yandan yenilikçi çözümlere ve İsviçre Tekstil Makineleri üyelerinin krizden her zamankinden daha güçlü çıkacağına güveniyorum. Öte yandan, bu krizi Darwinci bir şekilde de geçireceğimize inanıyorum. Tıpkı derneğimiz kurulduğunda yaptığımız gibi. Bazı üyelerimiz yurt dışına taşınmayı seçebilirken, diğerleri daha büyük gruplara katılabilir. Belki bazı şirketler veya faaliyetler pazarda kalmayabilir. Yine de, İsviçre Tekstil Makinelerinin başarılı olacağından ve korona sonrası dönemlerde lider konumunu koruyacağından eminim.” dedi.

COMMENTS